To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.W leczeniu AZS najważniejsza jest profilaktyka
Każdy, kto musi mierzyć się z atopowym zapaleniem skóry (AZS), wie, jak bardzo dokuczliwa potrafi być ta dermatoza. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci oraz ich rodziców, próbujących pomóc swoim małym skarbom – co nie zawsze jest proste.
Przy AZS trzeba zadbać przede wszystkim o profilaktykę, czyli zapobieganie nawrotom choroby. Pytanie tylko, jak to zrobić skutecznie, jeśli pewnych czynników prowokujących zaczerwienienie, świąd i suchość skóry, jak stres czy alergeny wziewne, nie sposób całkowicie wyeliminować z życia? Z pomocą przychodzą kosmetyki zwiększające szczelność naturalnej bariery ochronnej skóry. To pozwala ograniczyć przeznaskórkową utratę wody oraz penetrację alergenów i innych czynników drażniących, a tym samym wydłużyć okresy remisji AZS (czas wyciszenia objawów choroby).
Defekt bariery naskórkowej i związana z nim zwiększona przeznaskórkowa utrata wody jest jednym z głównych mechanizmów powstawania AZS. Ponadto w etiopatogenezie tej dermatozy wymienia się uwarunkowania genetyczne, zaburzenia immunologiczne oraz wpływ szkodliwych czynników środowiskowych i psychosomatycznych.
Dowiedz się więcej: Egzema, co to jest i jak ją leczyć?
W pielęgnacji skóry atopowej ważne jest nawilżanie, ale nie tylko
Osłabiona bariera naskórkowa sprzyja powstawaniu stanów zapalnych, co jest charakterystyczne dla skóry atopowej. Dlatego w jej pielęgnacji kluczową rolę odgrywają preparaty o właściwościach nawilżających, ale i łagodzących, a także przeciwzapalnych. Takie cechy ma właśnie ektoina – aminokwas pochodzenia naturalnego, będący składnikiem kremów opracowanych specjalnie do skóry atopowej.
Krem z ektoiną dla skóry atopowej – działanie
Ektoina ma właściwości higroskopijne. Tworzy wodną powłokę (hydro kompleksy ektoiny) otaczającą białka i zwiększającą szczelność naturalnej bariery ochronnej skóry Tak chroni ją przed przenikaniem czynników drażniących – w tym alergenów czy zanieczyszczeń powietrza sprzyjających powstawaniu objawów AZS. Ponadto, zapewniając skórze odpowiednie nawodnienie, zmniejsza suchość, szorstkość i świąd. A ponieważ działa przeciwzapalnie, hamuje reakcje zapalne i przyspiesza gojenie się ran.
Korzystny wpływ kremów z ektoiną na skórę obciążoną atopią został potwierdzony licznymi badaniami. Naukowcy wykazali przy tym, że jest to substancja dobrze tolerowana przez alergików i bezpieczna. Dlatego też dziś ektoina zyskała uznanie wielu specjalistów z dziedziny dermatologii i alergologii i zajęła ważne miejsce w terapii AZS. Wypróbowanie kremów z ektoiną zalecają m.in. eksperci Polskiego Towarzystwa Chorób Alergicznych.
Krem z ektoiną dla skóry atopowej – wskazania
Krem z ektoiną przeznaczony do skóry atopowej można stosować zarówno w okresach remisji, jak i nawrotu dermatozy. Z jego pomocą łatwiej wzmocnić system obronny skóry i zmniejszyć jej podatność na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Przy regularnym stosowaniu, co do czego nie ma przeciwwskazań, można utrzymać czas wyciszenia choroby i poprawić jakość życia.
Niestety AZS jest chorobą nieuleczalną. Nie ma leku przyczynowego, który pozwoliłby skutecznie pozbyć się tej uciążliwej dermatozy. Może się więc zdarzyć, że nawet mimo odpowiedniej regularnej pielęgnacji, dokuczliwe objawy AZS powrócą. W takich chwilach pomoc niesie znów krem z ektoiną, który wspomaga leczenie AZS i przyspiesza regenerację skóry. To pozwala skrócić czas stosowania preparatów steroidowych i zapobiec wystąpieniu działań niepożądanych (np. zmian zanikowych, rozstępów, teleangiektazji).
Osobom z AZS krem z ektoiną zapewnia więc dwutorowe wsparcie – profilaktyczne i wspomagające leczenie uciążliwych zmian skórnych. A ponieważ opiera się na naturalnych składnikach, mogą z niego korzystać alergicy w różnym wieku, dorośli, dzieci, nawet niemowlęta od 1. miesiąca życia.
Może zainteresować Cię również: Ektoina – co to jest, działanie skutki uboczne
M. Milla, J. Mijas, Atopowe zapalenie skóry – patomechanizm, diagnostyka, postępowanie lecznicze, profilaktyka, Nowa Pediatria, nr 4, 2017
A. Sadowska-Przytocka, AZS u niemowląt i małych dzieci, Forum pediatrii Praktycznej, nr 43, 2022
K.L. Hon i wsp,. Testing an Ectoin Containing Emollient for Atopic Dermatitis, Current Pediatrics Report, 15(3), 2019
M. Kauth, O.V. Trusova, Topical Ectoine Application in Children and Adults to Treat Inflammatory Diseases Associated with an Impaired Skin Barrier: A Systematic Review, Dermatology and Therapy, 12, 2022
Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych – Ektoina (ptca.pl)