Właściwości dyni
Dynia jest prozdrowotnym warzywem. Charakteryzuje się wysoką zawartością potasu, który wpływa na pracę mięśni i serca; witaminy E, czyli antyoksydantu chroniącego przed wolnymi rodnikami oraz oczywiście beta-karotenu. Beta karoten, czyli pochodna witaminy A, wspiera wygląd skóry. Dynia zawiera też samą witaminę A, która pełni niebagatelną rolę w procesie widzenia. Dynia ma w swoim składzie także wapń, magnez i fosfor, które utrzymują prawidłową mineralizację kości. Dania z dyni warto podać dziecku, które powinno być na diecie łatwostrawnej, na przykład podczas zatrucia. Dynia jest warzywem niskokalorycznym i niskowęglowodanowym, dlatego zaleca się ją dzieciom, które walczą z nadmierną masą ciała.
Odmiany dyni
Najbardziej znana Polsce odmiana dyni to hokkaido, ta intensywnie pomarańczowa i pękata, wykorzystywana jako ozdoba na Halloween. Natrafić możemy również na dynię piżmową, przypominającą dzwon.
Ostatnio popularna stała się również dynia makaronowa, która na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od innych dyń, nawet gdy przekroimy ją na pół. Jednak po upieczeniu miąższ dyni dzieli się na setki cienkich włókien, które można wydłubać i wykorzystać dokładnie tak, jak makaron spaghetti. Każda odmiana różni się smakiem oraz konsystencją, dlatego polecamy wypróbować je wszystkie.
Zastosowania kulinarne dyni
Dynię, z uwagi na grubą skórkę, należy obrać (wyjątek stanowi dynia Hokkaido). Aby ułatwić oddzielenie skórki od miąższu, można zacząć od upieczenia jej w piekarniku. Dynia jest uniwersalnym warzywem, które smakuje zarówno na słodko, jak i słono. Do najbardziej znanych wytrawnych dań przygotowywanych z dyni zaliczymy z pewnością zupy krem, które idealnie rozgrzewają w okresie jesienno-zimowym. Wielbiciele dyni mogą zasmakować również w dyniowych frytkach, kopytkach czy też dyni marynowanej. Znakomita jest jako dodatek do sałatek i zapiekanek. Inną ciekawą i smaczną formą podania jest faszerowana dynia, zarówno w wersji wegetariańskiej (z kaszą i strączkami) lub mięsnej. Jako danie wytrawne może stanowić element indyjskiego curry bądź roślinnego chili sin carne.
Jak upiec dynię i przygotować dyniowe purée?
Upieczona, zblendowana dynia będzie potrzebna do poniższych przepisów. Najlepiej przygotować ją wcześniej. Około dwukilogramową dynię umyć i pokroić na mniejsze części oraz usunąć pestki. Położyć na blaszce skórką do dołu i wstawić do piekarnika nagrzanego do 200 stopni C. Piec przez około godzinę lub do czasu aż dynia będzie miękka (sprawdzamy przy pomocy widelca). Dynię wystudzić i łyżką wydrążyć miąższ, a następnie zblendować na gładkie purée (odcisnąć w gazie, jeśli jest bardzo wodnista). Odmierzyć potrzebną do przygotowania dania ilość (1 szklanka odpowiada 200 g purée z dyni). Resztę można trzymać w lodówce szczelnie zamknięte w słoikach lub pojemnikach przez kilka dni lub też zamrozić na dłużej.
Dania obiadowe z dyni dla dziecka
Odpowiednio przyrządzone dania z dyni są smacznymi, delikatnymi i łatwostrawnymi potrawami, jednak nadal niedocenianymi w kuchni polskiej. Dynia charakteryzuje się wysoką wartością odżywczą, różnorodnością odmian, a także szerokim zastosowaniem kulinarnym. Zachęcamy do sięgania po to smaczne źródło karotenoidów. Warto poddać się własnej wyobraźni i testować. Sposoby obróbki również są nieograniczone – można ją zarówno smażyć, zapiekać jak i gotować.
Dyniowa zupa-krem
(4 porcje)
● 800 g dyni hokkaido (500 g po obraniu)
● 250 g ziemniaków
● 25 g masła
● 1 cebula
● 2 ząbki czosnku
● szczypta soli
● szczypta pieprzu
● 1 łyżeczka kurkumy w proszku
● 1 łyżeczka startego świeżego imbiru
● 1/2 puszki krojonych pomidorów
● 1 i 1/2 szklanki bulionu warzywnego
● 250 ml mleczka kokosowego
● 4 łyżeczki pestek dyni
Dynię przekroić na mniejsze części, obrać ze skórki, usunąć nasiona, a miąższ pokroić w kostkę. Ziemniaki obrać i pokroić w kostkę. W większym garnku na maśle zeszklić pokrojoną w kosteczkę cebulę oraz obrany i przeciśnięty przez praskę czosnek. Dodać dynię i ziemniaki, doprawić solą i pieprzem, wsypać kurkumę i dodać imbir. Smażyć co chwilę mieszając przez około 5 minut. Wlać gorący bulion, przykryć i zagotować. Zmniejszyć moc palnika i gotować przez około 10 minut. Dodać pomidory z puszki. Wymieszać i gotować przez 5 minut, do miękkości warzyw. Przestudzić, a następnie zmiksować w blenderze z dodatkiem mleczka kokosowego. Gotowy krem przelać do miseczek i posypać prażonymi na suchej patelni pestkami dyni.
Spaghetti z dyni
(4 porcje)
- 1 dynia makaronowa (2 kg)
- 2 puszki krojonych pomidorów
- 2 ząbki czosnku
- ½ łyżeczki suszonego oregano
- ½ łyżeczki suszonej bazylii
- oliwa z oliwek
- sól i czarny pieprz
- parmezan lub grana padano
Piekarnik rozgrzać do 200 stopni. Przygotować blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Umytą dynię przekroić na pół, położyć na blaszce i włożyć do rozgrzanego piekarnika. Piec przez około 45 minut. W międzyczasie na dnie małego garnka rozgrzać oliwę, dodać przetarty przez praskę czosnek i podsmażać przez około minutę. Dodać pomidory wraz z przyprawami i dusić na minimalnym ogniu przez około pół godziny. Upieczoną dynię wyjąć z piekarnika. Przy pomocy łyżki pozbyć się pestek następnie widelcem wyjmować miąższ skrobiąc wnętrze dyni. Cały miąższ przełożyć do dużej miski, skropić oliwą z oliwek oraz solą i dokładnie wymieszać. Gorące spaghetti z dyni przełożyć do misek, podawać razem z sosem pomidorowym i płatkami parmezanu.
Kopytka dyniowe
(4 porcje)
● 500 g ugotowanych ziemniaków
● 500 g purée z dyni hokkaido
● 150 g mąki pszennej + do podsypania
● 2 łyżki mąki ziemniaczanej
● 1/2 szklanki tartego parmezanu
● szczypta soli
● 1/3 łyżeczki ostrej papryki
● 1/3 łyżeczki słodkiej papryki
● 1/3 łyżeczki gałki muszkatołowej
● 1 jajko + 1 żółtko
Ugotować ziemniaki, ugnieść je przy pomocy tłuczka i wystudzić. Zmiksowaną upieczoną dynię włożyć na patelnię i smażyć przez około 20 minut mieszając co jakiś czas, aż z dyni wyparuje woda i stanie się bardziej gęsta. Odstawić dynię do ostudzenia. Na stolnicę przesiać obydwie mąki, dodać dynię i ziemniaki, drobno starty ser, doprawić solą, papryką i gałką muszkatołową, a następnie wszystko posiekać nożem. Dodać jajko i żółtko, połączyć wszystkie składniki w jedną gładką kulę zagniatając ciasto. Podsypać mąką stolnicę i rozwałkować ciasto na placek o grubości około 1,5 cm. Szklanką o niewielkiej średnicy wycinać małe okręgi. Zagotować osoloną wodę w dużym garnku. Wrzucić połowę kopytek i gotować na większym ogniu do momentu wypłynięcia ich na powierzchnię. Gotować jeszcze przez kilkanaście sekund, następnie wyłowić łyżką cedzakową i wyłożyć na talerz. Zagotować ponownie wodę i powtórzyć z resztą kopytek. Złączyć resztki pozostałego ciasta i wyciąć następną porcję kopytek. Powtórzyć czynność wrzucania na wodę. Kopytka dyniowe można podać z sosem pieczarkowym lub gulaszem.
Risotto z dynią
(4 porcje)
● 2 szklanki obranej i pokrojonej w kostkę dyni hokkaido
● 2 szklanki mleka
● 4 łyżki masła + 2 łyżki do podania
● 1/2 cebuli
● 200 g ryżu do risotto
● 1 litr bulionu
● tarta gałka muszkatołowa
● 50 g tartego parmezanu
● szczypta soli
● szczypta pieprzu
Zagotować bulion i trzymać na małej mocy palnika. Roztopić masło na większej patelni, dodać pokrojoną w kosteczkę cebulę i połowę dyni. Smażyć przez około 5 minut aż cebulka się zeszkli. Dodać ryż, zwiększyć moc palnika i mieszając chwilę podsmażać aż pokryje się masłem. Zacząć stopniowo wlewać bulion, po jednej chochli, za każdym razem mieszając. Kiedy ryż zaabsorbuje całkowicie jedną porcja bulionu, dodawać kolejną. Powtarzać do zużycia całego bulionu. W połowie tego czasu dodać resztę dyni i doprawić gałką muszkatołową. Na koniec risotto powinno być kremowe. Ryż powinien pozostać al dente. Patelnię zdjąć z palnika, włożyć kawałki zimnego masła i wymieszać. Posypać danie tartym parmezanem i wymieszać. Doprawić solą oraz pieprzem.
Kotleciki z dyni
(6 sztuk)
● 1 szklanka purée z dyni hokkaido
● 1 jajko
● 1 łyżka posiekanych liści pietruszki
● szczypta gałki muszkatołowej
● szczypta soli
● szczypta pieprzu
● kilka łyżek bułki tartej
● olej rzepakowy do smażenia
Wymieszać puree z dyni, jajko, przyprawy i liście pietruszki. Dodać kilka łyżek bułki tartej, tyle aby było można było uformować kotleciki. Ilość ta zależy od wilgotności puree z dyni – im mniej bułki tartej dodamy, tym delikatniejsze będą kotleciki. Po uformowaniu obtoczyć je w bułce tartej i smażyć na oleju aż się zrumienią, przez około 5 minuty z każdej strony.
Chipsy z dyni
● 500 g dyni hokkaido
● sól
Dynię obrać ze skóry. Obieraczką do warzyw ścinać cienkie plastry dyni. Blaszkę do pieczenia wyłożyć folią aluminiową, układać na niej plastry dyni zachowując odstępy i posolić. Włożyć blaszkę do piekarnika o temperaturze 100 stopni C. na 45 min. W trakcie pieczenia kilka razy obrócić plastry, co pozwoli na jednolite wysuszenie chipsów. Gotowe chipsy z dyni są chrupiące i powykręcane.
Dynia na słodko dla dziecka
Jak można wykorzystać dynię, aby przygotować deser? Idealnie sprawdzi się w ciastach, muffinach, ciastkach, musach, sernikach, naleśnikach i plackach – szczególnie w połączeniu z korzennymi przyprawami (cynamonem, kardamonem), pomarańczą lub imbirem. Te na pierwszy rzut oka nieoczywiste połączenie zasmakuje nawet niejadkom.
Placki dyniowe
(2 porcje)
- 200 g (3/4 szklanki) upieczonej i zmiksowanej na mus dyni hokkaido
- 2 łyżki jogurtu naturalnego
- 2 jajka
- 2 łyżki oleju rzepakowego
- 1 łyżka syropu klonowego + do podania
- 1 szklanka mąki ryżowej
- 1/3 szklanki mielonych migdałów
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka cynamonu
Przygotować puree z dyni. Dynię hokkaido pokroić razem ze skórą na mniejsze kawałki, usunąć pestki. Piekarnik nagrzać do 180 stopni. Kawałki dyni ułożyć skórką do dołu na dużej blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawić do piekarnika i piec przez około pół godziny do miękkości. Wyjąć z piekarnika i całkowicie ostudzić. Wyjąć łyżką upieczony miąższ ze skórki i zmiksować go blenderem na gładkie purée.
W misce wymieszać łyżką zmiksowaną na mus dynię z jogurtem naturalnym, jajkami oraz olejem i syropem. Do drugiej miski wsypać mąkę ryżową, mielone migdały, proszek do pieczenia i cynamon, dokładnie wymieszać. Do miski z mokrymi składnikami wsypać suche i wymieszać (krótko, tylko do połączenia się składników). Rozgrzać patelnię z nieprzywierającą powłoką. Nakładać po 1 pełnej łyżce ciasta zachowując odstępy, wyrównując i rozprowadzając ciasto po powierzchni patelni na kształt koła. Smażyć na umiarkowanym ogniu przez około 2 minuty do zrumienienia się, przewrócić na drugą stronę i powtórzyć smażenie (ok. 1 minuty). Zdjąć z patelni. Polać syropem klonowym.
Babeczki z dyni
(12 sztuk)
● 300 g mąki pszennej pełnoziarnistej
● 1 łyżeczka proszku do pieczenia
● 1 łyżeczka sody oczyszczonej
● 170 g ksylitolu
● szczypta soli
● skórka starta z 2 pomarańczy
● kilka kropli ekstraktu waniliowego
● 2 jajka
● 200 g purée z dyni hokkaido
● 150 g roztopionego masła
● 60 ml mleka
Piekarnik nagrzać do 180 stopni C. Mąkę przesiać do miski razem z proszkiem do pieczenia i sodą. Dodać ksylitol, szczyptę soli, skórkę z pomarańczy, wanilię i wszystko wymieszać. W drugiej misce roztrzepać rózgą jajka razem z purée z dyni. Dodać przestudzone roztopione masło i mleko, wymieszać. Wszystkie składniki łączymy: do sypkich składników dodajemy mokre i krótko oraz delikatnie mieszamy łyżką, tylko do połączenia się składników. Ciasto wyłożyć do foremek na muffiny. Wstawić do piekarnika i piec przez około 20 minut, do suchego patyczka.
Dyniowe miękkie ciasteczka
(15-18 sztuk)
● 50 g masła
● 1/2 szklanki ksylitolu
● 1 i 1/2 szklanki mąki pszennej
● 3/4 łyżeczki proszku do pieczenia
● 3/4 łyżeczki sody oczyszczonej
● 1 łyżeczka cynamonu
● 1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
● szczypta soli
● 1/4 szklanki oleju rzepakowego
● 2 jajka
● 1 szklanka purée z dyni hokkaido
Masło wyjąć z lodówki, pokroić w kostkę, włożyć do miski, dodać ksylitol. Ubijać mikserem przez około 2-3 minuty. Następnie stopniowo, małym strumieniem wlewać olej cały czas ubijając (około 3 minuty). Dodawać po jednym jajku cały czas ubijając, w sumie przez około 3 minuty. Do drugiej miski przesiać mąkę razem z proszkiem do pieczenia i sodą. Dodać cynamon, gałkę muszkatołową i sól, dokładnie wymieszać. Do mokrych składników dodać purée dyniowe i suche składniki. Mieszać tylko do połączenia składników. Wstawić do lodówki na 1 godzinę. Piekarnik nagrzać do 180 stopni C. Dużą blachę wyłożyć papierem do pieczenia. Nabierać po kolei czubate łyżki masy i wykładać je na blaszkę zachowując odstępy. Jeśli zabraknie miejsca na blaszce należy upiec pierwszą partię, a następnie powtórzyć czynność z drugą partią. Wstawić do piekarnika i piec przez około 12 minut, aż ciasteczka urosną. Wyjąć z piekarnika i ostudzić.
Przetwory z dyni dla dzieci
Dynia świetnie smakuje także w domowych przetworach, w których można rozsmakowywać się przez cały rok. Poniżej dwa przepisy na dżem z dyni i kompot.
Dżem dyniowo-jabłkowy
● 4 twarde, kwaśne jabłka
● 4 łyżki ksylitolu
● skórka starta z 1 pomarańczy
● 1/2 łyżeczki cynamonu
● szczypta gałki muszkatołowej
● 1 szklanka purée z dyni hokkaido
Jabłka obrać, usunąć gniazda nasienne i pokroić w większą kostkę. Wrzucić do garnka, dodać ksylitol, skórkę z pomarańczy, cynamon, gałkę i wymieszać. Dusić na małej mocy palnika przez około 10 minut, co chwilę mieszając. Gdy jabłka się rozpadną, dodać purée z dyni i wymieszać. Zmiksować blenderem ręcznym na gładki mus i dalej prażyć go przez około 15 minut na małym ogniu. Gorący mus włożyć do słoiczków i od razu zamknąć. Ostudzić i przechowywać w lodówce przez około tydzień. Aby móc mus dłużej przetrzymywać w spiżarce, należy gorącym dżemem napełnić wyparzone gorące słoiki i od razu zakręcić. Pasteryzować przez około 30 minut licząc od czasu zagotowania się wody.
Kompot dyniowy
● 400 g obranej dyni muscat
● duża cytryna
● 12 goździków
● 3 łyżki ksylitolu
● 1 litr wody
Dynię obrać ze skóry i usunąć pestki oraz włókna. Pokroić dynię w większą kostkę. Do średniej wielkości garnka wlać wodę. Cytrynę sparzyć wrzątkiem, odkroić cztery plasterki, a z reszty cytryny wycisnąć sok i wlać go do garnka z wodą. Do garnka wsypać również ksylitol i dodać goździki. Zawartość garnka doprowadzić do wrzenia. Dodać pokrojoną w kostkę dynię i przykryć garnek pokrywką. Zmniejszyć moc palnika i gotować jeszcze 5 minut licząc od momentu ponownego zagotowania się kompotu. Od razu po ugotowaniu kompot można przelać do szklanek.