To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Co to jest słuch absolutny?
Umiejętność tę posiada ok. 5% ludzi na całym świecie. Wystarczy, że usłyszą jeden dźwięk bez żadnego kontekstu, czy punktu odniesienia, a są w stanie powiedzieć, co to za wysokość. Co więcej, potrafią go często nawet zaśpiewać. Wykształceni muzycy potrafią zaś chwycić swój instrument w dłoń i bez zastanowienia zagrać dokładnie ten dźwięk. Co w tym wyjątkowego?
Większość osób (czyli pozostałe 95%) słyszy kontekstowo. To znaczy, że aby np. zapisać usłyszaną melodię na pięciolinii, muszą poznać jej pierwszy ton lub zagrać sobie jakiś dźwięk i na jego podstawie porównywać brzmienia z piosenki. To w dużym uproszczeniu trochę tak, jakbyśmy na początku odbierali po prostu kolor fioletowy. Ale żeby ustalić jego dokładną jasność, tonację i temperaturę, zawsze trzeba było się do czegoś odnieść. Osoby z takim „wzrokiem absolutnym” od razu wiedziałyby, że to #FF00FF (magenta).
Przeczytaj także: Efekt Mozarta – prawda czy mit?
Skąd bierze się słuch absolutny?
Teorii jest co najmniej kilka, ponieważ ostatecznych odpowiedzi wciąż nie mamy, a umiejętność jest bezustannie badana. Według pierwszej z nich, rodzimy się ze słuchem absolutnym. Druga teoria to uzyskanie umiejętności poprzez intensywny trening we wczesnym dzieciństwie (jego rozpoczęcie powinno nastąpić między 3. a 6. rokiem życia). Trzecia i ostatnia łączy te tezy. Trzeba więc mieć odpowiednio rozwiniętą korę słuchową, która będzie stymulowana i ćwiczona w tym kierunku. Skąd tyle tez?
Wszystko przez to, że można mieć słuch absolutny pełny i cząstkowy. Pełny sprawia, że rozpoznajemy każdy dźwięk bez kontekstu. Cząstkowy jest wtedy, gdy kilka lub kilkanaście dźwięków odczytujemy w ten sposób, a pozostałe porównujemy już tradycyjnie. Tradycyjnie, czyli znając kontekst. Skoro znam bezwzględnie i absolutnie kolor fuksjowy, to inne barwy rozpoznam poprzez porównanie z fuksją.
Test słuchu
Jak sprawdzić, czy latorośl ma słuch absolutny? Są tu dwie drogi. Można wykonać test w Internecie, podać na końcu swój adres e-mail i co tydzień otrzymywać newsletter z informacjami o aparatach słuchowych lub innych gadżetach. Druga droga to pójść z dzieckiem do szkoły muzycznej i sprawdzić te bazowe predyspozycje. Profesjonaliści zrobią z maluchem przesłuchanie, które jest realnym testem słuchu absolutnego, czy też predyspozycji. Kluczowy jest bowiem wiek badanego dziecka. Jednak pewne przesłanki można usłyszeć już w domu.
Sześcio- czy siedmiolatek, który śpiewa czysto piosenkę z przedszkola? Maluch, który jest w stanie bardzo szybko powtórzyć usłyszaną melodię (po dwóch, trzech jej prezentacjach)? Dziecko, które jest w stanie dokładnie określić, ile instrumentów gra w danym utworze lub ile dźwięków jednocześnie słyszy? To mogą już być przesłanki dla słuchu absolutnego.
Do kiedy można wyćwiczyć słuch absolutny?
Czas ma znaczenie! Według E. E. Gordona słuch najlepiej można wyćwiczyć maksymalnie do 9. roku życia. Mniej więcej w tym momencie umiejętności się stabilizują i ich rozwój poprzez trening będzie już niewielki. Pokrywa się to też z wszelkimi teoriami nauki języków obcych. Jeśli dziecko osłucha się z dialektami z różnych stron świata – będzie mogło z łatwością uczyć się ich w późniejszym wieku. Kluczowy jest więc okres przedszkolny i wczesnoszkolny, do 9. roku życia, aby maksymalnie wykorzystać potencjał, drzemiący w maluchu.
Jak ćwiczyć słuch absolutny?
Odpowiedź jest jedna: wcześnie. W Azji jest zdecydowanie więcej osób ze słuchem absolutnym niż w Stanach Zjednoczonych. Wszystko za sprawą edukacji muzycznej, która zaczyna się już w wieku 3 lat! Dzieci z azjatyckich rodzin, które podjęły taką naukę według standardów amerykańskich (ok. 6-7 roku życia) nie miały już tak rewelacyjnych rezultatów. Kluczowe jest więc nie pochodzenie czy genetyka, a trening.
Zajęcia umuzykalniające, zabawy rytmiczne, szkoła muzyczna, ćwiczenia słuchowe, nauka gry na instrumencie – to aktywności, które przyczynią się do rozwoju słuchu absolutnego pod jednym warunkiem. Niech będą przeprowadzane przez profesjonalistę, a w domu odtwarzane według jego zaleceń. Inaczej będą w najlepszym przypadku miłym spędzeniem czasu dla malucha. Jeśli chcemy konkretnego efektu – postawmy na fachowców.
Czy słuch absolutny jest potrzebny?
Sam słuch absolutny w życiu codziennym nie jest niezbędny. Najnowsze badania potwierdzają jednak, że osoby z tą umiejętnością mają bardziej rozległe sieci neuronowe, lepszą łączność materii białej, dobrze zorganizowane sieci obwodowe mózgu i zwiększoną pojemność pamięci. A o to już warto się postarać…
Może zainteresować Cię również: Przesłuchanie w szkole muzycznej – jak wygląda, jak przygotować na nie swoje dziecko?
Źródła: