Dlaczego jesienią mamy gorszy nastrój?
Jesień może wyglądać bardzo różnie, czasami przynosi piękną, słoneczną pogodę, kolory drzew cieszą oczy. Zdarza się jednak, szczególnie w późniejszych miesiącach, że przez deszcze, mgły, wiatr czy śnieg najchętniej zostalibyśmy w domu i nic nie robili.
Mniejsza ilość światła słonecznego w znaczący sposób wpływa na nasze samopoczucie. Im go mniej, tym możemy mieć gorszy nastrój i mniej energii. Częstsze przebywanie w pomieszczeniach, bardziej kaloryczna dieta to również może wpływać na brak sił i jesienną chandrę.
Jak pokonać jesienną chandrę?
Jesień to czas zwolnienia, zatrzymania – nie musi być on przepełniony melancholią i brakiem energii, może to być czas relaksu, zadbania o siebie, czas na refleksję i różnego rodzaju aktywności, które nas cieszą.
Jak pokonać jesienną chandrę: Kreatywna terapia światłem
Brak naturalnego światła słonecznego może negatywnie wpływać na naszą psychikę w okresie jesieni. Rozważ zakup lampy terapeutycznej, która emituje światło o zbliżonej do światła słonecznego intensywności. Kreatywna terapia światłem może poprawić nastrój i dodać energii, a korzystanie z niej przez kilka minut dziennie znacząco wpłynąć na Twoje samopoczucie. Doświetlanie się specjalnymi lampami, często wspiera oddziaływania terapeutyczne w przypadku depresji sezonowej (ang. seasonal affective disorder – SAD).
Jak pokonać jesienną chandrę: Ruch na świeżym powietrzu, także w niepogodę
Zachęcamy do aktywności na świeżym powietrzu, nawet jeśli deszcz lub chłodna pogoda zniechęcają. Spacer w deszczu może być wyjątkowo odprężający i oczyszczający. Zaopatrz się w wygodne ubranie przeciwdeszczowe i ciesz się bliskością natury, która ma zbawienny wpływ na nasze samopoczucie. Warto się zainspirować Skandynawami, którzy bez względu na pogodę korzystają z natury, uprawiają sport na świeżym powietrzu i chętnie przemieszczają się rowerem lub pieszo.
Jak pokonać jesienną chandrę: Medytacja w brzmieniach jesieni
Dźwięki natury, jak padający deszcz czy szum wiatru, mogą działać uspokajająco i relaksująco. Wykorzystaj te dźwięki podczas medytacji. Znajdź spokojne miejsce, zamknij oczy, skup się na oddechu i wsłuchaj się w dźwięki otoczenia. To pomoże Ci się zrelaksować i zmniejszyć uczucie chandry. Medytację możesz prowadzić na spacerze, kiedy zamiast oceniania swoich myśli i podążania za nimi, postawisz siebie w pozycji obserwatora tego, co pojawia się w Twoim umyśle. Spokojny oddech, skupienie na wdechu i wydechu, pozwala odprężyć ciało i uspokoić umysł.
Suplement diety.
Jak pokonać jesienną chandrę: Jesienna kuchnia i zdrowe jedzenie
Jesień obfituje w sezonowe owoce i warzywa, takie jak dynia, jabłka, marchew czy kasztany. Wykorzystaj ten okres, aby eksperymentować w kuchni i przygotowywać zdrowe posiłki. Wprowadź do diety produkty bogate w witaminy i minerały, które pomogą w poprawie nastroju. Przygotuj pyszne zupy, kompoty, duszone warzywa, które rozgrzeją i zadbają o Twoje zdrowie.
Pyszne jedzenie może umilić nawet najbardziej deszczowy i ponury dzień. Ciekawym sposobem spędzania czasu może wspólne gotowanie czy pieczenie słodkości. Będzie to nie tylko przyjemna zabawa, ale również wspaniała uczta.
Jak pokonać jesienną chandrę: Wolontariat i działalność społeczna
Angażowanie się w działalność społeczną i wolontariat może dostarczyć ogromnej satysfakcji i radości. Pomaganie innym, zwłaszcza w okresie jesiennym, kiedy niektórzy odczuwają większe trudności, może zmienić nasze spojrzenie na świat. Współpraca z organizacjami charytatywnymi lub po prostu pomóc sąsiadom w potrzebie może nie tylko być dobre dla innych, ale i dla nas samych.
To dość nieoczywisty sposób radzenia sobie z jesiennym obniżeniem nastroju, jednak kiedy przekierujemy uwagę na potrzeby innych, docenimy własne położenie oraz zaangażujemy się w konstruktywne działanie, które może pomóc innym osobom, nasz nastrój diametralnie się poprawia.
Podsumowując, jesienna chandra może dotknąć każdego, ale istnieją różne sposoby na jej zwalczanie. Wypróbuj powyższe techniki i dostosuj je do swoich potrzeb. Pamiętaj, że ważne jest, aby wiedzieć, kiedy zwrócić się o pomoc do specjalisty, jeśli uczucie chandry staje się przewlekłe lub zaczyna utrudniać codzienne funkcjonowanie. Inne objawy, które mogą Cię zaalarmować:
- wycofanie się z kontaktów towarzyskich,
- dominujące uczucie pustki,
- negatywne myśli o sobie, świecie i innych.
Jeśli zauważysz u siebie kilka z nich, warto zgłosić się na konsultację do psychologa, psychiatry lub psychoterapeuty. Proste sposoby mogą pomóc w chwilowym poczuciu zniechęcenia i chandry, jednak nie zastąpią profesjonalnej pomocy psychologicznej.
To lek bez recepty wskazany w odzwyczajaniu się od palenia tytoniu i zmniejszeniu głodu nikotynowego u osób, które chcą przestać palić. Celem stosowania leku DENICIT jest trwałe zaprzestanie używania produktów zawierających nikotynę. Zawiera cytyzynę, która zwiększa ok. 3-krotnie szansę na rzucenie palenia¹.
¹Hajek P et al.: Efficay of cytisine in helping smokers quit;systematic review and meta-analysis. Thorax, 2013