Що таке харчова алергія?

Харчова алергія – це повторюваний симптом, який виникає після вживання певної їжі. Він виникає лише у сприйнятливих людей, і за реакцію відповідають механізми імунної системи. Навіть невелика кількість алергенної їжі може викликати симптоми. Вважається, що алергія зустрічається у 4-8% дітей.

Дізнайтеся більше: Дефіцит білка у дитини

Які харчові алергії найчастіше зустрічається у дітей?

Найпоширенішими алергенами, які викликають алергію у немовлят, є коров’яче молоко, яйця та горіхи, але насправді будь-який білок може викликати алергію. Алергія на коров’яче молоко вражає 2-3% дітей до 3 років і є найпоширенішою харчовою алергією у немовлят. Коли мова заходить про алергію на яйце, воно сенсибілізує білок частіше, ніж жовток, але заспокоює те, що з віком алергія стає рідшою. Алергія на горіхи небезпечна тим, що в деяких випадках сам запах або дотик горіха може викликати небажану реакцію.

orzechy, czyli alergeny pokarmowe

Чи завжди необхідно виключати алерген з раціону чи достатньо просто обмежити його?

Обов’язково потрібно виключити з раціону всі продукти, що містять алергени. Це пов’язано з тим, що слід читати етикетки харчових продуктів, оскільки в деяких випадках навіть незначна кількість алергенного інгредієнта може викликати небажані симптоми. Наприклад, навіть якщо нам на перший погляд здається, що продукт не містить горіхів і у нашої дитини на них алергія – давайте перевіримо інгредієнти, щоб запобігти можливу анафілактичну реакцію, висип або біль у животі.

Чи завжди дієту для маленького алергіка повинен складати дієтолог?

На мій погляд, варто принаймні проконсультуватися з дієтологом, який підкаже, яких продуктів краще уникати, на що звернути особливу увагу і як скласти меню, щоб запобігти можливим дефіцитам харчування. Елімінаційну дієту часто важко збалансувати самостійно. Основним правилом у дієті для алергіків є заміна виключених інгредієнтів іншими, які добре переносяться та мають подібну поживну цінність. Наприклад, якщо нам доведеться відмовитися від коров’ячого молока, замініть його соєвим напоєм, збагаченим кальцієм і вітаміном D. Дієтолог, який спеціалізується на елімінаційних дієтах, допоможе вам збалансувати свій раціон.

Чи можна вилікувати алергію? А може через деякий час пройде само?

Кажуть, що дитина може перерости алергію, але немає вікової межі, після якої симптоми перестають спостерігатися. Що стосується алергії на білки коров’ячого молока, то кожна друга дитина досягає толерантності до цього інгредієнта до 8 років. Важливо постійно стежити за своїми симптомами, оскільки раннє виявлення того, що ваша дитина переросла алергію, допоможе уникнути непотрібного продовження обмежувальної елімінаційної дієти.

Як говорити з дитиною про те, що їй не можна їсти певні продукти і що смачне тістечко, яке їдять однолітки, може їй зашкодити?

Діти, які мають чіткі клінічні симптоми (діарея, свербіж, екзема тощо), як правило, знають, що певні продукти не можна споживати, оскільки вони почуваються погано. Однак, якщо ваша дитина не до кінця розуміє, наскільки серйозна ситуація, давайте поговоримо з нею про її алергію. Не варто виключати дитину з суспільства. Дуже можливо, що через деякий час це пройде, тому це лише перехідний період. Якщо є можливість, давайте для зустрічі з друзями приготуємо безпечні для нашої дитини страви. Давайте також повідомимо іншим батькам про те, що нашій дитині не можна їсти через алергію. Дуже допомагають і дитячі казки, в яких розповідається, що алергія не така вже й страшна, і інші діти теж борються з нею. Це допомагає скоротити термін алергії і спокійніше пережити час виключення їжі.

Вас також може зацікавити: Шкірна алергія у дитини – сонячна, контактна або харчова?