dla dziecka od pierwszych dni życia
wspiera prawidłowy rozwój kości, mózgu, wzroku i układu odpornościowego
DHA z ekologicznych alg i witamina D
starannie dobrane, naturalne składniki
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Pierwsze dni z noworodkiem po powrocie do domu – o co przede wszystkim powinniśmy zadbać?

Najważniejsze na samym początku wspólnej przygody z noworodkiem to zapewnienie spokoju dziecku i mamie. Poród jest bardzo wyczerpujący. Zaraz po nim w ciele kobiety następuje prawdziwa burza hormonów. Rozpoczyna się laktacja. 

To nienajlepszy czas na przyjmowanie gości. Dla malucha przyjście na świat jest bardzo stresującym wydarzeniem. Dlatego warto pierwsze dwa tygodnie przeznaczyć wyłącznie na aklimatyzację dzidziusia i adaptację rodziców do nowej roli.

Kolejna, bardziej przyziemna rzecz, o której warto pamiętać, to dopasowanie ubrania dziecka do temperatury otoczenia. Nie można przegrzewać malucha, czapeczka nie jest wymagana przez cały dzień. Kontrolowanie ciepła na karku powinno skutecznie pomóc rodzicom odpowiednio ubrać maleństwo. Zasada jest prosta. Jeśli okolica karku jest chłodna, ubierz dziecko cieplej lub przykryj je kocykiem. Jeśli kark malucha jest mokry i gorący, natychmiast delikatnie go odkryj lub przebierz w coś lżejszego. Przegrzewanie dziecka poprzez nieodpowiedni strój to najlepsza droga do potówek i odparzeń, a nawet udaru cieplnego.

Jak przygotować pierwszą kąpiel dla noworodka?

Pierwsza kąpiel jest zwykle bardzo stresująca dla młodych rodziców. O co zadbać przed pierwszym kąpaniem, aby wszystko poszło gładko? O odpowiednio nagrzane pomieszczenie i zamknięte okna na czas kąpieli. Wszystkie kosmetyki do pielęgnacji noworodka powinny być pod ręką, a wanienka ustawiona w takim miejscu, aby dostęp do niej był jak najłatwiejszy. Zadania można podzielić, jedno z rodziców rozbiera maluszka, a drugie przygotowuje wodę. 

Temperatura wody powinna wynosić około 36-37 stopni, sprawdzamy to termometrem lub własnym przedramieniem. Na dnie wanienki układamy gąbkę, a najlepiej pieluszkę tetrową. Do wody wlewamy płyn lub wybrany olejek.

Rozebranego noworodka łagodnie podnosimy i powoli zanurzamy w wodzie, zaczynając od stópek. Główkę podtrzymujemy ręką, pupa może opierać się o dno wanienki. Mycie rozpoczyna się od czystych części ciała, jak główka, szyja, rączki, brzuch i plecy. Później myjemy obie nóżki, a pupę na samym końcu. Miejsca, w których często można zaobserwować odparzenia, czyli szyja, pachwiny, miejsca pod kolanami i pupa, muszą być dokładnie umyte. Jeśli na ciele malucha są pozostałości mazi płodowej, a ciągle mówimy o pierwszej kąpieli, nie wymywamy jej na siłę. 

Na koniec ostrożnie wyjmujemy niemowlę z wanny, otulamy ręcznikiem i delikatnie osuszamy skórę. Później możemy nasmarować maluszka oliwką, jeśli uznamy, że tego wymaga. Natłuszczamy pośladki, zakładamy pieluszkę i ubranka. Zaraz po kąpieli dziecku może być chłodno, więc warto otulić je kocykiem. Jak już maluch jest czysty i ubrany, czas na jedzenie.

Jakich kosmetyków używać do pielęgnacji noworodka?

Kosmetyki dla dziecka powinny być naturalne, z krótkim składem, a substancje w nich zawarte bezpieczne dla delikatnej skóry. Na początek wystarczy olejek lub płyn do kąpieli, oliwka, maść natłuszczająca na pupę, a w razie potrzeby krem na odparzenia. Jeśli nie ma problemu z skórą, nie trzeba stosować drogich emolientów. Szampon dla noworodka również jest rzeczą zbędną. 

Pierwsze dni malucha to, jak wspomniałam wcześniej, okres adaptacji. Nie ma potrzeby stosowania wielu kosmetyków, gdyż maluch zwyczajnie tego nie potrzebuje. Jeśli ujawnią się jakieś problemy, które będą wymagać innych preparatów niż te, które zaproponowałam – zawsze można je dokupić.

Bardzo niedocenianym kosmetykiem dla malucha jest mleko jego mamy, które wykazuje działanie antybakteryjne, odkażające i nawilżające.

Jak często karmić dziecko w pierwszych dniach życia?

Karmienie piersią odbywa się na żądanie, czyli według potrzeb mamy i dziecka. Dziecko płacze i jest głodne – należy je nakarmić. Mama czuje, że jej piersi są pełne, wtedy również przystawia dziecko. Karmień w ciągu dobry powinno być co najmniej 8., odstępy pomiędzy poszczególnymi karmieniami nie mogą być dłuższe niż 3 godziny. Jedno karmienie musi odbyć się w nocy. Nocne mleko jest bogatsze w tłuszcze, a te są niezbędne dla prawidłowego rozwoju mózgu malucha.

W sytuacji, gdy mama decyduje się karmić dziecko mlekiem modyfikowanym, należy przestrzegać ilości dobowej mleka. Dlaczego to jest ważne? Przekarmianie dzieci mlekiem modyfikowanym może być powodem otyłości w życiu dorosłym. Na opakowaniu mleka jest tabelka, która pokazuje, ile dziennie powinien przyjąć noworodek czy niemowlę. Tylko co zrobić, jeśli wydaje się, że dziecko domaga się więcej mleka, niż wskazuje tabela?

Każdy zdrowy noworodek rodzi się z bardzo silnymi odruchami, które pozwalają mu przetrwać poza łonem matki. Jednym z takich odruchów jest odruch ssania. U dzieci karmionych piersią zostaje on zaspokojony, gdyż ssanie piersi jest bardzo pracochłonne. Picie z butelki często nie jest w stanie zaspokoić tego odruchu, gdyż z reguły mleko z butelki leci szybciej, picie nie wymaga wysiłku. Dzieciom karmionym mlekiem modyfikowanym zamiast dodatkowej porcji mleka, lepiej podać smoczek.

Dowiedz się więcej: Problemy z laktacją – co może pomóc?

Noworodek traci na wadze – czy jest się czym martwić?

Spadek masy ciała po porodzie jest fizjologiczny, pod warunkiem, że nie jest większy niż 10% masy urodzeniowej dziecka i maluch w ciągu pierwszych dwóch tygodni życia odzyskuje początkową wagę.

Jeśli dziecko traci więcej niż 10% i powoli rośnie (położna na wizytach patronażowych sprawdza przyrosty na siatce centylowej, która znajduje się w każdej książeczce zdrowia), warto przyjrzeć się, czy dziecko je efektywnie.

Więcej problemów z karmieniem mają mamy karmiące piersią, gdyż często dzieci długo „wiszą” na piersi, ale ich technika ssania jest nieprawidłowa, przez co ilość pobieranego pokarmu jest niewystarczająca. Delikatna korekta pozycji do karmienia czy poświęcenie większej uwagi na to, jak dziecko łapie pierś, może okazać się wystarczające, aby maluch zacząć prawidłowo przybierać na wadze.


skuteczny preparat na rozstępy w ciąży
nawilża, wygładza i uelastycznia skórę
zawiera elastynę, kwas hialuronowy, witaminę E, D-panthenol

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Elasti-Q Original. ZASTOSOWANIE: Profilaktyka powstawania rozstępów. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Simply You Pharmaceuticals a.s.
reklama

Jakie błędy popełniają najczęściej młodzi rodzice w opiece nad kilkudniowym maluchem?

Pierwszym błędem, jaki nasuwa mi się w kwestii opieki nad noworodkiem, jest obawa przed toaletą pępka. Rodzice boją się, że zrobią dziecku krzywdę, a od dokładnego wyczyszczenia kikuta z wydzielin i utrzymywania go w suchości, często zależy jego szybkie odpadnięcie. Położna na patronażu na pewno poinstruuje rodziców, jak to robić i czego używać, bez szkody dla malucha.

Kolejna rzecz to pierwsze spacery i ubieranie dziecka na dwór. Rodzice w obawie przed najmniejszym wiatrem, zakładają maluchom czapkę bez względu na temperaturę powietrza. 

Malucha trzeba zabierać na spacery; jeśli pogoda wyjątkowo nie sprzyja, to oczywiście można na dzień czy dwa odpuścić wyjście, ale każdy spacer, nawet trwający 10 minut będzie z korzyścią dla dziecka. Jeśli jest upał, dziecku nie jest potrzebna czapeczka i kocyk, wystarczą body z krótkim rękawem i pieluszka do przykrycia. Rodzice czasem zapominają o tym, że w zamkniętym wózku nie ma cyrkulacji powietrza, a wnętrze szybko się nagrzewa. Zasłanianie wózka pieluchą, kiedy na dworze jest ciepło to najprostsza droga do udaru cieplnego. 

Może zainteresować Cię także: Dobre rady po porodzie – jak reagować?