To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Czym jest sól fizjologiczna?
Sól fizjologiczna to roztwór chlorku sodu (soli), którego stężenie jest… fizjologiczne, czyli takie samo, jak stężenie płynów ustrojowych w organizmie człowieka, np. łzy. Z tego też powodu nazywa się ją solą izotoniczną.
Sól fizjologiczna dostępna w małych ampułkach (5 ml), jest jałowa, nie zawiera konserwantów ani barwników. Mogą korzystać z niej niemowlęta, kobiety w ciąży, osoby starsze – właściwie każdy. A do czego tak konkretnie służy? Oto 5 praktycznych zastosowań soli fizjologicznej.
Do czego służy sól fizjologiczna?
Zastosowanie soli fizjologicznej jest bardzo szerokie. Jeśli tylko wiesz, kiedy jej użyć, może przynieść wiele korzyści. Sprawdź, w jakich sytuacjach ją stosować i miej ją pod ręką zawsze, gdy zajdzie taka potrzeba.
- Sól fizjologiczna do nebulizacji
Sól fizjologiczna podana w nebulizacji dokładnie nawilża i oczyszcza drogi oddechowe. Stosowana podczas alergii czy przeziębienia pomaga uporać się z wodnistym katarem i kichaniem, a także suchym kaszlem. Po jej zastosowaniu lepiej się oddycha i łatwiej wrócić do dobrej kondycji. Inhalacje z soli fizjologicznej są bardzo pomocne i bezpieczne dla osób w każdym wieku, w tym także dla niemowląt. Co ważne, to jeden z nielicznych roztworów do inhalacji odpowiedni dla kobiet w ciąży.
- Sól fizjologiczna do nosa
Z soli fizjologicznej można korzystać też bez nebulizatora. Wpuść ją bezpośrednio do nosa, aby pozbyć się drażniących drobinek kurzu i innych zanieczyszczeń, które powodują uczucie pieczenia, swędzenia, katar i kichanie. Płukanie nosa solą fizjologiczną pomoże uporać się z katarem alergicznym czy niealergicznym, a także zapaleniem zatok – czy wiesz, że preparaty do irygacji nosa bazują właśnie na izotonicznym lub hipertonicznym roztworze chlorku sodu?
- Sól fizjologiczna do oka
Kolejnym zastosowaniem soli fizjologicznej jest płukanie oczu. Sprawdzi się ona, gdy wzrok jest zmęczony z powodu złego oświetlenia lub nadmiaru niebieskiego światła oraz gdy oczy pieką i szczypią przez przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu (suche powietrze bardzo źle wpływa na narząd wzroku). Na tym jednak nie koniec.
Sól fizjologiczna do przemywania oczu nawilża i oczyszcza. Pozwala złagodzić zaczerwienienie, świąd, nieprzyjemne dolegliwości wynikające z różnych przyczyn tj. alergia, zakażenie wirusowe, ciało obce, niekorzystny mikroklimat. Można zastosować ją u każdego, bez względu na to, ile ma lat i czy nosi soczewki kontaktowe.
- Sól fizjologiczna do ucha
Solą fizjologiczną możesz z powodzeniem zastąpić patyczki kosmetyczne. Pewnie wiesz, że laryngolodzy przestrzegają przed ich stosowaniem. Zamiast nich wpuść do uszu kilka kropli roztworu chlorku sodu, aby zmiękczyć woskowinę i pozbyć się jej nadmiaru z kanału słuchowego. Taki zabieg możesz wykonać zarówno u siebie, jak i u swoich dzieci.
- Sól fizjologiczna do przemywania ran
Sól fizjologiczna to nie tylko roztwór do płukania nosa, oczu i uszu. To też środek pierwszej pomocy przy otarciach i skaleczeniach. Możesz użyć go do przemycia zranionej skóry. I bez obaw, mimo że to sól, jest izotoniczna, więc nic nie będzie piekło ani szczypało! Co więcej, sól fizjologiczna, która działa przecież nawilżająco, pomoże utrzymać odpowiedni poziom wilgoci, dzięki czemu rana łatwiej się wygoi.
Ampułkę soli fizjologicznej miej zawsze przy sobie, nie tylko w domowej apteczce, ale i w aucie, czy plecaku podróżnym. To mała rzecz, a w tak wielu sprawach może pomóc! Wiesz już do czego służy, korzystaj z niej, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.