Ektoina w kosmetykach i jej szerokie zastosowanie
Ektoina jest bardzo rzadkim aminokwasem, który produkują, pod wpływem stresu, mikroorganizmy (ekstremofile) żyjące w ekstremalnie trudnych warunkach. To w dużym stopniu dzięki niej bakterie, takie jak Ectothiorhodospir halochloris, są w stanie przetrwać w gejzerach, kraterach wulkanów, piaskach pustyni czy na skałach przywęglowych w kopalniach. Ektoina pełni funkcje osmoprotektyczne, czyli zapewnia ochronę przed nadmierną utratą wody i szkodliwy wpływem najróżniejszych czynników – skrajnymi temperaturami, wysokim ciśnieniem, wilgotnym i suchym powietrzem, promieniowaniem UV. Wyizolowana z bakterii zachowuje swoje właściwości i może służyć człowiekowi. Co właściwie już się dzieje.
Ektoina ma bardzo wysokim potencjał biotechnologiczny, który znalazł zastosowanie w medycynie, farmacji, a także kosmetologii.
Ektoina w kosmetykach spotykana jest w kilku rodzajach preparatów. To:
- kremy z filtrem SPF,
- kremy nawilżające i przeciwzmarszczkowe,
- preparaty pielęgnacyjne do skóry atopowej,
- preparaty chroniące skórę podczas leczenia onkologicznego.
Trzeba bowiem wiedzieć, że ektoina wykazuje, poza wyżej wymienionymi, także silne właściwości przeciwalergiczne i przeciwzapalne. A ponieważ jest nietoksyczna i dobrze tolerowana, doskonale sprawdza się w pielęgnacji nawet bardzo wrażliwej i suchej skóry.
Ektoina w kosmetykach:
- silnie nawilża,
- hamuje wysuszanie naskórka,
- wzmacnia barierę hydrolipidową,
- ma doskonały profil bezpieczeństwa,
- poprawia wygląd skóry,
- działa przeciwstarzeniowo,
- przynosi poprawę w stanach zapalnych skóry.
Ektoina w kosmetykach do skóry atopowej, alergicznej, wrażliwej
Ektoina w kosmetykach do pielęgnacji skóry atopowej działa łagodząco, nawilżająco i przeciwzapalnie. Dzięki temu skutecznie zmniejsza uciążliwe objawy atopowego zapalenia skóry (AZS) oraz innych dermatoz związanych z naruszeniem bariery hydrolipidowej skóry. Wymienić tu można kontaktowe i popromienne zapalenie skóry.
W przypadku atopowego zapalenia skóry, będącego chorobą alergiczną i autoimmunologiczną, dysfunkcja bariery hydrolipidowej jest uwarunkowane genetycznie. Oznacza to, że osoby z AZS mają tendencję do uszkadzania warstwy ochronnej skóry. W rezultacie muszą mierzyć się z suchą, szorstką skórą, zaczerwienieniem, a także świądem. Te objawy pojawiają się nawrotowo, często w określonych sytuacjach, np. po wizycie na basenie, włączeniu kaloryferów w sezonie grzewczym czy w momentach silnego stresu.
Ektoina w kosmetykach do atopowego zapalenia skóry wykazuje właściwości, które mogą złagodzić przebieg tej choroby. Ektoina wiąże cząsteczki wody i wbudowuje je w hydrokompleksy ektoinowe, tworząc wokół struktur białkowych pancerz zapobiegający utracie wody. Jednocześnie potrafi wprowadzić cząsteczki wody między fosfolipidy obecne w błonach komórkowych skóry. Dzięki temu nie tylko poprawia nawilżenie naskórka, ale także chroni go przed drażniącym wpływem czynników zewnętrznych.
Jak pokazują badania, osoby z AZS, które 2 razy dziennie aplikowały miejscowo na skórę krem z 7% ektoina po tygodniu zauwazyły wyraźne zmniejszenie świądu. Po 4 tygodniach stan kliniczny ich skóry znacząco się poprawił. Ektoina w kosmetykach redukuje zaczerwienienie, zmniejsza swędzenie skóry, wygładza ją i nawilża. Im dłużej jest stosowana, tym lepsze przynosi efekty. Poprawa jest tak dobra, jak po zastosowaniu preparatów steroidowych, ale uzyskuje się ją w nieporównywalnie bezpieczniejszy sposób.
Z tego tez powodu kremy z ektoiną na atopowe zapalenie skóry są przeznaczone dla dzieci już od 1. miesiąca życia.
Ektoina w kosmetykach przeciwsłonecznych i przeciwzmarszczkowych
Jak już było wspomniane, ektoina silnie wiąże cząsteczki wody, nawet w ekstremalnych środowiskach z wysokimi temperaturami i dużą ekspozycja na promieniowanie UV. Takie właśnie warunki panują latem na plaży, gdzie ochrona przeciwsłoneczna to podstawa!
Zapewnia ją ektoina w kosmetykach z filtrem przeciwsłonecznym, która chroni komórki skóry przed wpływem UVA i UVB, a przy tym zapobiega odwodnieniu i przegrzaniu.
Właściwości fotoprotetyczne ektoiny są dobrze znane, dlatego stosuje się ją w produkcji kremów do opalania i po opalaniu, ale nie tylko.
Ektoina w kosmetykach coraz częściej sprawdza się również w roli remedium na zmarszczki i starzenie skóry. Jako substancja silnie nawilżająca, poprawia elastyczność skóry, a ponieważ wykazuje również właściwości antyoksydacyjne, redukuje nadmiar wolnych rodników odpowiedzialnych, pozwala zachować młody wygląd na dłużej. Nie bez znaczenia są również jej właściwości fotoprotekcyjne. Jeśli ektoina chroni komórki skóry przed UVA, może spowalniać proces starzenia. I czyni to, na wiele sposobów.