Inhalacje na chore zatoki u dziecka
Co na zapalenie zatok dla dziecka? Inhalacje oczywiście, pytanie tylko z czego je wykonać. Pewną pomoc w nosowych dolegliwościach powinny przynieść nebulizacje, nawet te wykonane ze zwykłej soli fizjologicznej. Znacznie lepiej jednak sprawdzą się nebulizacje z roztworów hipertonicznych, które skutecznie udrażniają nos i przywracają komfort oddychania.
Najlepszą opcją są preparaty do inhalacji wzbogacone n-acetylocysteiną. To substancja o działaniu mukolitycznym, która rozrzedza wydzielinę, rozbijając tworzące ją wiązania disiarczkowe. Brzmi skomplikowanie? Chodzi po prostu o to, że n-acetylocysteina sprawia, że śluz jest mniej gęsty, mniej lepki i łatwiejszy do odkrztuszania. Dzięki temu dziecko ma lżejszy katar i kaszel, łatwiej oddycha i mniej się męczy podczas walki z chorobą.
Preparaty do inhalacji na zatoki z n-acetylocysteiną zalecane są dzieciom już od 2. roku życia. Można sięgać po nie 2-4 razy dziennie, przy czym nie należy ich łączyć z innymi preparatami o działaniu mukolitycznym i przeciwcholinergicznym.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Płukanie zatok u dziecka
Oprócz inhalacji szeroko zalecanym sposobem na zapalenie zatok są irygacje. Płukanie nosa i zatok roztworem chlorku sodu pomaga złagodzić objawy infekcji – udrożnić i oczyścić drogi oddechowe z nadmiaru wydzieliny i zalegającego śluzu. Preparaty do irygacji zatok wzbogacone ektoiną niosą dodatkową korzyść – silnie nawilżają śluzówkę, chronią ją przed działaniem szkodliwych czynników (np. alergenów) i działają przeciwzapalnie.
Płukanie zatok u dziecka można rozpocząć od 4. roku życia, najlepiej po konsultacji z lekarzem. Z irygacji trzeba zrezygnować, jeśli infekcja przebiega z zapaleniem ucha. Przeciwwskazaniem jest też nadwrażliwość na chlorek sodu czy jakikolwiek inny składnik danego preparatu. Dlatego zanim go podacie latorośli, dokładnie przeczytajcie ulotkę dołączoną do opakowania.
Jeśli żadna z tych rzeczy was nie dotyczy, a zastanawiacie się, jak odblokować zatoki u dziecka, poważnie zastanówcie się nad wdrożeniem irygacji. Płukanie nosa i zatok znane jest w medycynie od bardzo dawna, dziś szeroko zalecane, a ci, którzy z tego korzystają, przyznają, że zabieg dokładnie oczyszcza zatoki i przynosi wielką ulgę.
Irygacja może być trudna do przeprowadzenia u małych dzieci. Smykom poniżej 4. roku życia do płukania nosa poleca się więc raczej roztwory soli fizjologicznej w sprayu niż w zestawach do irygacji. Starszaki, które są gotowe, by z nich skorzystać, mogą wykonywać irygację 1-2 razy dziennie, ostatnią nie później niż godzinę przed snem.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Suplementacja bromelainy i cynku
Bromelaina jest enzymem pozyskiwanym z owoców i liści ananasa. Wykazuje właściwości m.in. przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i mukolityczne. Ponadto wspomaga działanie antybiotyków. Dlatego stanowi jedną z ważniejszych substancji naturalnych wspomagających leczenie zapalenia zatok. Oprócz niej, skuteczne działanie wykazuje także aronia, kwiat czarnego bzu oraz cynk.
Uważa się, że przyjmowanie cynku podczas infekcji może skrócić czas jej trwania. Co ważne, należy go suplementować w postaci octanu lub glukonianu cynku.
Jeśli więc wasze dziecko boryka się z zapaleniem zatok, wypróbujcie suplementację preparatami z bromelainą i cynkiem. Dzięki nim można poprawić samooczyszczanie się dróg oddechowych i usprawnić powrót do zdrowia.
Co robić, gdy nic nie pomaga na zatoki?
Jeśli objawy zapalenia zatok u dziecka nie mijają przez 5-7 dni, domowe sposoby nie wystarczą. Trzeba udać się do lekarza, który w razie potrzeby przepisze leki na receptę: w tym np. antybiotyk. Taki scenariusz powtarza się często? W takim razie może czas na konsultacje u laryngologa?
Nawracające zapalenie zatok u dziecka może mieć wiele przyczyn, których pokonanie pozwala definitywnie uwolnić się od ciągłego kataru. Czasem odpowiadają za to polipy i potrzebna jest endoskopowa operacja na zatoki. Częściej jednak wystarczy eliminacja czynników drażniących – alergenów, smogu, także dymu tytoniowego. Nieleczona alergia, tak samo jak bierne palenie niesie ryzyko częstszych infekcji u dzieci!
Trzeba wspomnieć o czymś jeszcze. Zdarza się, że za częste zapalenie zatok u dziecka odpowiada nadużywanie leków obkurczających śluzówkę nosa. Krople z ksylometazoliną i oksymetazoliną, choć odblokowują nos, nadają się do krótkotrwałego stosowania – w innym przypadku wywołują efekt odwrotny do zamierzonego, rozszczelniają naczynia krwionośne, podrażniają śluzówkę i zwiększają ryzyko zakażeń. Dlatego na zatkany nos lepiej podać dziecku coś o łagodniejszym działaniu jak np. hipertoniczny spray z ektoiną, który skutecznie odblokowuje nos, a przy tym nie powoduje efektu przyzwyczajenia.
J. Mierzwiński i wsp., Zapalenie zatok przynosowych u dzieci w świetle wytycznych EPOS 2020, Magazyn Otolaryngologiczny, nr 78
Z. Zdrojewicz i wsp., Prozdrowotne właściwości ananasa, Pediatria. Medycyna Rodzinna, 2018, 14/2
M. Świerszczyńska-Kępa, Z. Świerszczyński, Nieżyt nosa i zatok przynosowych, Interna Szczeklika. Mały podręcznik 2019/2020, Medycyna Praktyczna, 2020