Noszenie jest jedną z naturalnych potrzeb dziecka. Maluszki, które 9 miesięcy spędziły w brzuchu mamy, także po narodzinach chcą czuć jej bliskość, dlatego domagają się ciągłego bycia na rękach. Żeby zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa i wspierać jego rozwój, a jednocześnie odciążyć swój kręgosłup i uwolnić ręce, możemy korzystać z chust albo nosideł. Chusty nadają się do noszenia dzieci bez względu na wiek – nawet noworodków – ale wymagają wiązania. Część rodziców obawia się, że nie poradzi sobie z samodzielnym motaniem chusty, dlatego woli kupić nosidło.
Jakie nosidełka są bezpieczne dla dziecka?
Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że w nosidłach można nosić wyłącznie dzieci, które samodzielnie siadają. Dziś, ze względu na zróżnicowaną ofertę nosidełek, bez problemu da się dobrać bezpieczne rozwiązanie także dla najmłodszych maluchów. Warto jednak przed zakupem przymierzyć kilka modeli i sprawdzić, jak dziecko się w nich układa. Chodzi o to, żeby skontrolować, czy plecki są zaokrąglone – zachowana zostaje fizjologiczna krzywizna kręgosłupa (kręgosłup układa się w literę „C”), a rozstaw nóżek nie powoduje przodopochylenia miednicy. Naturalniejsze dla dziecka jest bowiem tyłopochylenie.
Bezpieczne nosidełko powinno mieć szeroki panel, który wspiera uda malucha od kolanka do kolanka tak, żeby kolana znajdowały się na wysokości bioderek. Ważne jest również, aby część na plecach sięgała minimalnie do łopatek a maksymalnie do karku – nie może zachodzić na głowę malucha. Jeśli chodzi o materiał, najlepiej, aby był miękki, ale nie elastyczny i dobrze przylegający do ciała. W elastycznym lub zbyt sztywnym nosidle nie da się bowiem prawidłowo ułożyć dziecka.
Dodatkowo należy pamiętać o tym, żeby sprawdzić, czy nosidło można swobodnie samodzielnie założyć i wyregulować oraz czy klamry nie uwierają rodzica. Jeżeli coś jest nie tak, Warto przymierzyć kilka rodzajów nosideł, by zadbać również o własny komfort.
Jak nosić dziecko w nosidle – przodem czy tyłem do siebie?
Bardzo ważne jest, aby do 7., 8. miesiąca życia a nawet dłużej, dopóki dziecko nie siedzi samodzielnie i nie potrafi utrzymać główki, nosić malucha wyłącznie przodem do siebie. Noszenie przodem do świata nie jest wskazane ze względu na brak możliwości właściwego podtrzymania główki i ułożenia pleców. Jeśli zaś maluch kontroluje już trzymanie głowy i siada, można spróbować nosić go w nosidełku na plecach. Wówczas będzie mógł wyglądać zza ramienia rodzica i bezpiecznie obserwować świat.
Rodzaje nosidełek dla dziecka
Jakie rodzaje nosideł mamy do wyboru? Na rynku dostępne są nosidła ergonomiczne:
- klamrowe – takie, w których pasy naramienne i pas biodrowy zapinane są na klamry,
- wiązane – takie, w których pasy trzeba wiązać w węzeł albo na kokardkę,
- hybrydowe – takie, które mają pas biodrowy zapinany na klamrę i pasy naramienne do samodzielnego wiązania.
Rodzic może wybrać odpowiedni model w zależności od własnych upodobań. Najczęściej kupowane są nosidła klamrowe, ponieważ nie trzeba ich za każdym razem regulować ani wiązać, przez co szybko się je zakłada.
Określenia „nosidło” używa się również na nosidła turystyczne, które mają metalowe stelaże, regulowane siedziska i daszek chroniący przed słońcem lub deszczem. Przeznaczone są głównie na piesze wędrówki i dłuższe wycieczki dla większych dzieci – najlepiej takich, które potrafią już chodzić. Maksymalna waga malucha w przypadku nosideł turystycznych wynosi zazwyczaj około 20 kg.
Jakich nosidełek nie powinno się używać?
Przez cały czas mówimy o nosidłach ergonomicznych. Warto jednak wspomnieć, że na rynku dostępne są również tak zwane wisiadła, czyli nosidełka o nieprawidłowych konstrukcjach, których nie powinno się używać.
Czym charakteryzuje się wisiadło? Ma wąski panel pod pupą, przez co nogi maluszka wiszą bez podparcia, a cały ciężar ciała opiera się na kroczu. Zazwyczaj pod plecami znajduje się sztywny materiał, który wymusza niewłaściwe ustawienie kręgosłupa, a pod główką twardy zagłówek mający pomagać w utrzymaniu stabilności. Dodatkowo producenci wisiadeł przeważnie dają rodzicom możliwość noszenia dziecka przodem do świata, co jak wspomniałam wcześniej, nie pozwala na odpowiednie podtrzymanie główki i ułożenie pleców. Zatem jeśli zobaczysz, że nosidło ma wąski pasek na dole, jest sztywne, a do tego da się w nim nosić dziecko tyłem do rodzica, zrezygnuj z zakupu.
Od kiedy i do kiedy można nosić dziecko w nosidełku?
Od kiedy bezpiecznie nosić dziecko w nosidełku? Już noworodki mogą korzystać z nosidełek. W przypadku najmłodszych maluszków, które jeszcze samodzielnie nie siadają, kluczowe jest dobranie modelu nosidła do gabarytów i umiejętności dziecka. Inne nosidło sprawdzi się wtedy, gdy mamy drobnego maluszka, który potrafi trzymać główkę, a inne będzie dobre dla większego dziecka, które próbuje już siadać. Jeśli chodzi o to, do kiedy korzystać z nosidła, trzeba pamiętać, że większość modeli jest przystosowanych dla maluchów ważących do 20 kg, chociaż zdarzają się również takie do 27 kg. W praktyce jednak tak duże dzieci zazwyczaj nie chcą już korzystać z nosidła albo się do niego nie mieszczą.
Ile nosić dziecko w nosidełku?
A czy istnieją wytyczne dotyczące tego, jak długo można nosić dziecko w nosidle w ciągu dnia? Nie, to dość indywidualna sprawa. Zaleca się jedynie, żeby w przypadku niesiedzących maluchów ograniczać korzystanie z nosideł na rzecz noszenia na rękach czy jeżdżenia w wózku – nosidło należy traktować jako dodatek. W przypadku starszych dzieci nie ma w zasadzie żadnych ograniczeń. Warto jednak po godzinie spaceru zrobić chwilę przerwy i pozwolić maluchowi na zmianę pozycji.
Podsumowując, nosidełko dla dziecka jest zdrowe pod warunkiem, że zostanie odpowiednio dobrane. Powinno mieć szeroki panel wspierający uda malucha, część tylną sięgającą do łopatek albo do karku i być wykonane z miękkiego, ale nieelastycznego materiału. Warto również zwrócić uwagę na to, czy rodzic może je samodzielnie założyć i wyregulować oraz czy nic go nie uwiera. Najmłodsze dzieci należy nosić w nosidle przodem do siebie, a te, które już dobrze trzymają główkę i potrafią samodzielnie siadać można nosić na plecach. Uwaga – nie powinno się używać tak zwanych wisiadeł, które nie pozwalają na prawidłowe ułożenie malucha.
Bibliografia
- Szperlich-Kosmala M., Noszenie dzieci, https://natuli.pl/userdata/public/assets/PDF/Noszenie-dzieci-fragment.pdf [dostęp na 22.03.2024].
- Batra E. K., Midgett J. D., Moon R. Y., Hazards associated with sitting and carrying devices for children two years and younger, „J Pediatr.”, 2015, nr 167, s. 183–187.
- Polowczyk-Michalska M., Mojs E., Noszenie dziecka w chuście podstawą psychoruchowej stymulacji rozwoju, „Pielęgniarstwo Polskie”, 2015, nr 1 (55), s. 84–87.