Właściwości dyni
Dynia jest prozdrowotnym warzywem. Charakteryzuje się wysoką zawartością potasu, który wpływa na pracę mięśni i serca; witaminy E, czyli antyoksydantu chroniącego przed wolnymi rodnikami oraz oczywiście beta-karotenu. Beta karoten, czyli pochodna witaminy A, wspiera wygląd skóry. Dynia zawiera też samą witaminę A, która pełni niebagatelną rolę w procesie widzenia. Dynia ma w swoim składzie także wapń, magnez i fosfor, które utrzymują prawidłową mineralizację kości. Dania z dyni warto podać dziecku, które powinno być na diecie łatwostrawnej, na przykład podczas zatrucia. Dynia jest warzywem niskokalorycznym i niskowęglowodanowym, dlatego zaleca się ją dzieciom, które walczą z nadmierną masą ciała.
Odmiany dyni
Najbardziej znana Polsce odmiana dyni to hokkaido, ta intensywnie pomarańczowa i pękata, wykorzystywana jako ozdoba na Halloween. Natrafić możemy również na dynię piżmową, przypominającą dzwon.
Ostatnio popularna stała się również dynia makaronowa, która na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od innych dyń, nawet gdy przekroimy ją na pół. Jednak po upieczeniu miąższ dyni dzieli się na setki cienkich włókien, które można wydłubać i wykorzystać dokładnie tak, jak makaron spaghetti. Każda odmiana różni się smakiem oraz konsystencją, dlatego polecamy wypróbować je wszystkie.
Zastosowania kulinarne dyni
Dynię, z uwagi na grubą skórkę, należy obrać (wyjątek stanowi dynia Hokkaido). Aby ułatwić oddzielenie skórki od miąższu, można zacząć od upieczenia jej w piekarniku. Dynia jest uniwersalnym warzywem, które smakuje zarówno na słodko, jak i słono. Do najbardziej znanych wytrawnych dań przygotowywanych z dyni zaliczymy z pewnością zupy krem, które idealnie rozgrzewają w okresie jesienno-zimowym. Wielbiciele dyni mogą zasmakować również w dyniowych frytkach, kopytkach czy też dyni marynowanej. Znakomita jest jako dodatek do sałatek i zapiekanek. Inną ciekawą i smaczną formą podania jest faszerowana dynia, zarówno w wersji wegetariańskiej (z kaszą i strączkami) lub mięsnej. Jako danie wytrawne może stanowić element indyjskiego curry bądź roślinnego chili sin carne.
Dania z dyni dla dziecka – spaghetti z dyni
(4 porcje, czas przygotowania: 1,5 godziny)
- 1 dynia makaronowa (2 kg)
- 2 puszki krojonych pomidorów
- 2 ząbki czosnku
- ½ łyżeczki suszonego oregano
- ½ łyżeczki suszonej bazylii
- oliwa z oliwek
- sól i czarny pieprz
- parmezan lub grana padano
Piekarnik rozgrzać do 200 stopni. Przygotować blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Umytą dynię przekroić na pół, położyć na blaszce i włożyć do rozgrzanego piekarnika. Piec przez około 45 minut. W międzyczasie na dnie małego garnka rozgrzać oliwę, dodać przetarty przez praskę czosnek i podsmażać przez około minutę. Dodać pomidory wraz z przyprawami i dusić na minimalnym ogniu przez około pół godziny. Upieczoną dynię wyjąć z piekarnika. Przy pomocy łyżki pozbyć się pestek następnie widelcem wyjmować miąższ skrobiąc wnętrze dyni. Cały miąższ przełożyć do dużej miski, skropić oliwą z oliwek oraz solą i dokładnie wymieszać. Gorące spaghetti z dyni przełożyć do misek, podawać razem z sosem pomidorowym i płatkami parmezanu.
Jak można wykorzystać dynię aby przygotować deser? Idealnie sprawdzi się w ciastach, muffinach, ciastkach, musach, sernikach, naleśnikach i plackach – szczególnie w połączeniu z korzennymi przyprawami (cynamonem, kardamonem), pomarańczą lub imbirem. Te na pierwszy rzut oka nieoczywiste połączenie zasmakuje nawet niejadkom.
Dania z dyni dla dziecka – placki dyniowe
(2 porcje, czas przygotowania: 30 minut)
- 200 g (3/4 szklanki) upieczonej i zmiksowanej na mus dyni hokkaido
- 2 łyżki jogurtu naturalnego
- 2 jajka
- 2 łyżki oleju rzepakowego
- 1 łyżka syropu klonowego + do podania
- 1 szklanka mąki ryżowej
- 1/3 szklanki mielonych migdałów
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka cynamonu
Przygotować puree z dyni. Dynię hokkaido pokroić razem ze skórą na mniejsze kawałki, usunąć pestki. Piekarnik nagrzać do 180 stopni. Kawałki dyni ułożyć skórką do dołu na dużej blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawić do piekarnika i piec przez około pół godziny do miękkości. Wyjąć z piekarnika i całkowicie ostudzić. Wyjąć łyżką upieczony miąższ ze skórki i zmiksować go blenderem na gładkie purée.
W misce wymieszać łyżką zmiksowaną na mus dynię z jogurtem naturalnym, jajkami oraz olejem i syropem. Do drugiej miski wsypać mąkę ryżową, mielone migdały, proszek do pieczenia i cynamon, dokładnie wymieszać. Do miski z mokrymi składnikami wsypać suche i wymieszać (krótko, tylko do połączenia się składników). Rozgrzać patelnię z nieprzywierającą powłoką. Nakładać po 1 pełnej łyżce ciasta zachowując odstępy, wyrównując i rozprowadzając ciasto po powierzchni patelni na kształt koła. Smażyć na umiarkowanym ogniu przez około 2 minuty do zrumienienia się, przewrócić na drugą stronę i powtórzyć smażenie (ok. 1 minuty). Zdjąć z patelni. Polać syropem klonowym.
Odpowiednio przyrządzone dania z dyni są smacznymi, delikatnymi i łatwostrawnymi potrawami, jednak nadal niedocenianymi w kuchni polskiej. Dynia charakteryzuje się wysoką wartością odżywczą, różnorodnością odmian, a także szerokim zastosowaniem kulinarnym. Zachęcamy do sięgania po to smaczne źródło karotenoidów. Warto poddać się własnej wyobraźni i testować. Sposoby obróbki również są nieograniczone – można ją zarówno smażyć, zapiekać jak i gotować.