Zabawa w spostrzegawczość

To najprostszy i całkowicie darmowy sposób na poprawę koncentracji u dziecka, który bardzo łatwo dopasujesz do aktualnej sytuacji i potrzeb. Możecie na przykład umówić się ze swoim brzdącem, że podczas spaceru policzycie wszystkie mijane przez was pieski lub wszystkie zielone samochody. Starsze dzieci mogą chętnie wypatrywać wszystkich zaparkowanych na osiedlowym parkingu Peugeotów lub rosnących w miejskim parku klonów. Musisz przygotować się na to, że taki spacer może trwać znacznie dłużej niż zwykle, jednak zabawa ta nie tylko pozwoli skupić się maluchowi na słynnym „tu i teraz”, lecz także będzie świetną okazją do nauki kolorów, liczb, gatunków roślin czy chociażby marek samochodów – wszystko zależy od Twojej inwencji!

Może zainteresować Cię również: 6 pytań do dietetyka – dieta dla mózgu


wspiera pamięć i koncentrację u dzieci, usprawnia procesy uczenia się
unikalne proporcje kwasów tłuszczowych omega-3
nie zawiera cukru, barwników ani sztucznych aromatów
bogaty w kwasy tłuszczowe EPA, DHA i GLA, które mają kluczowe znaczenie dla mózgu, pamięci i koncentracji
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Układanie puzzli

Puzzle należą do bardzo niedocenianych zabawek. Znana ludziom już od setek lat układanka nie tylko pozwala na ćwiczenie tak zwanej małej motoryki i koordynacji ręka-oko, lecz także uczy cierpliwości i wycisza. Należy jednak pamiętać, by wybrać puzzle dopasowane do aktualnych możliwości i umiejętności dziecka – zbyt trudne i wymagające mogą budzić w nim frustrację, a także odbierać poczucie sprawczości i wiarę we własne zdolności.

Kolorowanie po kształtach lub numerach

To kolejne znane od wielu lat zajęcie, które pozwala ćwiczyć koncentrację. Zadanie polega nie tylko na tym, by ze skupieniem pokolorować rysunek nie wyjeżdżając za linie, lecz także by do każdego z pól użyć odpowiedniego koloru, który przypisano do danego kształtu lub cyferki. Kolorowanki podobnie jak puzzle świetnie wspomagają rozwój małej motoryki.

Gra Memory

Gra Memory to komplet kilkunastu występujących parami obrazków. Układa się je rysunkiem w dół, a zadaniem graczy jest odnalezienie wszystkich par. To zajęcie to doskonały sposób na rodzinne spędzanie czasu. Gra jest bardzo łatwo dostępna, stosunkowo tania i lekka, dzięki czemu zabranie jej na przykład na piknik nie stanowi żadnego problemu. Jedna rozgrywka nie trwa zwykle więcej niż kwadrans, a zatem utrzyma uwagę nawet bardzo żywiołowego malucha.  To również dobra metoda na naukę przegrywania i radzenie sobie z trudnymi emocjami!

nauka gry na instrumencie poprawia koncentracje u dziecka

Gra na instrumencie

Jeśli Twoje dziecko przejawia chęć nauki gry na instrumencie i możesz sobie na to pozwolić, postaraj się mu to umożliwić. Nawet jeżeli zajęcia te okażą się tylko krótkotrwałą zajawką, a maluch nie wyrośnie na wirtuoza, z pewnością wyniesie z nich mnóstwo przydatnych umiejętności, takich jak skupienie na jednej czynności, rozwój motoryki i wykorzystywanie obu półkul mózgowych jednocześnie. A kto wie – może okazać się również, że mieszka z Tobą pod jednym dachem drugi Mozart lub Carlos Santana?

Przeczytaj także: Nauka gry na instrumencie – dlaczego warto zaproponować ją dziecku?

Wysiłek fizyczny

Żeby nasz organizm funkcjonował prawidłowo, konieczny jest balans pomiędzy wysiłkiem umysłowym a fizycznym. Jeżeli Twój maluch ma problemy z koncentracją, często się rozprasza i nie może skupić się na jednym zadaniu, być może brakuje mu aktywności fizycznej. Postaraj się zorganizować mu czas tak, by w jego planie dnia znalazło się zarówno miejsce na łamigłówki i gry logiczne, jak i na swobodne bieganie po placu zabaw lub zorganizowane zajęcia sportowe.

 Żeby nasz mózg pracował sprawnie i służył nam przez długie lata, musimy stale go ćwiczyć. Zajęcia, jakie możesz zaproponować swojemu dziecku, by poprawić jego koncentrację, to między innymi zabawa w spostrzegawczość, puzzle, gry ćwiczące pamięć lub kolorowanki. Pamiętaj, by zadbać o balans pomiędzy wysiłkiem umysłowym i fizycznym – to niezwykle istotne. Jeżeli jednak, pomimo stosowania się do powyższych porad i ograniczenia korzystania z urządzeń elektronicznych, problemy ze skupieniem uwagi wciąż będą towarzyszyły Twojemu dziecku, zgłoś się po poradę do specjalisty.


kompleksowe wsparcie prawidłowego rozwoju dziecka
preparat zawierający składniki najwyższej jakości pomagające w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego
olej z nasion czarnuszki siewnej standaryzowany na zawartość tymochinonu
rutozyd oraz wit. D, B6 i selen
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama