Rozszerzanie diety – kiedy zacząć?
Zalecenia specjalistów dotyczące tego, kiedy zacząć rozszerzanie diety u niemowląt, są jasne. Pierwsze pokarmy, inne niż mleko matki lub mieszanka mlekozastępcza, należy podać maluchowi nie wcześniej niż po skończeniu 17. tygodnia, czyli w czwartym miesiącu i nie później niż w 26. tygodniu, czyli w momencie skończenia szóstego miesiąca życia. Zbyt długie zwlekanie z rozszerzaniem diety wiąże się ze zwiększonym ryzykiem niedoborów żelaza, a także tym, że maluch utraci zainteresowanie jedzeniem, przez co cały proces stanie się znacznie trudniejszy. To, czy zaczniesz rozszerzać menu swojej pociechy, kiedy będzie miała 18, czy 25 tygodni, zależy przede wszystkim od jego gotowości. O tym, jak ją rozpoznać, przeczytasz poniżej.
Sygnały gotowości do rozpoczęcia rozszerzania diety
Dla niemowlaka proces rozszerzania diety jest czymś zupełnie naturalnym. Dziecko pomiędzy 4. a 6. miesiącem życia samo da Ci znać, kiedy będzie gotowe na spróbowanie jedzenia innego niż pokarm mamy lub mleko modyfikowane. Pierwsze próby rozszerzania diety możesz podjąć, kiedy dziecko:
- potrafi samodzielnie stabilnie siedzieć w foteliku,
- zaczyna interesować się tym, co jedzą dorośli,
- próbuje chwytać jedzenie,
- jest w stanie trafić rączką z jedzeniem/przedmiotem do buzi.
Dowiedz się więcej: Dopajanie niemowląt wodą – czy to potrzebne?
Od czego zacząć rozszerzanie diety dziecka?
Kolejność wprowadzania nowych, spośród dozwolonych, pokarmów do diety niemowlaka jest dowolna i zależy przede wszystkim od tradycji kulinarnych w danym kręgu kulturowym i indywidualnych przyzwyczajeń każdej z rodzin. Zaleca się jednak rozpoczęcie rozszerzania diety od lekkostrawnych warzyw o delikatnym, neutralnym smaku, a dopiero później podawanie owoców i innych produktów o bardziej intensywnych aromatach.
Czego nie mogą jeść niemowlęta?
Lista produktów, których nie należy podawać małym dzieciom, jest stosunkowo krótka. Znajdziemy na niej:
- surowe mięso, ryby i jajka (niosą ryzyko zatrucia bakteryjnego),
- cukier i miód (zwiększają ryzyko rozwoju próchnicy, przyzwyczajają do słodkiego smaku i mogą być przyczyną zaburzeń apetytu),
- wszelkie wysoko przetworzone produkty (fast foody, kostki rosołowe, dania instant, wyroby mięsne),
- potrawy smażone w głębokim tłuszczu,
- mleko ryżowe (ze względu na wysoką zawartość arsenu),
- napar z kopru włoskiego,
- soki owocowe,
- sól,
- grzyby leśne.
Mleko krowie może być podawane dzieciom jako składnik innych potraw (na przykład owsianki lub jaglanki), jednak nie może zastępować mleka mamy lub mieszanki mlekozastępczej.
Z czym należy uważać?
Wiele pozornie zdrowych produktów, kryje w sobie mnóstwo soli lub cukru lub innych zbędnych w diecie dziecka substancji. Produkty, które nie są niedozwolone, jednak nie powinno się podawać ich dziecku w dużych ilościach to:
- ser żółty,
- oliwki,
- kiszonki,
- ksylitol,
- sos sojowy.
Dla niemowlaka rozszerzanie diety to zupełnie naturalny moment rozwoju. Nie musisz co do dnia planować daty, kiedy po raz pierwszy podasz swojemu dziecku pokarm inny niż mleko czy mieszanka mlekozastępcza – maluch sam da Ci znać, kiedy będzie na to gotowy! Zadbaj jedynie o to, by posiłki, które będziesz przygotowywać swojemu maluchowi, były jak najbardziej odżywcze. Wiedz też, że jedzenie dla niemowlaka to doświadczenie sensoryczne – pozwól mu uczyć się go wszystkimi zmysłami!
Może zainteresować Cię także: 6 pytań do dietetyka – rozszerzanie diety niemowlaka