Jak palenie wpływa na płodność kobiet?
Kobiety palące tytoń często mają problemy hormonalne, gdyż substancje zawarte w dymie tytoniowym istotnie wpływają na funkcjonowanie osi podwzgórze-przysadka-jajnik, ale również zaburzają pracę innych gruczołów dokrewnych. Z badań naukowych wynika, że palaczki mają mniejszą rezerwę jajnikową, a w ich układzie rozrodczym występują zaburzenia w prawidłowej pracy pęcherzyków jajnikowych. Ciekawostką jest, że nawet w płynie pęcherzykowym kobiet palących odkryto obecność substancji, które ulatniają się w wyniku spalania się papierosa. Dym tytoniowy wpływa negatywnie na funkcje jajników i jajowodów, co utrudnia zapłodnienie. Jeśli kobieta pali papierosy, można spodziewać się nieprawidłowości hormonalnych, np. zaburzeń miesiączkowania, występowania cykli bezowulacyjnych czy wcześniejszej menopauzy.
Dowiedz się więcej: Dieta dla starających się o dziecko – porady, wskazówki
Jak palenie wpływa na płodność mężczyzn?
Palenie tytoniu mocno obniża męską płodność. W nasieniu mężczyzn występuje mniejsza ilość zdrowych plemników, znajduje się więcej o nieprawidłowej budowie morfologicznej lub plemniki wykazują mniejszą ruchliwość. Dym tytoniowy uszkadza ich DNA, co istotnie wpływa na możliwość zapłodnienia. Pogorszenie jakości nasienia to zmniejszenie szansy na prawidłową ciążę.
Czy warto rzucić palenie przed planowaną ciążą?
Oczywiście, że tak! Palenie to nawyk uznawany za szkodliwy i negatywnie wpływający na płodność, dlatego każdy dzień bez papierosa zwiększa szansę na zajście w ciążę. Planowanie dziecka powinno wiązać się z rzuceniem palenia obojga przyszłych rodziców.
U kobiet palących brak kontaktu z dymem papierosowym, w którym występuje nawet cztery tysiące szkodliwych i trujących substancji, sprawia, że organizm zaczyna inaczej funkcjonować.
Zaburzenia w funkcjonowaniu układu hormonalnego mogą się wyciszyć lub ustąpić. Cykle miesiączkowe u części kobiet stają się bardziej regularne i występuje w nich owulacja, niezbędna do zapłodnienia. Komórki jajowe dojrzewają bez przeszkód, są nieuszkodzone i gotowe do połączenia z plemnikiem.
Rzucenie palenia nie jest cudownym środkiem, który stanie się gwarancją prawidłowego funkcjonowania organizmu i sprawi, że kobieta na pewno będzie w ciąży. Jest jednak czynnikiem, który w bardzo dużym stopniu zwiększa szansę starającej się o dziecko pary na zdrowe poczęcie i urodzenie.
W sytuacji ciąży wcześniejsze rzucenie palenia sprawia, że znika ważny czynnik powodujący wiele powikłań ciążowych, tj. zaburzenia pracy łożyska czy niska masa urodzeniowa u dzieci.
W przypadku mężczyzn poprawa jakości nasienia jest kluczowa, aby kobieta mogła zajść w ciążę. Rezygnacja z nałogu nie tylko pozytywnie wpływa na organizm przed planowanym poczęciem, pozwala również minimalizować ryzyko powikłań ciążowych, dlatego kobieta ciężarna nie powinna mieć kontaktu z biernym paleniem swojego partnera.
Palenie tytoniu a leczenie niepłodności
Jeśli przez 12 miesięcy kobieta i mężczyzna, zachowujący regularne kontakty seksualne (2-3 razy w tygodniu) bez stosowania antykoncepcji, nie doprowadzają do poczęcia – można mówić o niepłodności. Badania wskazują, że palenie tytoniu jest przyczyną braku ciąży nawet w 13% przypadków.
Palenie sprawia, że czas naturalnego zajścia w ciążę się wydłuża. Ważną granicą u kobiet jest 35. rok życia, kiedy istotnie zmniejsza się rezerwa jajnikowa, a co za tym idzie – szansa na zapłodnienie. Kobiety w dojrzałym wieku często nie mają czasu, aby czekać na naturalne poczęcie, gdyż ich szanse na bycie matka spadają z miesiąca na miesiąc. To sprawia, że decydują się na rozród wspomagany.
Palaczki mają nawet dwukrotnie więcej prób zapłodnienia metodą in vitro, zanim uda im się zajść w ciążę, niż kobiety niepalące. Ciąża ektopowa, ryzyko samoistnego poronienia – to dodatkowe komplikacje, jakie mogą wystąpić, gdy kobiety sięgają po papierosa.
Niezależnie od wybranej metody zapłodnienia wspomaganego medycznie, palenie tytoniu istotnie zwiększa ryzyko niepowodzenia. Dodatkowo dym tytoniowy pobudza wygaśnięcie funkcji jajników, czyli przyspiesza menopauzę nawet o 3-4 lata. Gdy kobieta stara się o dziecko, jej jajniki muszą pracować prawidłowo.
Rzucenie palenia to trudny proces dla wielu, jednak korzyści z rezygnacji z papierosów znacząco przewyższają chwilę przyjemności. Dla starających się o dziecko, pragnienie zajścia w ciążę powinno być mocną motywacją, gdyż każdy dzień bez papierosa to zwiększona szansa na zostanie rodzicem.
Może zainteresować Cię również: Znów się nie udało… czy jesteśmy niepłodni?
To lek bez recepty wskazany w odzwyczajaniu się od palenia tytoniu i zmniejszeniu głodu nikotynowego u osób, które chcą przestać palić. Celem stosowania leku DENICIT jest trwałe zaprzestanie używania produktów zawierających nikotynę. Zawiera cytyzynę, która zwiększa ok. 3-krotnie szansę na rzucenie palenia¹.
¹Hajek P et al.: Efficay of cytisine in helping smokers quit;systematic review and meta-analysis. Thorax, 2013
1. Seli M., red. Dębski R.: „Niepłodność. Ginekologia w praktyce klinicznej”, Elsevier Urban & Partner, 2011, Wrocław.
2. Studnicka A., Bączek G., Dmoch-Gajzlerska E.: „Zachowania zdrowotne podejmowane przez kobiety i ich wpływ na płodność w świetle badań”, Problematyka Płodności i Prokreacji, Kwartalnik Naukowy, 2017, 1(29), 58-66.3. Koperwas M., Głowacka M.: „Problem niepłodności wśród kobiet i mężczyzn – epidemiologia, czynniki ryzyka i świadomość społeczna”, Aspekty Zdrowia i Choroby, 2017, 2(3), 31-49.