Властивості гарбуза

Гарбуз – корисний овоч. Характеризується високим вмістом калію, який впливає на роботу м’язів і серця; вітамін Е, тобто антиоксидант, який захищає від вільних радикалів, і, звичайно ж, бета-каротин. Бета-каротин, похідний вітаміну А, підтримує зовнішній вигляд шкіри. Також гарбуз містить сам вітамін А, який відіграє значну роль у процесі зору. Гарбуз також містить кальцій, магній і фосфор, які підтримують правильну мінералізацію кісток. Страви з гарбуза потрібно давати дитині, яка повинна сидіти на легкозасвоюваний дієті, наприклад при отруєнні. Гарбуз є низькокалорійним і маловуглеводним овочем, тому його рекомендують дітям, які борються із зайвою вагою.

Сорти гарбуза

Найвідомішим сортом гарбуза в Польщі є хоккайдо, цей інтенсивно-помаранчевий і присадкуватий, який використовується як прикраса на Хелловін. Також ми можемо зустріти кабачок масляний, схожий на дзвіночок.

dynia piżmowa

Останнім часом стала популярна і кабачок спагетті, яка на перший погляд нічим не відрізняється від інших гарбузів, навіть розрізана навпіл. Однак після запікання м’якоть гарбуза розпадається на сотні тонких ниток, які можна вирізати та використовувати як спагетті. Кожен сорт відрізняється смаком і консистенцією, тому рекомендуємо спробувати їх усі.

Застосування гарбуза в кулінарії

З-за товстої шкірки гарбуз потрібно очищати (за винятком гарбуза Хоккайдо). Щоб легше було відокремити шкірку від м’якоті, можна почати з запікання в духовці. Гарбуз — універсальний овоч, який має як солодкий, так і солоний смак. Найвідоміші страви з сухого гарбуза – крем-супи, які чудово зігріють вас в осінньо-зимовий період. Любителі гарбуза також можуть скуштувати картоплю фрі з гарбуза, вареники чи маринований гарбуз. Чудово підходить як доповнення до салатів і запіканок. Ще одна цікава і смачна форма подачі – фарширований гарбуз, як вегетаріанський (з крупою і стручками), так і м’ясний. Як сухе блюдо може входити до складу індійського каррі або овочевого чили син карне.

Страви з гарбуза для дітей – спагетті з гарбуза

(4 порції, час приготування: 1,5 години)

  • 1 кабачок для спагетті (2 кг)
  • 2 банки різаних помідорів
  • 2 зубчики часнику
  • ½ чайної ложки сушеного орегано
  • ½ чайної ложки сушеного базиліка
  • оливкова олія
  • сіль і чорний перець
  • пармезан або грана падано

Розігрійте духовку до 200 градусів. Підготуйте деко, застелене папером для випічки. Вимиту гарбуз розріжте навпіл, викласти на деко і поставити в розігріту духовку. Випікати приблизно 45 хвилин. Тим часом на дні невеликої каструлі розігрійте оливкову олію, додайте подрібнений через прес часник і пасеруйте близько хвилини. Додати помідори і спеції і тушкувати на повільному вогні близько півгодини. Дістаньте запечений гарбуз з духовки. Ложкою позбудьтеся від насіння, потім виделкою вийміть м’якоть, з стрибаючи внутрішню частину гарбуза. Поместить всю м’якоть у велику миску, скропіть оливковою олією та сіллю та ретельно перемішати. Гарячі гарбузові спагетті розкладіть у миски, подавайте з томатним соусом і пластівцями Пармезан.

Як можна використовувати гарбуз для приготування десерту? Ідеально підходить для тортів, мафінів, печива, мусів, чізкейків, млинців і пирогів – особливо в поєднанні зі спеціями (корицею, кардамоном), апельсином або імбиром. Це, на перший погляд, неочевидне поєднання сподобається навіть вибагливим.

Страви з гарбуза для дитини – гарбузові пиріжки

(2 порції, час приготування: 30 хвилин)

  • 200 г (3/4 склянки) запеченого гарбуза хоккайдо в мусі
  • 2 столові ложки натурального йогурту
  • 2 яйця
  • 2 столові ложки реп’яхової олії
  • 1 столова ложка кленового сиропу + для подачі
  • 1 склянка рисового борошна
  • 1/3 склянки меленого мигдалю
  • 2 ложки розпушувача
  • 1 чайна ложка кориці

Приготувати гарбузове пюре. Гарбуз хоккайдо разом зі шкіркою наріжте невеликими шматочками, видаліть насіння. Розігрійте духовку до 180 градусів. Викладіть шматочки гарбуза шкіркою вниз на велике деко, застелене папером для випічки. Поставьте в духовку і запікайте близько півгодини до готовності. Вийняти з духовки і повністю остудити. За допомогою ложки зніміть запечену м’якоть із шкірки та збийте її в однорідне пюре.

У мисці змішайте гарбузовий мус з натуральним йогуртом, яйцями, олією та сиропом. У другу миску всипте рисове борошно, мелений мигдаль, розпушувач і корицю, ретельно перемішайте. Насипте сухі інгредієнти в миску з вологими інгредієнтами та перемішайте (ненадовго, лише до з’єднання інгредієнтів). Розігрійте сковорідку з антипригарним покриттям. Нанесіть 1 повну столову ложку тіста, зберігаючи проміжки, розрівняйте та розподіліть тісто по поверхні сковороди по колу. Смажимо на помірному вогні приблизно 2 хвилини до золотистої скоринки, перевертаємо і повторюємо обсмажування (приблизно 1 хвилину). Зняти з каструлі. Полити кленовим сиропом.

Правильно приготовлені страви з гарбуза смачні, ніжні та легкозасвоювані, але все ще недооцінені в польській кухні. Гарбуз характеризується високою харчовою цінністю, різноманітністю сортів, а також широким використанням у кулінарії. Радимо вам потягнутися до цього смачного джерела каротиноїдів. Варто віддатися власній фантазії та протестувати. Способи обробки теж нескінченні – його можна смажити, запікати і варити.