balsam z ektoiną do stosowania już od 1. dnia życia, dla skóry wrażliwej, suchej i atopowej.
bezpieczna formuła balsamu, potwierdzona na podstawie opinii toksykologicznej
łagodzi podrażnienia i wycisza zaczerwienienia skórne, koi i nawilża nawet bardzo suchą i wrażliwą skórę
testowany dermatologicznie
Kosmetyk. PREBIOTYCZNY EMOLIENT PLUS. Jedyny preparat o takim składzie - ektoina, prebiotyki, emolienty, witaminy.
reklama

Kiedy wybrać się na pierwszy spacer z noworodkiem?

Na pierwszy zimowy spacer z noworodkiem można wybrać się już po około 7.-10. dniach. Warto jednak pamiętać, że to tylko ogólne zalecenia. Jeśli pogoda za oknem jest niesprzyjająca – pada śnieg, wieje silny wiatr albo temperatura spadła poniżej -10 stopni Celsjusza, nie powinno się wychodzić nawet, wówczas, kiedy od porodu minęło już 10 dni. Uwaga również na jakość powietrza – gdy ilość szkodliwych związków w powietrzu wielokrotnie przekracza normy, rozsądniej będzie zostać w domu.

Jeżeli jednak warunki są dobre, a mama odzyskała siły i czuje, że razem z maluszkiem są gotowi na pierwsze wyjście, warto wybrać się na krótki spacer. Na początek kwadrans albo dwadzieścia minut na zewnątrz w zupełności wystarczy. Każde następne wyjście może trwać o kilka minut dłużej, zwłaszcza, gdy maluszkowi spodoba się jeżdżenie w wózku.

Jak przygotować się do pierwszego zimowego spaceru?

A co z werandowaniem? Werandowanie to oswajanie dziecka z zimnym powietrzem. W przypadku noworodków, które przychodzą na świat w miesiącach zimowych, późną jesienią lub wczesną wiosną zaleca się umieszczanie ich najpierw w pobliżu otwartego okna np. na macie, a następnie w wózku na balkonie lub tarasie. Takie werandowanie powinno początkowo trwać kilka minut i stopniowo być wydłużane – maksymalnie do 30 minut.

Kiedy można zacząć werandować maluszka? Nawet kilka dni po porodzie, o ile na zewnątrz nie ma silnych mrozów poniżej -10 stopni Celsjusza.

Co ważne, dziecko na werandowanie należy ubrać tak, jak na spacer, żeby nie zmarzło.

Werandowanie nie jest obowiązkowe, ale to dobre rozwiązanie wtedy, gdy mama po porodzie nie czuje się najlepiej, a mimo to chciałaby przygotować maluszka do wyjścia na pierwszą wspólną wycieczkę albo gdy warunki panujące na dworze nie są sprzyjające.

Jak ubrać maluszka na pierwszy spacer?

Jak zatem ubrać noworodka na pierwszy spacer albo na werandowanie w okresie zimowym? Tu sprawdzi się podstawowa zasada ubierania dzieci, które jeszcze nie chodzą – ubieramy tak, jak siebie plus jedną warstwę.

Co to znaczy w praktyce? Maluszkowi można założyć body z długim rękawem i półśpiochy ze stópkami albo pełne śpioszki, sweterek lub bluzę i spodenki, ciepły jednoczęściowy kombinezon i czapkę – cieńszą bawełnianą, gdy kombinezon ma kaptur albo grubszą np. wełnianą, gdy go nie ma. Jeśli w kombinezonie są zabudowane rękawy i zasłaniają dłonie, nie trzeba się martwić o rękawiczki. A co z dodatkową warstwą? Będzie nią grubszy kocyk, którym przykryje się noworodka.

Żeby przekonać się, czy dziecku jest ciepło, najlepiej dotknąć jego karku. Powinien być ciepły i suchy. Jeżeli maluszkowi będzie zbyt gorąco, kark stanie się wilgotny, a jeśli zbyt zimno – wyraźnie chłodny. Nie należy sugerować się np. temperaturą dłoni noworodka, bo te nie są dobrym wyznacznikiem.

Uwaga – najlepiej wybierać ubranka z naturalnych, oddychających materiałów, bez zbędnych aplikacji, guzików czy zamków zwłaszcza na plecach, żeby nie podrażniać wrażliwej skóry dziecka i nie powodować dyskomfortu u malucha.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Skoro o skórze mowa, przed każdym spacerem w chłodny dzień powinno się posmarować buzię noworodka specjalnym kremem przeznaczonym do stosowania zimą. Krem tworzy warstwę ochronną, a jednocześnie dzięki filtrom przeciwsłonecznym zabezpiecza przed szkodliwym promieniowaniem UV. Należy go nałożyć minimum 20 minut przed wyjściem na zewnątrz.

O czym jeszcze warto pamiętać? Na spacer zawsze dobrze zabrać ze sobą dodatkowy kocyk i folię przeciwdeszczową. Kocykiem można przykryć malucha wtedy, gdy okaże się, że temperatura odczuwalna jest niższa niż ta na termometrze, a folią zabezpieczyć wózek podczas nagłych intensywnych opadów śniegu albo niespodziewanego silnego wiatru.

Podsumowując, na pierwszy spacery z noworodkiem urodzonym w okresie zimowym warto wyjść tydzień lub dwa po porodzie. Właściwy dzień na zainicjowanie tej aktywności powinno się wybrać, biorąc pod uwagę warunki panujące na zewnątrz. Jeśli chce się przygotować maluszka do chłodnego powietrza, można na początek zdecydować się na werandowanie. Trzeba tylko pamiętać, żeby na czas werandowania ubrać dziecko tak, jak na spacer, to znaczy np. w śpioszki, sweterek, spodenki, kombinezon i czapeczkę oraz przykryć je dodatkowo kocykiem. Przed wyjściem na zewnątrz należy posmarować buzię noworodka kremem ochronnym i zapakować do wózka dodatkowy kocyk oraz folię, która przyda się w razie nagłych opadów.


Dla niemowląt i dzieci
Reklama


Bibliografia:

1. Chybicka A., Dobrzańska A., Szczapa J., Wysocki J., Pierwsze 2 lata życia dziecka – przewodnik dla rodziców, Kraków 2012.