Що таке кашель і які види бувають?

Кашель є складним захисним рефлексом організму. Це один із найбільш характерних симптомів інфекцій дихальних шляхів, як верхніх, так і нижніх, включаючи ніс, горло, гортань, трахею, бронхи, бронхіоли та легені.

Цей рефлекс виникає в результаті подразнення гілок блукаючого нерва, рецептори яких розташовані в дихальних шляхах і стимулюються:

  • механічні подразники (виділення в дихальних шляхах, а також те, що витікає з носа, стороннє тіло),
  • хімічні (тютюновий дим, подразники),
  • фізичний (холодне повітря).

Крім того, діти мають незрілу неврологічну систему, що робить їх більш чутливими, ніж дорослі, до деяких подразників зовнішнього середовища, які можуть викликати кашльовий рефлекс.

Слід підкреслити, що у здорових дітей кашель також виникає як фізіологічний рефлекс і є нормальним. Здорові діти можуть кашляти до кількох разів на день.

Види кашлю у дітей

Кашель можна розділити на основі різних критеріїв.

  • За своїми характеристиками: сухий і вологий.
  • За тривалістю: гострий, підгострий і хронічний.
  • За етіологією (походженням): вірусні, бактеріальні, алергічні та ін.

Вологий кашель, на відміну від сухого, супроводжується відхаркуванням мокротиння.

Гострий кашель у дітей триває до 3-4 тижнів і зазвичай пов’язаний з гострою респіраторною інфекцією. Підгострий кашель триває 3-8 тижнів і найчастіше пов’язаний з вірусною інфекцією. З іншого боку, хронічний кашель може тривати від 3 до 12 тижнів і бути симптомом перенесеної інфекції, а також астми, бронходилатації, пневмонії та інших.


Syrop Islandzki
Перший оригінальний сироп ісландського лишайнику:
ефективно усуває сухий кашель
з першого року життя
екстракт ісландського лишайнику вкриває і захищає слизову оболонку горла на тривалий час

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Syrop Islandzki. ZASTOSOWANIE: Łagodzenie suchego kaszlu i chrypki. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Solinea sp. z o.o.
reklama

Чи вимагає кашель у дітей більш глибокої діагностики?

Кашель у дитини, який не супроводжується іншими тривожними симптомами і триває кілька днів, зазвичай не вимагає додаткової діагностики. Після медичного огляду педіатр/сімейний лікар приймає рішення про призначення додаткових обстежень чи направлення дитини до іншого спеціаліста.

Одним з основних обстежень, які проводяться для поглиблення діагностики кашлю у дітей, є рентген грудної клітки. Рентгенологічне дослідження дозволяє провести візуалізаційну діагностику запальних змін в легенях.

Крім того, при підозрі на пневмонію проводять діагностику для виявлення конкретного збудника захворювання (наприклад, серологічні дослідження крові, дослідження мокротиння тощо). При підозрі на бронхіальну астму дитину можна направити до алерголога/пульмонолога, який приймає рішення щодо спірометрії.

Про що свідчить сухий кашель?

Сухий кашель виникає на початку більшості інфекцій. Крім того, він характерний для психогенного кашлю (та інших причин, не пов’язаних з дихальними шляхами), а також кашлю, пов’язаного з подразненням дихальних шляхів різними факторами, в тому числі алергенами.

Вологий кашель – які його причини?

Продуктивний кашель свідчить про надмірне виділення слизу або порушення мукоциліарного кліренсу. Вологий кашель вимагає поглибленої діагностики, якщо він тривалий або супроводжується іншими тривожними симптомами.

На які конкретно види кашлю у дитини варто звернути увагу батькам?

  • Гавкаючий, гортанний кашель, що виникає при підголосовому ларингіті (вірусна інфекція). При лікуванні підголосового ларингіту застосовують небулайзерні стероїди, охолодження та зволоження вдихуваного повітря (деконгестанти).
  • Коклюшний кашель, кукурікання, часто викликає задишку, що може бути дуже небезпечним для немовлят. Коклюш – це бактеріальне захворювання, спричинене Bordatella pertussis (коклюш).
  • Кашель при інфекціях верхніх дихальних шляхів, у тому числі при нежиті (посилюється в положенні лежачи та вранці внаслідок затікання виділень із носа в горло). Зазвичай це вимагає інгаляції та належної гігієни при риніті (очищення носових ходів, закапування морської води та протизапальні краплі).

І гавкаючий (гортанний), і коклюшний кашель вимагають огляду і контролю дитини лікарем, оскільки це свідчить про серйозну інфекцію.

Кашель у дитини – коли звернутися до лікаря?

Якщо ваша дитина кашляє, займіть позицію очікування. Якщо кашель не заважає повсякденній діяльності та не пов’язаний з будь-якими іншими симптомами (наприклад, гарячкою), він, як правило, мимовільно проходить після ослаблення на другому тижні хвороби. Якщо симптоми не зникають або погіршуються, зверніться до свого педіатра. Інші ситуації, коли дитину, яка кашляє, слід показати лікарю:

  • поява кашлю у дитини в перші три місяці життя,
  • утруднене дихання/хрипи,
  • кашель з’явився в результаті сякання,
  • кашель, що призводить до блювоти.
  • При кашлі дитина відкашлюється кров’ю.

Як лікувати кашель у дітей?

Лікування кашлю повинно базуватися на його етіології (причина/походження кашлю).

При лікуванні кашлю, в залежності від його особливостей, використовуються такі методи.

  • Зволоження, яке є одним із найважливіших методів лікування незалежно від типу кашлю, оскільки будь-яка інфекція спричиняє втрату води в організмі, яка може бути додатково збільшена через утворення надмірної кількості секрету в дихальних шляхах.
  • При сухому кашлі протикашльові препарати (тільки за призначенням лікаря).
  • Вологий кашель не можна пригнічувати протикашльовими препаратами, оскільки це спричиняє подальшу затримку секрету в дихальних шляхах, який у результаті введення протикашльового препарату не може вийти назовні.
  • Розпилення фізіологічного розчину (0,9% розчин NaCl) або інших препаратів із зволожуючими властивостями (наприклад, з гіалуроновою кислотою) під час сухого кашлю, що подразнює дихальні шляхи, може допомогти підтримувати їх належну гідратацію.
  • При вологому кашлі, для розрідження секрету, окрім типових муколітичних засобів (розріджувальних/відхаркувальних засобів, рекомендованих лікарем і застосовуваних у дітей тільки під  контролем, із зазначенням, що їх не можна застосовувати вдень і ввечері, щоб відхаркування не заважало дитині спати) також може бути рекомендована небулізація фізіологічним розчином (0,9% NaCl або інший препарат, рекомендований лікарем). Крім розрідження виділень, фізіологічний розчин може допомогти зволожити дихальні шляхи.

Nebu Dose Isotonic
Рекомендовано батьками:
ізотонічний розчин натрію хлориду для дітей з перших днів життя
не містить консервантів
багатогранне використання - для інгаляцій, для гігієни очей, носа і вух, а також для очищення ран
симптоматично знімає нежить

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: NEBU-dose ISOTONIC. ZASTOSOWANIE: Wskazany w terapii inhalacyjnej w celu ułatwienia ruchu wydzielinie w drogach oddechowych, aby poprawić komfort oddychania. Zalecany dla pacjentów cierpiących na zapalenie oskrzelików, ostre zapalenie oskrzeli, mukowiscydozę oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Unolab Manufacturing S.l.
reklama

Alsubaie H. – Рекомендації з клінічної практики: підхід до кашлю у дітей: офіційна заява, схвалена Саудівською педіатричною пульмонологічною асоціацією (SPPA). Int J Pediatr Adolesc Med. 2015 Березень; 2 (1): 38-43. doi: 10.1016/j.ijpam.2015.03.001. Epub 2015, 20 березня.

Чанг А.Б. – Торакальне товариство Австралії та Нової Зеландії. Кашель у дітей: визначення та клінічна оцінка. Med J Aust. 17 квітня 2006 р.; 184 (8): 398-403.