Що викликає вірусні інфекції?
Вірусні інфекції, як випливає з назви, викликаються вірусами, тобто мікроскопічними інфекційними частинками. Дослідники дізналися про тисячі різних вірусів, які, використовуючи здорові клітини господаря (інфікований організм), призводять до розвитку певних інфекційних захворювань. Інфікована клітина гине або перестає виконувати свої попередні функції, переводячи свій метаболізм на виробництво компонентів вірусу, щоб він міг атакувати наступні й наступні клітини організму.
Чи завжди інфекція означає хворобу? ні! Імунна система — це розумний і точний борець, який чудово бореться з більшістю проникаючих патогенів. Але якщо з якихось причин його робота дає збій, найчастіше можна очікувати зараження:
- дихальні шляхи,
- шкіра,
- травний тракт,
- нервова система.
Найпоширеніші вірусні інфекції у немовлят
Таким чином, будь-яка інфекція швидко запалюється, надмірно виробляючи та прилипаючи до слизу, безпосередньо перешкоджаючи диханню. Варто зазначити, що немовлята на початку життя дихають лише через ніс [1]. Тільки приблизно на 6-му місяці зміни м’якого піднебіння та надгортанника дозволяють дітям дихати також ротом.
Як виглядає застуда у немовлят
Найпоширенішими симптомами застуди у немовлят є:
● нежить – спочатку виділення прозорі, поступово густішають, стають жовтими або зеленими,
● кашель – різного характеру та інтенсивності,
● труднощі з годуванням – дитина часто перестає смоктати і відпускає груди,
● субфебрильна температура (37,0–37,9 °C) або гарячка (понад 38 °C),
● підвищене слинотеча – через біль у горлі та утруднене ковтання,
● дратівливість, нервозність,
●сап – утруднення носового дихання внаслідок закупорки носових ходів. Дитина дихає важче і швидше, ніж зазвичай, іноді з дзижчанням.
● зригування (рідко) – у грудному віці характерна часта регургітація (висипання) невеликої кількості їжі. З іншого боку, блювота виникає, коли їжа викидається зі шлунка з великою силою, що призводить до типового сплеску.
● діарея (рідко) – збільшення кількості випорожнень і зміна консистенції на напіврідку або водянисту.
Що викликає застуду у немовлят?
Безпосередньою причиною простудних захворювань у 90% випадків є вірусні інфекції [2]. За даними вчених, понад 200 різних вірусів вражають дихальні шляхи [3], причому найбільш поширені серед немовлят [4]:
● RSV,
● риновіруси
● віруси грипу.
Застуда виникає від холоду?
Вважається, що холодне повітря сприяє передачі вірусів, а у випадку вірусу грипу зміцнює його зовнішню оболонку і підвищує витривалість, тим самим сприяючи заразності. Крім того, низькі температури збільшують кількість часу, проведеного в приміщенні, який часто потрібно ділити з іншими людьми, що безпосередньо сприяє передачі вірусів.
Скільки триває вірусна інфекція у немовляти? Коли звернутися до лікаря із застудженою дитиною?
Застуда у немовлят зазвичай проходить спонтанно протягом 7-10 днів після появи перших симптомів (іноді це може тривати до 14 днів). Якщо симптоми не зникають і/або погіршуються, необхідно звернутися до лікаря, тому що, на перший погляд, звичайна застуда, залежно від її етіології, може перерости, наприклад, у пневмонію грипу або бронхіоліт.
Коли при застуді потрібна допомога лікаря? З кожним нежитем або кашлем не потрібно поспішати до педіатра. При інфантильній застуді відвідування спеціаліста необхідне в таких ситуаціях [5]:
- дитина до 2 місяців з температурою 38 ° С і вище,
- у будь-якої дитини з температурою тіла вище 39 °C,
- поява синіх губ або шкіри,
- утруднення дихання – значне розширення ніздрів при вдиху, свист, звуження міжреберних проміжків,
- дитина відмовляється їсти та/або пити,
- надмірна сонливість або дратівливість,
- зменшення сечовипускання – ознака зневоднення,
- погіршення загального стану дитини,
- відсутність покращення після 10 днів хвороби,
- блювота та/або діарея.
Чи справді застуда?
Вихователі повинні ретельно спостерігати за кожним немовлям із потенційною застудою. Не варто легковажно ставитися до захворювання і обов’язково звертатися до лікаря в описаних вище випадках. Слід пам’ятати, що застуда викликається тими ж вірусами, що відповідають за розвиток набагато більш серйозних захворювань – грипу, пневмонії, крупу.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Грип у немовлят
У новонароджених, хворих на грип, часто спостерігаються симптоми застуди в поєднанні зі значно вищою та раптовою лихоманкою, часто вище 39 °C. Воно супроводжується плачем, сильним роздратуванням і інтенсивним сухим кашлем.
Підголосовий ларингіт (вірусний круп)
Спочатку симптоми крупа слабо виражені, нагадують застуду. Приблизно через 2-3 дні з’являються тривожні симптоми:
- свист при видиху повітря,
- різкий, нападоподібний гавкаючий кашель,
- утруднене ковтання,
- захриплість.
Пневмонія у немовлят
Немовлята, як і люди похилого віку, схильні до ризику таких ускладнень, як вірусна або бактеріальна пневмонія. Симптоми пневмонії включають:
- блювання
- явна втома дитини,
- висока температура,
- надмірна пітливість і почервоніння шкіри,
- сильний кашель, що посилюється.
У немовлят з пневмонією дуже часто спостерігаються тахіпное і видиме навантаження у вигляді потягування міжреберних проміжків. Годування утруднене і переривчасте, а в більш важких випадках навколо рота можуть з’явитися синці (ціаноз).
Респіраторно-синцитіальний вірус (RSV)
Вірус RSV в першу чергу загрожує дітям до 2 років. У немовлят він є головним збудником респіраторних інфекцій. Симптоми схожі на звичайну застуду, але особливу увагу слід звернути на кашель, який стає дуже інтенсивним і задушливим, навіть утруднює дихання.
У немовлят з пневмонією дуже часто спостерігаються тахіпное і видиме навантаження у вигляді потягування міжреберних проміжків. Годування утруднене і переривчасте, а в більш важких випадках навколо рота можуть з’явитися синці (ціаноз).
Респіраторно-синцитіальний вірус (RSV)
Вірус RSV в першу чергу загрожує дітям до 2 років. У немовлят він є головним збудником респіраторних інфекцій. Симптоми схожі на звичайну застуду, але особливу увагу слід звернути на кашель, який стає дуже інтенсивним і задушливим, навіть утруднює дихання.
Чи може вірусна інфекція перерости в бактеріальну?
Суперінфекція буквально означає, що інша інфекція приєднується до існуючої, причому нова інфекція викликається іншим збудником. На практиці це означає, що запущена вірусна інфекція може притягнути іншу, спричинену бактерією чи іншим вірусом, і це може посилити симптоми та перебіг хвороби.
Які ліки від вірусних інфекцій? Що можна давати малюкові при застуді?
Лікування вірусних інфекцій засноване тільки на симптоматичній дії, що полягає в знятті таких захворювань, як: висока температура, нежить, кашель. Застосування противірусних препаратів призначене для лікування більш важких вірусних інфекцій у дітей і немовлят, які потребують госпіталізації.
Лікування нежиті у немовлят – що робити?
- Туалет носа – слід подбати про закладений ніс і утруднене дихання. Дітям грудного віку потрібно промивати ніс фізіологічним розчином. Потім необхідно відсмоктати залишки секрету за допомогою аспіратора.
- Напірна аспірація – на ринку є різні моделі аспіраторів, починаючи від всмоктувальних і закінчуючи електричними. Який буде кращим? Той, який найкраще підходить вихователям малюка. Важливо добре очистити носові ходи, чого можна досягти за допомогою будь-якого аспіратора.
- Небулайзери – вам потрібен небулайзер, невеликий пристрій, який можна придбати в багатьох аптеках. Із суспензії або розчину (наприклад, фізіологічного розчину) під дією тиску і повітря утворюється аерозоль. У немовлят для небулізації рекомендується фізіологічний розчин – 0,9% NaCl. В аптеках також є 3% розчин NaCl, який не є фізіологічним розчином і його не можна використовувати без чітких вказівок лікаря. Таким чином, розпилення слід проводити 3 рази на день з 2 мл 0,9% фізіологічного розчину.
- Гідратація – адекватне зволоження забезпечує зволоження слизової оболонки дихальних шляхів, розріджує залишковий секрет і полегшує його евакуацію. Скорочує час хвороби, катару та кашлю. Новонародженим на грудному та/або штучному вигодовуванні рекомендовано частіше годувати. Збільште добову норму споживання рідини для дітей старшого віку.
- Інгаляції – не у всіх вдома є небулайзер, тому варто скористатися старим, перевіреним методом, яким є інгаляції. Простий спосіб – включити гарячу воду і сильно пропарити ванну. Малюк повинен кілька хвилин побути в парильній кімнаті, щоб зволожити слизову і розрідити слиз.
- Поплескування по спинці – приблизно через 15 хвилин після закінчення вдиху можна зробити кілька поплесків по спинці і боках дитини зверху вниз рукою, складеної у формі човника, оминаючи при цьому хребет і нирки. час. Через мить з’явиться дуже інтенсивний кашель. Це хороший знак. Дитина відкашлює залишки слизу.
- Зволожувач повітря. Кашель і закладеність носа найгірші вночі. Тоді допоможе зволожувач повітря. Запобігає висиханню слизових оболонок і тим самим зменшує нічний кашель.
- Протизапальні назальні краплі – ці краплі звужують кровоносні судини слизової оболонки носа, зменшують набряк і приносять миттєве полегшення. Проте їх не можна використовувати довше 3-5 днів через надмірне пересушування слизової.
- Жарознижуючі препарати – при лихоманці, тобто температурі тіла понад 38°С, рекомендовано парацетамол (понад 3 місяці) та ібупрофен. Їх можна застосовувати у вигляді пероральних ректальних розчинів або супозиторіїв 4 рази на добу. У дітей віком до 1 року рішення про застосування жарознижуючих засобів щоразу слід узгоджувати з лікарем.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Лікування нежиті у немовлят – чого не можна робити?
- Не можна давати мед немовлятам – дітям до 1 року мед категорично заборонений. Хоча це хороший природний засіб від кашлю, він може бути мікробіологічно забрудненим. Мед часто містить бактерію Clostridium botulinum, яка викликає небезпечний для життя дитячий ботулізм.
- Аспірин – категорично заборонено давати аспірин дітям. Саліцилати сприяють розвитку синдрому Рея, який викликає ураження багатьох органів (переважно печінки та головного мозку).
- Антибіотики – 90% простудних захворювань є вірусними інфекціями, тому застосування антибіотиків безглуздо, оскільки вони лікують ЛИШЕ бактеріальні інфекції.
- Сон на животі – застуджена дитина ніколи не повинна спати на животі. Їх можна поставити в таке положення, лише коли вони не сплять. Це мінімізує ризик захлинутися виділеннями, що витікають.
[1] Рот потрібен, щоб їсти, і ніс, щоб дихати: аномальне ротове дихання впливає на ротову компетентність новонароджених і системну адаптацію | PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/
[2] Інфекції дихальних шляхів у дітей | Практична медицина https://www.mp.pl/
[3] Факти про застуду | Американська легенева асоціація https://www.lung.org/
[4] Респіраторні вірусні інфекції у немовлят: причини, клінічні симптоми, вірусологія та імунологія | NCBI https://www.ncbi.nlm.nih.gov/
[5] Чи варто давати дітям ліки від кашлю та застуди? | FDA https://www.fda.gov/