To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Kwiaty i liście babki lancetowatej – jak wygląda roślina?
Babka lancetowata (wąskolistna) jest byliną pochodzącą z rodziny plantaginaceae – babkowatych. To bardzo popularna roślina, występująca w całej Polsce oraz w wielu krajach Europy. Nie jest jedynym gatunkiem babki w Polsce – występuje obok babki zwyczajnej (szerokolistnej) Plantago major L. Roślina charakteryzuje się delikatnym, ale dość rozbudowanym systemem korzeniowym. Z kępy podłużnych, wąskich i lancetowatych liści w okresie kwitnienia wyrastają pojedyncze kwiatostany, osadzone na podłużnych, osiągających do 40 cm pędach. Kwiatki babki lancetowatej są drobne, białe lub jasnoróżowe, osadzone w grupach na kłosie o walcowatym kształcie.
Kiedy i gdzie pyli babka lancetowata?
Babka lancetowata jest rośliną bardzo często spotykaną na łąkach, zaniedbanych trawnikach i w parkach. To niepozorny chwast, który z pewnością każdemu zdarzyło się spotkać na swojej drodze – nie każdy jednak wie, z jaką rośliną ma do czynienia. Nie każdy wie również, że pyłki babki mogą powodować uczulenie u alergików.
Pyłek babki lancetowatej może uwalniać się już w maju. Jednak szczyt pylenia przypada na drugą połowę czerwca i pierwszą połowę lipca. To właśnie wtedy roślina kwitnie najintensywniej. Pylenie babki utrzymuje się aż do września, więc osoby wrażliwe na ten rodzaj pyłku mogą odczuwać objawy pyłkowicy właściwie przez całe lato. Alergeny pyłku babki nie są najsilniejszymi alergenami wśród roślin. Jednak ze względu na zasięg występowania i popularność gatunku na obszarze Polski babkę znajdziemy w większości kalendarzy pylenia roślin.
Największe stężenie pyłku babki znajduje się powietrzu w okolicy parków, trawników, pastwisk i nieużytków. Rośnie jej tam najwięcej, dlatego osoby uczulone powinny unikać przebywania na terenach zielonych w trakcie jej pylenia – to właśnie wtedy stężenie pyłków babki będzie największe. Warto wiedzieć, że alergia na babkę może znacznie nasilić się podczas podróży do Europy Południowej. W tamtych rejonach kontynentu roślina ta jest jeszcze bardziej pospolita niż w Polsce – a więc stężenie jej pyłków będzie o wiele wyższe.
Oprócz pory roku, w której alergeny pyłku babki osiągają wysokie stężenie, warto zwrócić uwagę także na pory dnia, w których to stężenie jest wysokie. Pylenie jest najintensywniejsze w ciągu dnia. Dodatkowo ma tu znaczenie również pogoda – najtrudniejsze warunki pogodowe dla osób uczulonych na pyłki babki to takie, w których nasłonecznienie jest intensywne, a wiatr mocny. Alergeny babki będą dokuczać najmniej bezpośrednio po deszczu, ponieważ woda wiąże pyłki, pozwala im opaść i tym samym zmniejszyć ich stężenie w powietrzu. Dni pochmurne także pozwalają alergikom odetchnąć pełną piersią.
Uczulenie na babkę – objawy alergii wziewnej
U osób uczulonych objawy związane z pyleniem babki będą zbliżone do objawów alergii wywoływanej przez inne alergeny wziewne pochodzenia roślinnego. Alergia wiosenna na pyłki babki lancetowatej może powodować uciążliwe dolegliwości, takie jak:
- swędzenie i zaczerwienienie nosa,
- lejący się katar,
- powtarzalne, alergiczne kichanie,
- napadowy suchy kaszel,
- duszności,
- pieczenie i swędzenie oczu,
- uczucie osłabienia i rozbicia,
- pokrzywka.
Uczulenie na babkę lancetowatą – rozwój pyłkowicy
Uwarunkowania osobnicze do rozwoju pyłkowicy nie są jednorodne. Alergia może zaznaczyć się już we wczesnym dzieciństwie, dając charakterystyczne – silniejsze lub mniej intensywne objawy. Wówczas nauczony corocznym doświadczeniem alergik powoli oswaja się z tym że co sezon musi przygotowywać się na objawowe działanie, aby poprawić swoje codzienne samopoczucie. Zdarza się jednak tak, że alergia daje o sobie znać dopiero w życiu dorosłym – zazwyczaj w okolicach czterdziestego roku życia. Wówczas osoba niemająca nigdy wcześniej zdiagnozowanej alergii może nie zdawać sobie sprawy, że ma alergię na babkę lancetowatą.
Alergia na pyłki babki – zapobieganie
Warto pamiętać o tym, by ograniczać kontakt z pyłkami na tyle, na ile to możliwe. Nie powinno się narażać na ekspozycję pyłków poprzez spacery po parkach, trawnikach i skwerach, zwłaszcza w okresie najintensywniejszego pylenia babki. Wietrzenie mieszkania lepiej przeprowadzać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, ze względu na wysokie stężenie pyłków w ciągu dnia. Każdemu alergikowi zaleca się po spacerze prysznic, najlepiej wraz z myciem głowy. Pyłki, które osiadają na twarzy, włosach i ubraniach mogą uczulać także w sposób kontaktowy, powodując pokrzywkę lub inne dolegliwości skórne. Łatwo też je przenieść w okolice nosa czy ust.
Łagodzenie objawów alergii na babkę – preparaty z ektoiną
W walce z objawami alergii wziewnej stosuje się głównie doraźne preparaty łagodzące jej objawy. Są one dostępne w aptekach bez recepty. Ulgę może przynieść zastosowanie nawilżającego sprayu do nosa z ektoiną, czy kropli łagodzących objawy alergicznego zapalenia spojówek. Złagodzą one objawy alergii, w tym świąd nosa i oczu, lejący katar, napadowe kichanie czy zaczerwienienie i łzawienie oczu. Dodatkowo, w objawowym leczeniu pyłkowicy pomocne mogą się okazać inhalacje. Na rynku dostępne są preparaty do inhalacji z ektoiną w formie ampułek przeznaczonych do stosowania w nebulizatorach. Są to roztwory izotoniczne, czyli o takim samym stężeniu jak to panujące w komórkach ciała. Ektoina gromadzi wokół siebie cząsteczki wody, tworząc ochronną warstwę wodną, która nie tylko zapewnia intensywne nawilżenie, ale również chroni drogi oddechowego przed kontaktem z pyłkiem babki.
Bibliografia:
Rapiejko P., Alergeny pyłku roślin, Medical Education, Warszawa 2012, str. 16-20.
Majkowska-Wojciechowska B., Pyłek roślin i alergeny sezonowe w Polsce, Alergia Astma Immunologia 2016, 21 (1): str. 5-15.
Wirtualny atlas roślin, Babka lancetowata, www.atlas.roslin.pl/7610 [dostęp marzec 2024]