Co to jest sapka niemowlęca?
Sapka niemowlęca często spędza sen z powiek rodzicom maluszków. Ciężki oddech, charczenie, „furczenie”, wrażenie zatkanego nosa, ale bez odrobiny kataru w aspiratorze, to główne objawy sapki niemowlęcej. Wiąże się z idiopatycznym (czyli bez uchwytnej przyczyny) nieżytem nosa wieku niemowlęcego.
Do 6. tygodnia życia dzieci nie potrafią oddychać przez usta, dlatego jeśli u noworodka występuje sapka, to jest to stan zagrożenia życia, a już na pewno czas wzmożonego nadzoru rodzica nad dzieckiem.
Sapka powoduje duszność o niewielkim i umiarkowanym stopniu. Jeśli sapka bardzo utrudnia oddychanie, może się okazać konieczne zastosowanie leków zwężających światło naczyń krwionośnych.
Dowiedz się więcej: Zakraplanie nosa mlekiem matki – naturalny sposób na katar u niemowlaka
Czy sapka niemowlęca jest niebezpieczna?
Sapka nie jest niebezpieczna pod warunkiem, że nie towarzyszą jej niepokojące objawy jak nasilona duszność czy zasinienia wokół ust. Jeśli rodzice stwierdzą, że oddech ich dziecka jest niepokojący – warto skonsultować się z pediatrą, aby wykluczyć infekcje lub wdrożyć konieczne leczenie.
Kiedy sapka jest niebezpieczna? Sapka to poważne zagrożenie dla dzieci, które nie potrafią oddychać przez nos, czyli głównie dla noworodków. Mogą występować bezdechy, a w konsekwencji niedotlenienie, zaburzenia snu, zespół nagłej śmierci łóżeczkowej. Jeśli dziecko ma problem ze swobodnym oddechem, będzie również miało trudności z jedzeniem. Krztuszenie się pokarmem z piersi czy z butelki może doprowadzić do zachłystowego zapalenia płuc.
Maluch, który nie może zjeść takiej ilości pokarmu, jakiej potrzebuje, nie będzie przybierał na wadze wystarczająco dużo, samo karmienie też będzie bardzo męczące.
Często niemowlęta mają trudności z oddychaniem pod postacią sapki, gdy rodzą się z wiotkością krtani. Objawy związane z niedojrzałością krtani ujawniają się już w okresie noworodkowym, później nasilają się w okolicy 9. miesiąca życia dziecka.
Jak pomóc dziecku, które ma sapkę niemowlęcą?
W łagodzeniu objawów nieżytu nosa i towarzyszącej mu sapki stosuje się preparaty nawilżające błonę śluzową. Warto zwrócić uwagę, aby używane produkty były bezpieczne dla dzieci i nie dawały żadnych skutków ubocznych. Substancje, jakie znajdują się w preparatach łagodzących sapkę to m.in. woda morska, sól fizjologiczna, ektoina. Bardzo dobre działanie mają produkty, które łączą w sobie kilka nawilżających i niedopuszczających do wysychania błon śluzowych substancji, jak np. Solik, zawierający ektoinę, sól morską i wodę.
Tkanki dotknięte obrzękiem dobrze reagują na chłód i zimno, dlatego warto schłodzić krople lub spray do nosa przed podaniem. Zimny preparat skuteczniej obkurczy naczynia krwionośne i udrożni mały nosek. Podobnie działa zimne powietrze np. na spacerze, dlatego w momencie, kiedy maluch męczy się z sapką, nie trzeba rezygnować z wyjść na dwór, a wręcz przeciwnie.
Sapka nasila się w pozycji leżącej na plecach, dlatego pokój, w którym dziecko śpi, należy wywietrzyć przed spaniem i zmniejszyć temperaturę powietrza do około 19-20℃. Suche powietrze również negatywnie wpływa na błonę śluzową nosa, więc jeśli w mieszkaniu jest bardzo sucho, warto zwiększyć wilgotność powietrza, np. poprzez włączenie nawilżacza, rozwieszeniu mokrych ręczników na grzejnikach czy zamontowaniu kamionkowych nawilżaczy powietrza.
Jakie są przyczyny sapki niemowlęcej?
Sapka to z reguły zapalny obrzęk nosa, którego przyczyny nie można jednoznacznie ustalić. Zdarza się jednak, że sapka jest jednym z objawów alergii na białko mleka krowiego. Należy wtedy wykluczyć z diety malucha pokarmy zawierające białko, jeśli dziecko jest karmione piersią – mama musi zmienić sposób odżywiania.
Do 1. roku życia malucha występuje również fizjologiczny refluks żołądkowo-przełykowy, który może czasami dawać podobne do sapki objawy.
Jeśli w domu panuje bardzo wysoka temperatura, a powietrze jest suche – to również wpływa na powstawanie obrzęku śluzówki nosa. Unoszący się kurz i niezbyt częste wietrzenie pomieszczeń to kolejne przyczyny sapki niemowlęcej.
Czasem może się zdarzyć, że sapka jest spowodowana przez wady wrodzone nosa lub urazy okołoporodowe. Aby je potwierdzić czy wykluczyć, konieczna jest wizyta u pediatry.
Sapka to częsta, ale zwykle samoistnie przemijająca dolegliwość wieku niemowlęcego. Dzięki kilku prostym rozwiązaniom można w znaczący sposób pomóc maluchowi swobodnie oddychać. Używanie dodatkowo preparatów nawilżających błonę śluzową nosa sprawi, że sapka będzie mniej uciążliwa.
Przeczytaj także: 6 pytań do położnej – opieka nad noworodkiem