To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Co to jest Ectodose?
Ectodose to wyrób medyczny w postaci ampułek do inhalacji, które mogą być stosowane we wszystkich rodzajach inhalatorów – kompresorowych (pneumatyczno-tłokowych), siateczkowych i ultradźwiękowych. Preparat ma prosty skład pozbawiony konserwantów – ampułki zawierają wyłącznie ektoinę i roztwór soli morskiej.
Składniki aktywne zawarte w Ectodose są dobrze przebadane pod kątem skuteczności i bezpieczeństwa. Dzięki temu preparat może być stosowany nawet przez wrażliwe grupy pacjentów – także przez niemowlęta już od 1. dnia życia. Kobietom w ciąży zaleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą przed zastosowaniem Ectodose.
Ektoina i roztwór soli morskiej – jak działają składniki Ectodose?
Ektoina to związek organiczny, który produkowany jest naturalnie przez bakterie żyjące w ekstremalnie trudnych warunkach, np. w środowisku o wysokim zasoleniu czy wyeksponowanym na promieniowanie UV.
Mikroorganizmy są w stanie przetrwać w takich okolicznościach właśnie dzięki obecności ektoiny, która chroni je przed szkodliwym wpływem otoczenia. Substancja ta potrafi wiązać duże ilości cząsteczek wody, z której pomocą tworzy wokół ważnych struktur bakterii warstwy ochronne. Oprócz tego stabilizuje błony komórkowe mikroorganizmów i zapobiega denaturacji obecnych w nich białek.
Unikalne właściwości ektoiny są wykorzystywane także w leczeniu różnych schorzeń u ludzi, m.in. układu oddechowego. Podana w formie inhalacji trafia bezpośrednio na błonę śluzową nosa, zatok, gardła czy oskrzeli – tam, gdzie chcemy uzyskać jej działanie. Podobnie, jak w przypadku bakterii, ektoina tworzy wokół swoich cząstek wodne warstwy, dzięki czemu:
- silnie nawilża nabłonek dróg oddechowych,
- stabilizuje jego błony komórkowe, a tym samym wzmacnia barierę ochronną przed wnikającymi z powietrzem zanieczyszczeniami i patogenami,
- łagodzi miejscowe stany zapalne.
Oprócz ektoiny w Ectodose obecny jest także izotoniczny roztwór soli morskiej. Jego stężenie jest takie samo, jak płynów w komórkach organizmu, dzięki czemu jest dla nich obojętny. Jego działanie skupia się na powierzchni nabłonka układu oddechowego i obejmuje:
- nawilżanie,
- oczyszczanie z osadzających się zanieczyszczeń, takich jak patogeny czy alergeny,
- upłynnianie obecnego w drogach oddechowych śluzu.
Ectodose – wskazania do stosowania
Ectodose stosuje się w celu wspomagania leczenia stanów zapalnych dróg oddechowych, które najczęściej wywołane są przez infekcje wirusowe lub bakteryjne. Oprócz tego preparat jest wskazany w łagodzeniu objawów przewlekłych chorób układu oddechowego, m.in.:
- astmy,
- alergii wziewnej,
- zapalenia oskrzeli,
- przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.
Ponadto Ectodose może być stosowany profilaktycznie, ze względu na swoje silne działanie nawilżające i ochronne. Jest przydatny np. w sezonie alergicznym – inhalacje pomagają oczyścić śluzówkę z osadzonych na niej pyłków, dzięki czemu zapobiegają wystąpieniu reakcji alergicznej lub łagodzą jej objawy.
Ectodose warto stosować także podczas przebywania w ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach – powietrze jest wtedy bardzo wysuszone, co może wywołać podrażnienia śluzówki i osłabić jej ochronną barierę.
Jakie objawy mogą złagodzić inhalacje z Ectodose?
Inhalacje z Ectodose skutecznie redukują dolegliwości wywołane przez podrażnienie i stan zapalny zarówno górnych, jak i dolnych dróg oddechowych. Preparat można stosować na:
- katar alergiczny – właściwości przeciwzapalne ektoiny pomagają złagodzić wodnisty wyciek z nosa wywołany reakcją uczuleniową, a także inne towarzyszące mu objawy, takie jak kichanie czy świąd nosa,
- katar infekcyjny – Ectodose upłynnia gęsty, zalegający w zatokach śluz, przez co odtyka nos i ułatwia oddychanie,
- kaszel mokry – zarówno ektoina, jak i izotoniczny roztwór soli morskiej rozrzedzają wydzielinę nadmiernie produkowaną w oskrzelach, przez co wspomagają jej odkrztuszanie,
- kaszel suchy – właściwości nawilżające i ochronne ektoiny łagodzą podrażnienia błony śluzowej dróg oddechowych, a także osłaniają ją przed drażniącymi czynnikami, takimi jak kurz, smog czy suche powietrze.
Jeśli inhalacje z Ectodose mają zadziałać na katar lub nawilżyć śluzówkę górnych dróg oddechowych, najlepiej jest w ich trakcie oddychać przez nos – za pomocą maski lub końcówki donosowej. Z kolei, jeżeli stosowane są w celu złagodzenia kaszlu, to powinny być wykonywane przez usta, ponieważ wtedy inhalowana mgiełka dostanie się dalej w głąb oskrzeli.
Unikalne i wszechstronne właściwości Ectodose pozwalają wykorzystać go we wspomaganiu leczenia wielu różnych schorzeń układu oddechowego. Regularnie wykonywane inhalacje mogą znacząco poprawić komfort oddychania i jakość życia, zwłaszcza w sezonie alergicznym lub w czasie zwiększonej ekspozycji na zanieczyszczenia powietrza.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Źródła:
- Casale, M., Moffa, A., Carbone, S., Fraccaroli, F., Costantino, A., Sabatino, L., … & Rinaldi, V. (2019). Topical Ectoine: a promising molecule in the upper airways inflammation – a systematic review. BioMed Research International, 2019.
- Kozikowska, K., & Sybilski, A. J. (2023). Nebulizacja u pacjentów z chorobami układu oddechowego w okresie infekcyjnym. Alergoprofil, 19(2): 8-12.
- Tran, B. H., Dao, V. A., Bilstein, A., Unfried, K., Shah-Hosseini, K., & Mösges, R. (2019). Ectoine-containing inhalation solution versus saline inhalation solution in the treatment of acute bronchitis and acute respiratory infections: a prospective, controlled, observational study. BioMed research international, 2019.