Депресія ближче, ніж ви думаєте

Про депресію сказано багато. Час від часу засоби масової інформації демонструють жалюгідні реалії польської психіатрії, виявляючи неефективність системи, яка через брак грошей і фахівців не в змозі допомогти тим, хто цього потребує. І багато в чому це стосується дітей.

Читайте також: Все більше дітей отруюються ліками. Найчастіше з парацетамолом, але не тільки.

Теоретично ми це знаємо. Зрештою, гортаючи соцмережі, важко не натрапити на страшну інфографіку. В Польщі кожен четвертий підліток бореться з депресією, і це хвороба, яка значною мірою сприяє смертності підлітків. Ми бачимо це і гортаємо далі, пояснюючи собі, що депресія – це фантазія, синонім ліні (особливо, коли це стосується розбещених підлітків) і наївно вважаючи, що нас це не стосується. Адже ми не створюємо ідеальну сім’ю, тому нам нема на що скаржитися.

На практиці (ми, дорослі, ми, батьки) ми можемо багато в чому собі завинити. Перш за все, применшення проблеми. Бо що ми насправді знаємо про депресію? Чи могли б ми розпізнати це в наших близьких? Швидше ні, тим більше, що нам зазвичай не вистачає часу, а іноді навіть співчуття.

Наші діти проводять усе своє життя в школах, як і ми на роботі. Для деяких із них це вороже середовище, в якому їх не приймають. Натомість їм доводиться мати справу з постійною конкуренцією, тиском і стресом. Маючи 2 години фізкультури на тиждень і постійну заборону бігати в коридорах, важко здоровим способом зняти зростаючу напругу.

Тому розлючені, розчаровані підлітки повертаються додому, де також не знаходять виходу для своїх кипучих емоцій. Вони не мають на це часу, перевантажені шкільними та позашкільними обов’язками. Вони не знають, як саме вони могли зробити ці завдвння, тому що це не обговорюється в школі. Як правило, і вдома. Ми, батьки, самі перевтомлені, напружені та залежні від різних речей. Ми стаємо безпорадними, коли стикаємося з проблемами дітей. Ми не знаємо, як їм допомогти. А через виховну неуважність, погані стосунки та невміння донести позитивні моделі ми перестаємо бути в очах дітей кимось надійним, кому можна довіряти.

Серед цих дітей був 17-річний підліток, якому після отруєння наркотиками довелося пересадити печінку в лікарні Щецина, і 13-річна дівчина з Підкарпаття, яка, почуваючись самотньою, повісилася на горищі свого будинку.  До цієї групи також можуть входити наші діти, їхні однолітки зі школи та друзі з сусідства. Будьмо уважними.

Дитина не скаже, що в неї депресія

Симптоми депресії у дорослих і дітей схожі. Це депресивний настрій у поєднанні з відсутністю задоволення (ангедонія), порушенням циркадного циклу та відчуттям більш-менш сильної тривоги. На жаль, у студентів ці симптоми зазвичай супроводжуються труднощами в навчанні, розладами поведінки, а також соматичними скаргами, такими як головний біль, біль у животі, нудота, що виникають без видимих ​​причин. Крім того, існує також варіабельність перебігу захворювання. Діти, які борються з депресією, часто не дають зрозуміти, що з ними щось не так. Все це ускладнює діагностику. У деяких випадках депресія може розвинутися непомітно, але є деякі симптоми, на які слід звернути особливу увагу.

  • Зміна настрою – при депресії дітей і підлітків замість смутку (як у дорослих при депресії) домінують роздратування, плаксивість, відчай, спалахи гніву і агресії.
  • Самодеструктивна поведінка – самоушкодження, спроби суїциду.
  • Ризикована поведінка – куріння, вживання алкоголю, вживання психоактивних речовин, передозування наркотиків, ранній початок статевого життя
  • Певна гіперчутливість – яка змушує студента почуватися відкинутим, неприйнятним, соціально непривабливим.
  • Занепокоєння і тривога – в основному пов’язані з низькою самооцінкою, почуттям депресії і безнадії.
  • Низька самооцінка та критична оцінка власного тіла (переважно дівчата).
  • Негативне мислення та катастрофічність наслідків невдач.
  • Послідовне зниження інтересу та задоволення. Часто це проявляється в проведенні часу в неробстві, соціальній замкнутості, розриві контактів з однолітками, а іноді навіть у повній ізоляції.
  • Соматичні симптоми – порушення сну, апетиту, постійні головні болі, болі в животі, м’язах.
  • Нехтування шкільними обов’язками, труднощі в навчанні.

Діти з депресією можуть бути млявими або непокірними, агресивними або змиреними. Симптоми захворювання змінюються. Їх не можна ототожнювати з емоційним станом, пов’язаним з підлітковим віком. Це не нормальний етап розвитку! Депресія – серйозне захворювання, яке необхідно лікувати.

Дізнайтеся більше: Депресія – симптоми, які не можна недооцінювати

Депресія у дітей вимагає уваги дорослих

Коли ваша дитина сумує, ви говорите їй: посміхнись! Тобі нема про що хвилюватися! Коли дитина розповідає вам про складні стосунки з друзями, чи кажете ви їй у відповідь : не хвилюйся, зосередься на навчанні? Якщо так, то знайте, що заперечувати дитячі емоції та ігнорувати дитячі проблеми, хоч і швидко відсікати їх, не принесе користі. Однак це може посилити у дитини відчуття безнадійності та безпорадності, і, як наслідок, сприяти розвитку депресії.

Щоб її не пропустити, потрібно бути уважним батьком, бути розуміючим, чуйним і добрим. Варто поставити себе на місце свого сина чи дочки. Спробуйте зрозуміти, через що вони проходять. Важливо говорити чесно і тонко, з делікатністю. Правильне спілкування дозволяє знайти причину депресії, а також відрізнити її від смутку чи інших проблем. Це просто? Ні. Чи це ефективно? Не завжди. Чи достатньо? У лікуванні депресії, як правило, необхідна багаторівнева підтримка – пряма, з боку близьких членів сім’ї, ближча, надана вчителями і тренерами, і далі, надана лікарями і терапевтами. Однак зазвичай все починається вдома, і розмова з батьками є відправною точкою для дослідження причин проблеми. І саме з неї   належить розпочинати лікувати депресію.

Тому нам потрібно бути більш уважними та відкритими до потреб наших дітей. Якщо ми натрапляємо на пост про депресію під час прокручування телефону, зупинимося на мить, дізнаємось більше про психічні проблеми дітей та підлітків. Їх немає у світі, який зображують ЗМІ. Вони зовсім поруч, у класі чи школі наших дітей. Кожен 4 підліток може страждати від депресії, а це означає, що допомога може знадобитися до п’яти учнів в одному класі. Серед них також може бути ваш син чи дочка. Коли ви останній раз проводили час разом? Коли ви останній раз говорили?

Як протистояти депресії у дітей?

1. Проводьте час з дитиною. Близькість, увага, співпереживання створюють міцний зв’язок між дитиною та батьками.

2. Розмовляйте з дитиною про поточні місцеві та глобальні події. Студенти отримують різноманітну інформацію, включаючи інформацію про війни, зміну клімату та інші загрози, які можуть бути джерелом страху та невпевненості. Обговорення складних тем дозволяє поглянути на них з іншої точки зору та взяти  дистанцію.

3. Заохочуйте сина і доньку до фізичної активності. Ефективним засобом для зняття стресу є рух.

4. Гуляйте разом. Перебування на свіжому повітрі, перебування на сонці та контакт з природою заспокоюють і розслаблюють.

5. Подбайте про здорове харчування. Вітаміни групи В, вітамін D, омега-3 жирні кислоти та пробіотики підтримують роботу нервової системи.

6. Слідкуйте за тим, щоб дитина  висипалася. Сон має велике значення для загального розвитку та щоденного функціонування організму.

7. У разі виникнення проблем не соромтеся звертатися за допомогою.

Як розпізнати депресію у дітей?

  1. Депресія, на відміну від смутку, позначається  на всіх аспектах життя, викликає низьку самооцінку, небажання діяти, неприязнь, тривогу.
  2. Депресивний настрій дитини, який триває більше 2 тижнів, повинен викликати усвідомлення.
  3. Депресія у дітей може бути замаскована. Ви повинні бути дуже уважними до її симптомів, які проявляються у дивній поведінці, способі мислення та діяльності.
  4. Різного роду нездужання, особливо головний біль і біль у животі, можуть виникнути через стрес і бути симптомом дитячої депресії. Вони вимагають консультації лікаря.
  5. Будь-яка ризикована або саморуйнівна поведінка є ознакою того, що вам потрібно звернутися за допомогою до спеціаліста.

Вас також може зацікавити:Ненасильницьке спілкування – що про це потрібно знати?

A. Raczkowski, Депресія дітей та підлітків – явище та перспективи допомоги, Виховання в сім’ї, т. XVI, 2/2017

Депресія у дітей та підлітків | Пацієнт