To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Запалення вуха – види
Анатомічно вухо складається з трьох частин:
- зовнішнє вухо (вушна раковина, зовнішній слуховий прохід, барабанна перетинка),
- середнє вухо (барабанна порожнина, слухові кісточки – молоточок, ковадло і стремінце, соскоподібна порожнина з повітряними осередками соскоподібного відростка, слухова труба євстахієва),
- внутрішнє вухо (лабіринт, статико-слуховий нерв).
У кожному з них може розвинутися запалення, що викликає біль, тому в залежності від локалізації його називають зовнішнім, середнім або внутрішнім отитом.
Крім того, через різний перебіг вушних інфекцій можна виділити гострі, хронічні або рецидивуючі запалення.
Що викликає вушні інфекції у дитини?
Запалення вуха у дітей викликають бактеріальні, вірусні та грибкові інфекції і навіть алергія.
Запалення середнього вуха найчастіше спостерігається в результаті розмноження бактерій:
- Streptococcus pneumoniae,
- Haemophilus influenzae,
- Moraxella catarrhalis.
Рідше це є результатом дії вірусів, відповідальних за інфекції верхніх дихальних шляхів, наприклад, вірусу грипу, RSV, риновірусів або вірусів парагрипу.
Захворювання зовнішнього вуха можуть викликати, серед іншого: бактерії, такі як Pseudomonas aeruginosa і Staphylococcus aureus, віруси, наприклад, Varicella-Zoster, і гриби, Aspergillus або Candida.
Захворювання внутрішнього вуха, в тому числі лабіринтит, спричиняються вірусами, наприклад, кору, епідемічного паротиту, краснухи, бактеріями – також присутніми в інфекціях середнього вуха, грибками і навіть найпростішими – токсоплазмозом.
Також варто пам’ятати, що біль також може бути наслідком наявності стороннього тіла в слуховому проході або пошкодження вушної раковини. Біль у вусі не завжди свідчить про захворювання.
Запалення вуха – симптоми
Запалення вух викликає біль різної інтенсивності – від легкої, помірної до дуже сильної, пульсуючої і посилюється вночі. Біль може супроводжуватися такими загальними симптомами, як:
- дратівливість,
- висока температура,
- порушення апетиту,
- біль у животі,
- головний біль,
- біль у горлі,
- закладеність носа
- або блювота.
При запаленні середнього вуха іноді виникає порушення слуху – дитина спотворює слова, просить говорити голосніше або повторювати, не реагує на команди, якщо не бачить, що з ним хтось говорить.
Крім того, при запаленні зовнішнього вуха може виникнути сильний свербіж або розрив барабанної перетинки, в результаті чого виділяються липкі гнійні виділення з неприємним запахом.
Найменш характерні симптоми спостерігаються при запаленні внутрішнього вуха. До них належать: запаморочення, нудота, порушення рівноваги або шум у вухах.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Що допомагає від болю у вусі у дитини?
Що робити, якщо дитина скаржиться на біль у вусі? В першу чергу дайте знеболюючі та протизапальні засоби. Першим вибором є препарати з ібупрофеном, які мають болезаспокійливі, жарознижуючі та протизапальні властивості. Якщо з якихось причин дитина не повинна приймати ібупрофен, наприклад, через сильну діарею, інфекцію сечовивідних шляхів, виразкову хворобу або запалення вуха, що супроводжується вітрянкою, використовують парацетамол.
Кожен препарат необхідно приймати відповідно до дозування, зазначеного на упаковці, з урахуванням ваги та віку дитини.
Крім того, для зменшення набряку та покращення прохідності євстахієвої труби, навіть якщо нежитю немає, варто використовувати краплі в ніс, що містять ксилометазоліну гідрохлорид у дозі, яка підходить дитині.
У разі запалення зовнішнього вуха без витоку секрету вушні краплі, що містять наноколоїд срібла та наноколоїд міді, можна використовувати для підтримки лікування інфекцій зовнішнього слухового проходу.
Болить вухо у дитини – коли до лікаря?
Буває, що біль у вусі проходить самостійно приблизно через добу або значно слабшає. Тоді потрібно просто спостерігати за маленьким пацієнтом.
А коли варто йти з дитиною на стаціонар? Коли:
- симптоми не зникають через 72 години,
- у пацієнта висока температура і блювота,
- у вусі може бути стороннє тіло,
- з’явилися гнійні виділення з вуха,
- Симптоми спостерігаються у немовляти віком до 6 місяців.
Інфекція вуха у дитини – діагностика
Як діагностуються вушні інфекції у дітей? Підставою є фізикальний огляд. Лікар оцінює стан вушної раковини- перевіряє, чи немає болю, почервоніння, набряку. Потім він проводить отоскопію, під час якої в слуховий прохід вставляє невелике дзеркало, що дозволяє детально оглянути сам канал і барабанну перетинку. На цій основі він може діагностувати, серед іншого: гострий середній отит або дифузне запалення зовнішнього слухового проходу.
Які ліки відпускаються за рецептом при вушних інфекціях?
Що може призначити фахівець при запаленні вуха у дитини? Це залежить від стану хворого і причини інфекції. Іноді рекомендується почекати до 72 годин і ввести знеболюючі та протизапальні препарати – ібупрофен – або зосередитися на симптоматичному лікуванні. Однак лікування зазвичай вимагає антибактеріальної терапії у вигляді рецептурних вушних крапель, що містять антибактеріальні речовини, наприклад, ципрофлоксацин.
Коли доцільно негайно призначати антибіотики? Коли:
- мова йде про гострий середній отит у дитини до 6 місяців,
- з’явилися гнійні виділення з вуха,
- у дитини до 2 років двосторонній середній отит,
- сильний біль супроводжується високою температурою і блювотою,
- середній отит рецидивуючий.
Залежно від тяжкості захворювання та темпів одужання маленького пацієнта лікування триває від 5 до 10 днів, дозування препаратів визначає лікар і треба неухильно дотримуватися його рекомендацій.
Ускладнення вушної інфекції у дитини
Не можна ігнорувати запалення вуха. Повторні вушні інфекції можуть призвести до постійного погіршення слуху, розладів розвитку, постійного пошкодження барабанної перетинки, паралічу лицьового нерва або мастоидита.
Якщо гострий середній отит, який є найпоширенішим з усіх вушних інфекцій, не лікувати належним чином, існує ризик розвитку внутрішньоскроневих або внутрішньочерепних ускладнень. До них належать:
- субперіостальний абсцес,
- запалення внутрішнього вуха
- парез лицьового нерва,
- мастоїдит,
- менінгіт,
- супра- або субдуральний абсцес,
- абсцес скроневої частки,
- тромбоз сигмовидного синуса.
На щастя, такі ускладнення виникають лише у кількох відсотків пацієнтів.
Чи можна запобігти вушним інфекціям у вашої дитини?
Чи можна запобігти вушним інфекціям? Практично ні, тому що це викликано багатьма факторами. Проте, щоб знизити ризик інфікування, варто дотримуватися елементарних правил гігієни, робити щеплення згідно з календарем щеплень, дотримуватися здорового харчування та не забувати про фізичні вправи на свіжому повітрі.
Слід також подбати про видалення відкладень вушної сірки, але не за допомогою ватних паличок, а за допомогою крапель або спреїв, які їх розчиняють і запобігають утворенню сіркових пробок, наприклад, Solwax Active.
Чому? Оскільки вушна сірка підвищує ризик запалення у вухах, а палички можуть спричинити її просування глибше у вухо, де вона накопичуватиметься. Крім того, при використанні паличок існує ризик механічного пошкодження слухового проходу.
Бібліографія:
1. Гриневич В., Альбрехт П., Радзіковський А., Рекомендації щодо лікування позалікарняних респіраторних інфекцій, 2016.
2. Dąbrowski P., Szyfter W., Гострий середній отит – діагностика, профілактика та лікування, „Przewodnik Lekarski” 2004, № 10.
3. Janczewski G., Otorinolaringolgia Practical, Gdańsk 2005.
4. Амерник К. Гострий середній отит та його ускладнення у дітей / Форум практичної педіатрії.
Весь контент, розміщений на веб-сайті на медичну та медичну тематику, призначений виключно для інформаційних та освітніх цілей. Вони не повинні замінювати консультацію фахівця.