To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Suchy kaszel w ciąży – przyczyny
Suchy kaszel nazywany inaczej kaszlem bezproduktywnym (brak odkrztuszanej wydzieliny) jest reakcją obronną organizmu powstającą w wyniku podrażnienia zakończeń nerwowych zlokalizowanych w błonie śluzowej układu oddechowego np. gardle, tchawicy czy oskrzelach. Czynnikami wyzwalającymi kaszel mogą być: pył, kurz lub chorobotwórcze drobnoustroje.
Suchy, duszący kaszel u kobiet w ciąży najczęściej pojawia się w wyniku:
- infekcji wirusowej dróg oddechowych – w czasie ciąży organizm kobiety jest bardziej podatny na infekcje, gdyż dochodzi do obniżenia odporności;
- refluksu żołądkowo-przełykowego – często występująca dolegliwość podczas ciąży, powodująca cofanie kwasu żołądkowego w wyniku zmian hormonalnych oraz ucisku dziecka na żołądek;
- alergii,
- zaostrzenia astmy oskrzelowej – choroby powodującej niekontrolowany skurcz oskrzeli;
- podrażnienia błony śluzowej gardła np. zimne/ciepłe/suche powietrze, kurz, dym;
- suchości błony śluzowej gardła, spowodowanej zmianami hormonalnymi.
U kobiet w ciąży ostry suchy kaszel najczęściej nie stanowi poważnego zagrożenia. Utrzymujące się przez kilka dni uporczywe kasłanie może być objawem infekcji lub zaostrzenia występującej przewlekle choroby. W przypadku długo utrzymującego się kaszlu należy zgłosić się do lekarza.
To jest wyrób medyczny
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Co stosować na suchy kaszel w ciąży?
Leczenie suchego kaszlu w ciąży jest dość ograniczone. Nie wszystkie leki mogą być przyjmowane przez przyszłe mamy ze względu na ich szkodliwe działanie na nienarodzone dziecko czy brak informacji potwierdzających ich bezpieczeństwo dla płodu. Z tego względu podczas ciąży stosowanie leków powinno być skonsultowane z lekarzem.
Na suchy kaszel w ciąży najlepiej sprawdzą się inhalacje z użyciem nebulizatora lub zwykła domowa „parówka”. Używane do inhalacji substancje działają w obrębie układu oddechowego powodując nawilżenie błony śluzowej pokrywającej drogi oddechowe. Dzięki naturalnemu pochodzeniu substancji oraz miejscowemu działaniu bez przenikania do krwioobiegu inhalacje są bezpieczne w ciąży zarówno dla matki i dziecka.
Czym są inhalacje?
Inhalacja jest to metoda podania leku w postaci wziewnej polegająca na przekształcaniu płynnego roztworu w parę wodną. Inhalacje mogą być wykonywane z użyciem garnka z gorącą wodą, inhalatora parowego lub inhalatora z nebulizatorem (nebulizatora). Rodzaj inhalacji dobiera się w zależności od podawanego leku.
Nebulizacje wykonuje się za pomocą inhalatora z nebulizatorem, który za pomocą sprężonego powietrza przekształca wprowadzony do pojemnika roztwór w aerozol. Na rynku dostępne są nebulizatory, różniące się między sobą sposobem wytwarzania aerozolu:
- pneumatyczno-tłokowe (kompresorowy),
- ultradźwiękowe,
- membranowe.
Za pomocą nebulizatorów można wykonywać inhalację z roztworu chlorku sodu (NaCl) o różnym stężeniu, a także roztworami chlorku sodu z dodatkiem kwasu hialuronowego lub/i ektoiny. Dodatkowo za pomocą nebulizacji można podawać leki na astmę, mukowiscydozę czy POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc) wydawane na receptę.
Do nebulizacji nie stosuje się olejków eterycznych ze względu na zbyt głębokie wnikanie do płuc, co mogłoby spowodować podrażnienie pęcherzyków płucnych, a nawet ich skurcz uniemożliwiający oddychanie.
Inhalacje parowe polegają na wdychaniu pary wodnej powstałej w wyniku podgrzewania wody z dodatkiem substancji leczniczej. Taką inhalację wykonuje się używając specjalnego inhalatora parowego lub zwykłego garnka z wodą. Za pomocą inhalacji parowej można wykonywać inhalacja ze zwykłą solą kuchenną czy solanką jodowo-bromową oraz olejkami eterycznymi np. z eukaliptusa, drzewa herbacianego.
Inhalacje na suchy kaszel w ciąży
Suchy kaszel najczęściej wywołany jest podrażnieniem gardła czy krtani np. kurzem, a także wirusami powodującymi infekcje. Inhalacje będą pomocne w łagodzeniu nadwrażliwego gardła poprzez nawilżanie błony śluzowej i ochronę przed czynnikami mechanicznymi oraz patogenami. W tym celu do inhalacji stosuje się:
- izotoniczny roztwór chlorku sodu nazywany również solą fizjologiczną (0,9% NaCl) – poprawia nawilżenie gardła łagodząc przy tym podrażnienie;
- izotoniczny roztwór chlorku sodu z kwasem hialuronowym – kwas hialuronowy wiąże się z cząsteczkami wody zapewnia odpowiednie nawilżenie błony śluzowej;
- izotoniczny roztwór chlorku sodu z ektoiną – ektoina łączy się na powierzchni błony śluzowej z cząsteczkami wody, tworząc ochronną powłokę, która nie tylko zapobiega odparowywaniu wody, czego efektem jest suchość błon, ale również zapewnia intensywne nawilżanie. Dodatkowo zabezpiecza drogi oddechowe przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych;
- izotoniczny roztwór chlorku sodu z kwasem hialuronowym i ektoiną.
Do inhalacji parowych kobiety w ciąży mogą używać olejków eterycznych tj. sosnowy i z drzewa herbacianego, które łagodzą odruch suchego kaszlu.
Jak prawidłowo wykonać nebulizacje?
Poprawnie wykonana nebulizacja pozwala na dostarczeniu do układu oddechowego jak największej ilości leku. Aby odpowiednio przeprowadzić inhalację należy:
- połączyć ze sobą wszystkie elementy nebulizatora według instrukcji i podłączyć go do prądu;
- przygotować odmierzoną dawkę leku, wstrząsnąć zawartość ampułki i wlać do pojemnika;
- włączyć nebulizator i w pozycji siedzącej wykonywać nebulizację za pomocą maseczki, ustnika lub widełek donosowych;
- po usłyszeniu charakterystycznego bulgotana oznaczającego kończenie się roztworu należy zakończyć nebulizacja i wyłączyć urządzenie;
- pojemnik z lekiem oraz maseczkę lub ustnik należy przemyć pod bieżącą wodą.
Wykonując inhalację na suchy kaszel, należy pamiętać o oddychaniu przez usta. Lek dociera wtedy do układu oddechowego, gdzie docelowo ma wykazywać swoje działanie. Wykonywanie inhalacji przez nos, nie przyniosłoby efektów na suche gardło, ponieważ wszystkie cząsteczki leku osadziły by się na błonie śluzowej nosa, a nie gardła. Również warto zwrócić uwagę na przyleganie do twarzy maseczki, którą zaleca się stosować osobom dorosłym.
Polecane do inhalacji
1) Red. Paweł Konrad Tuszyński – Przeziębienie i grypa z perspektywy farmaceuty, Wydawnictwo farmaceutyczne, Kraków 2019
2) Red. Paweł Konrad Tuszyński – Leki i ciąża. Bezpieczna farmakoterapia i suplementacja kobiety ciężarnej, Wydawnictwo farmaceutyczne, Kraków 2020