Silaurum żel
SILAURUM - SILIKONOWY ŻEL NA RANY I BLIZNY
uelastycznia, zmiękcza i wygładza blizny zmniejszając ich widoczność
redukuje uczucie świądu, zaczerwienienie i odbarwienia skóry
tworzy ochronny film ochronny dla prawidłowego dojrzewania blizny
idealny na nierówne, poddawane naprężeniom powierzchnie blizny

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Silaurum żel na blizny. ZASTOSOWANIE: Wspomaganie leczenia nowych, jak i już istniejących blizn różnego pochodzenia: blizny pooperacyjne, blizny pourazowe, blizny poparzeniowe, blizny potrądzikowe. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Solinea sp. z o.o.
reklama

Kiedy zacząć naukę jazdy na rowerku biegowym? 

Najczęściej spotkać się można z informacją, że dziecko powinno zacząć uczyć się jeździć na rowerku biegowym w wieku około 18. miesięcy. Nie jest to jednak sztywna reguła. Każde dziecko jest inne i rozwija się w swoim tempie. Niektóre maluchy będą śmigały na biegówce już w wieku 2 lat, inne będą uczyły się utrzymywania równowagi do 4. roku życia, i to też jest w porządku. 

Jako rodzic znasz dobrze swoje dziecko i z pewnością potrafisz ocenić, czy jest już gotowe na nową formę aktywności. Warto wziąć pod uwagę: 

  • sprawność fizyczną dziecka; 
  • łatwość w poruszaniu się na własnych nóżkach; 
  • to, czy maluch jest w ogóle zainteresowany rowerkiem biegowym – w przeciwnym wypadku nie warto próbować uczyć go na siłę. 

Dowiedz się więcej: Zabawki sportowe dla dzieci w wieku 2-6 lat. Sposób, by zachęcić przedszkolaki do aktywności

Etap 1: Oswajanie z rowerkiem

Nie ma jednego, uniwersalnego sposobu na to, aby nauczyć dziecko jeździć na rowerku biegowym. Co więcej, większość dzieci potrafi naturalnie nabyć tę umiejętność wraz z upływem czasu.

Dla maluszków jazda na rowerze biegowym jest jak chodzenie, skakanie czy wspinanie się. Potrafią się tego nauczyć, mimo że rodzic nie podaje im na tacy zestawu wskazówek i porad. Wykorzystują one raczej metodę prób i błędów.  

dziecko oswaja się z rowerkiem biegowym

Dlatego warto pozwolić dziecku oswoić się z nowym sprzętem, czyli po prostu dać mu się bawić i korzystać na swój własny sposób. Wiele dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, na początku nie siada na siodełku, tylko prowadzi rower na stojąco (pomiędzy nogami). To pozwala im poczuć wagę nowego sprzętu, nauczyć się sterowania i po prostu „zaprzyjaźnić” z nim. Po jakimś czasie maluch prawdopodobnie sam zorientuje się, że siedzenie jest wygodniejsze i intuicyjnie zacznie korzystać z biegówki w odpowiedni sposób. 

Czy warto zachęcać dziecko do przyjmowania pozycji siedzącej? Na początku nie ma takiej potrzeby, jednak jeśli „chodzenie” z rowerem trwa bardzo długo i nie zanosi się na to, że maluch za jakiś czas w końcu odważy się usiąść, to warto pokazać mu prawidłowy sposób korzystania z rowerka. Jedyne, czego na pewno trzeba nauczyć dziecko już na samym początku, to trzymanie kierownicy – pokaż maluszkowi, jak robić to prawidłowo. 

Warto zadbać o to, aby pierwsze lekcje odbywały się w bezpiecznym miejscu np. w ogrodzie czy na trawniku w parku. Na początku unikajcie skateparków, ścieżek rowerowych czy chodników o dużym natężeniu ruchu. Dobrze jest zaopatrzyć dziecko w kask i od samego początku uczyć, jak ważne jest jego noszenie nawet podczas wolnej jazdy. 

Etap 2: siadanie i odpychanie 

Kolejny, naturalnie następujący etap nauki to siadanie na siodełku i ostrożne stąpanie nóżkami po podłożu. Zanim dziecko nauczy się tzw. szybowania, czyli mocnego dopychania się i unoszenia obu nóg w czasie jazdy, przez jakiś czas będzie próbowało poruszać się właśnie poprzez stawianie małych kroków. 

Jak możesz pomóc dziecku w nauce na tym etapie? 

  • Zapewnij wsparcie. Warto być zawsze blisko dziecka, tak aby czuło, że ma wsparcie i jest bezpieczne. Oczywiście nie chodzi o to, aby nie odstępować go na krok, a tym bardziej trzymać czy pomagać prowadzić rower. Maluch musi nauczyć się panowania nad rowerkiem i utrzymywania równowagi za pomocą balansowania ciałem. Będą zdarzały się niepowodzenia, ale to normalne. Właśnie dlatego warto na początku ćwiczyć na trawniku lub innym miękkim podłożu. 
  • Jak najczęściej stwarzaj okazje do korzystania z rowerka. Trening czyni mistrza. Im częściej dziecko będzie korzystało z biegówki, tym szybciej się z nią oswoi i opanuje umiejętności potrzebne do płynnej jazdy.  
  • Pozwól obserwować rówieśników. Obserwowanie innych ma ogromne znaczenie dla modelowania zachowań u dzieci. A w terminie „inni” zawierają się nie tylko rodzice, ale też rówieśnicy. Aby dziecko zapoznało się z prawidłowym sposobem poruszania się na rowerku biegowym, warto pokazać mu, jak robią to maluchy w podobnym wieku. Jeśli masz możliwość, zabierz swoją latorośl do parku, na plac zabaw czy w inne miejsce, w którym spotkać można dzieci na rowerkach. 

Na tym etapie warto już nauczyć dziecko hamowania hamulcem ręcznym. 


Rekomendowane produkty, tak na wszelki wypadek
Reklama

Etap 3: zabawy i ćwiczenia kształtujące umiejętności

Teraz, kiedy Twoja latorośl siedzi na siodełku i pewniej się odpycha, możesz wprowadzić zabawy rozwijające umiejętności i zdolności motoryczne. Ich celem jest przede wszystkim zachęcenie dziecka do unoszenia nóg i mocniejszego odpychania się, a także nauczenie manewrowania. 

Slalom

Wykorzystaj pachołki, butelki z wodą lub inne przedmioty (bezpieczne, bez ostrych krawędzi) tak, aby utworzyć slalom. Odległość pomiędzy pachołkami musi być na tyle duża, aby dziecko nie miało problemu z przejazdem. 

Zachęć maluszka do pokonania slalomu. Na początku niech robi to w swoim tempie i swoją techniką. Później warto wprowadzić zabawy, które zachęcą do szybszego pokonywania odległości np. zawody na czas. 

Jeśli slalom jest dla dziecka zbyt trudny, ustaw dwa pachołki w dużej odległości i poproś, aby poruszało się od jednego do drugiego, omijając je na zmianę prawą i lewą stroną.  

dzieci z rowerkiem biegowym

Poruszanie się po wyznaczonym torze

Znajdźcie bezpieczne miejsce z twardą nawierzchnią np. betonowy parking, podjazd, ścieżkę w parku czy zamkniętą drogę. Narysuj kredą dwie równoległe linie, tak aby wyznaczyć długi tor. Linie powinny znajdować się w takiej odległości od siebie, aby dziecko mogło swobodnie stawiać na nich nogi podczas poruszania się na rowerku. 

Poproś swoją latorośl, aby poruszała się po przygotowanym przez Ciebie torze. Poinformuj, że narysowane linie to miejsca, w których stopy powinny odpychać się od podłoża. Tutaj znów warto wprowadzić zabawy takie jak wyścigi, pokonywanie toru na czas itp. 

Berek 

Pobaw się z dzieckiem w berka – ono na rowerku biegowym, Ty na własnych nogach. Maluszek będzie chciał osiągnąć większą prędkość, tak aby Cię złapać lub przed Tobą uciec, dzięki czemu naturalnie zacznie mocniej się odpychać. 

Odpychanie w wyznaczonych miejscach

Namaluj drugi tor, ale tym razem bez linii, a z wyznaczonymi po bokach punktami. Poinformuj dziecko, że zabawa polega na odpychaniu się nóżkami tylko w wyznaczonych punktach. Możesz coraz bardziej oddalać punkty od siebie, dzięki czemu dziecko będzie musiało mocniej się odepchnąć, aby na nie trafić. Taka zabawa zachęci je też do szybowania, szyli podnoszenia obu nóg podczas jazdy. 

Waga i rozmiar rowerka biegowego dla dziecka – dlaczego mają duże znaczenie? 

Najważniejszą kwestią przy wyborze biegówki jest jej rozmiar, a chodzi tu przede wszystkim o wysokość siodełka. Zarówno za niskie, jak i za wysokie siodełko zabiera dziecku radość z jazdy, utrudnia naukę, a do tego może przyczynić się do powstawania wad postawy. Jak więc wybrać odpowiedni rozmiar rowerka? 

Zasada jest bardzo prosta – podczas siedzenia dziecko powinno móc swobodnie postawić stopy płasko na ziemi, przy czym nogi powinny być delikatnie zgięte w kolanach.

Warto zdecydować się na zakup rowerka z regulowaną wysokością siodełka. Dzięki temu łatwiej będzie dopasować sprzęt do wzrostu malucha. Jest to też rozwiązanie zdecydowanie bardziej praktyczne, bo nawet gdy maluch trochę podrośnie, rowerek nadal będzie dla niego odpowiedni. 

Kolejna ważna kwestia to waga. Rowerek biegowy dla dziecka nie może być zbyt ciężki, bo maluch będzie miał problem z manewrowanie podczas jazdy, prowadzeniem czy wdrapaniem się na krawężnik. A to może zniechęcić go do korzystania ze sprzętu. Oczywiście waga rowerka ma też znaczenie dla komfortu rodzica – gdy dziecko się znudzi podczas rodzinnego spaceru, ktoś będzie musiał nieść ten pojazd do domu.

Może zainteresować Cię również: Im więcej ruchu, tym mniej infekcji [Wyniki badań]


przyśpiesza gojenie się ran, w tym trudno gojących się, skaleczeń, zadrapań i otarć, niewielkich oparzeń I i II stopnia
chroni przed zakażeniem
łagodzi ból i świąd
bardzo łatwa i bezbolesna aplikacja

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Kelatis. ZASTOSOWANIE: Wskazany do stosowania na rany, otarcia, niewielkie oparzenia, skaleczenia skóry itp. Pozwala kontrolować wysięk, tworząc czyste i wilgotne środowisko, które wspiera fizjologiczne procesy gojenia oraz chroni przed wzrostem egzogennej mikroflory w miejscu zastosowania. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Signorini Medicale S.r.l.
reklama