Що таке білий шум?
Білий шум – це монотонний і повторюваний звук, який використовується, наприклад, у виробництві спеціальних іграшок, що дзижчать. Білий шум, однак, походить не тільки від таких іграшок. Це також звук дощу, хуртовини, шум морських хвиль, а також звук сушарки чи пилососа.
Серцебиття мами, рух крові по судинах і шуми з боку шлунково-кишкового тракту – ось звуки, які оточують малюка в утробі. Відновлення їх після народження заспокоює малюків, вони краще засинають і стають більш спокійними.
Читайте також: Яку музику пускати дитині в мамин животик?
Як білий шум діє на дітей?
Білий шум, вміло використаний з особливою увагою до потреб дитини, здатний полегшити сон і має заспокійливу дію. Це призводить до того, що малюк не помічає багато іншого в своєму оточенні, маскує раптові зміни і легше пристосовується до світу.
Крім того, було виявлено, що цей немедикаментозний і ефективний метод здатний скоротити час плачу дитини, наприклад, через напад дитячих коліків. Він також може зняти больові відчуття.
Сьогодні багато батьків використовують білий шум, коли їхній дитині важко заснути. Це поширена проблема, можливо, пов’язана з великою кількістю подразників, які діти отримують протягом дня, але не можуть належним чином сприймати їх, що робить їх дратівливими та вередливими.
Білий шум дозволяє заспокоїти дитину, щоб вона могла заснути, і це добре працює в багатьох випадках. Це скорочує час, необхідний для засинання, і подовжує час сну, завдяки чому дитина стає бадьорішою.
Білий шум шкодить вашій дитині?
Варто використовувати різні способи заспокоєння плачучих малюків. Шум не може стати єдиним засобом боротьби з поганим настроєм, оскільки невідомо, як тривалий вплив таких звуків на немовля вплине на його розвиток.
Негативні наслідки дзижчачих пристроїв є результатом неправильного використання їх батьками, а також того факту, що видаваний звук не завжди добре сприймається дитиною та схожий на білий шум внутрішньоутробного життя. Чи надасть малюкові заспокійливої дії включений пилосос в кімнаті з дитиною? Це дуже сумнівно. А дощ за вікном, ніжно стукаючий по склу? Це зовсім інша історія і інші враження для наших дітей.
Як використовувати білий шум без шкоди для дитини?
Обійми, погойдування та наспівування колискових – відомі методи заспокоєння немовлят. Якщо ми обіймаємо дитину і білий шум є фоновим шумом, то все в порядку. Але якщо ведмедика, що дзижчить, поставити біля голови дитини, не контролюючи час роботи іграшки – ми можемо пошкодити слух малюка.
Так зване гудіння часто не враховує гучності, на якій воно працює. Тому при використанні білого шуму варто дотримуватися трьох принципів, опублікованих Американською академією педіатрії:
- зведіть до мінімуму вплив білого шуму, використовуйте його лише стільки, скільки насправді потрібно дитині,
- ставте іграшку якомога далі від дитини, іграшка ні в якому разі не повинна бути близько до малюка,
- встановіть найтихіший режим.
Такі дії породжують думку, що білий шум не є небезпечним для дитини. Також варто вибрати звуки, які дійсно підходять вашому малюкові. Шум від іграшки не завжди буде сприйматися так само, як шум моря. Кожна дитина має різні уподобання, навіть якщо мова йде про новонародженого, якому всього кілька днів.
З самого народження у малюків дуже інтенсивно розвиваються органи слуху і мови. Для цього їм потрібні різноманітні звуки та подразники. Постійний вплив одного типу звуку на дитину не робить позитивного впливу на малюка і може призвести, наприклад, до труднощів з мовленням.
Білий шум для дітей з СДУГ
Цікавим фактом є те, що було досліджено вплив білого шуму на дітей із СДУГ та дітей із труднощами з читанням. Результати виявилися вражаючими!
Білий шум значно покращує когнітивні здібності дітей із СДУГ та дітей із синдромом дефіциту уваги. У ході дослідження виявилося, що відбулося покращення не лише їхньої уважності, а й пам’яті.
Білий шум є елементом терапевтичної підтримки дітей з труднощами читання. Використовувати білий шум як допоміжний засіб при кризі або надто сильному подразнику можна. Користуватися досягненнями техніки – сфера сучасного життя, але пам’ятайте про помірність. Завдяки цьому ми можемо бути впевнені, що наші дії не зашкодять розвитку маленької людини.
Вас також може зацікавити: Стилі прихильності – як стосунки батьків і дітей впливають на наше життя?
Pietrzak J., Kurdyś P. i in.: „Use a white noise-emitting devices in infants and small children as assessed by their parents”, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 2019, 15(3), 291-296.
Baijot S., Slama H. i in.: „Neuropsychological and neurophysiological benefits from white noise in children with and without ADHD”, Behavioral and Brain Functions, 2016, 12(11),
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4791764/#__ffn_sectitle dostęp z dnia 5.10.2022,
Goran B. i in.: „Sensory white noise improves reading skills and memory recall in children with reading disability”, Brain and Behavior, 2021, 17(7), e02114.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8323032/#__ffn_sectitle dostęp z dnia 5.10.2022.