Zajady – co to i skąd się biorą?
Zajady to nic innego, jak zapalnie kącików ust, występujące najczęściej po obu stronach. Towarzyszy mu zaczerwienienie oraz suchość skóry, która następnie pęka i wytwarza surowiczą wydzielinę – wysięk.
Do powstawania zajadów może przyczyniać się wiele czynników. Jednym z nich jest obniżona odporność, mogąca być skutkiem przyjmowania antybiotyków lub podczas choroby. Dochodzi wtedy do wtórnych zakażeń grzybami z rodziny Candida, a także bakteriami – paciorkowcami i gronkowcami.
Do innych czynników, sprzyjających powstawaniu zajadów należą:
- niedobór witamin – szczególnie witaminy B2;
- niedobór mikroelementów – żelazo, cynk;
- alergie – np. na nikiel czy konserwanty;
- nieprawidłowa higiena jamy ustnej;
- urazy mechaniczne ust – np. zaczepianie o skórę aparatem ortodontycznym czy zabiegi stomatologiczne;
- choroby współistniejące – takie jak cukrzyca, suchość jamy ustnej;
- częste oblizywanie ust i ślinienie;
- leki – np. wziewne glikokortykosteroidy.
Zajady – jak je leczyć i dlaczego to ważne?
Zmianom pojawiającym się w kącikach ust często towarzyszą nieprzyjemne objawy, które pogarszają jakość życia naszego malucha.
W momencie pojawienia się zajadów, dziecku doskwiera ból, który z czasem staje się przyczyną zaburzenia uwagi oraz koncentrowania się głównie na uporczywych i nieprzyjemnych dolegliwościach. Dodatkowo maluch, aby uśmierzyć ból, zaczyna często oblizywać usta, co powoduje pogorszenie stanu skóry i warunkuje dalsze pogłębianie stanu zapalnego.
Kiedy dochodzi już do wysuszenia i pękania kącików ust, każdorazowe szersze otwarcie buzi powoduje naderwanie suchej skóry i ponowne otwarcie rany, co przyczynia się do wzrostu bólu i zniechęca dziecko do spożywania posiłków. A jak wiadomo przyjmowanie substancji odżywczych, makroelementów, mikroelementów i witamin wraz z pokarmem jest bardzo ważne w okresie wzrostu i rozwoju dziecka.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Jak leczyć zajady?
1. Określenie czynnika zajadotwórczego
Przede wszystkim należy zacząć od określenia czynnika, który mógł przyczynić się do powstania zajadów i ograniczenia go lub całkowitego wyeliminowania. Jednak nie zawsze czynnik ten jest łatwy do rozpoznania.
2. Leki do stosowania miejscowego
W dalszej kolejności leczenie należy prowadzić poprzez stosowanie leków miejscowych w postaci maści lub kremów, które będą działać bezpośrednio na powstałe uszkodzenia.
W tym celu sprawdzą się preparaty zawierające chlorchinaldol i klotrimazol, które działają przeciwbakteryjnie i zapobiegają dalszemu rozprzestrzenianiu się bakterii. Można również używać maści przeznaczonych do ochrony i wspomagania regeneracji uszkodzonej skóry. W ich składzie znajdą się takie substancje jak: ekstrakt z szałwii lekarskiej, ekstrakt z nagietka, witamina A, witamina B2, a także alantoina.
3. Leki działające ogólnie
Jedną z przyczyn powstawania zajadów jest niedobór witaminy B2, dlatego zaleca się stosowanie preparatu zawierającego w swoim składzie witaminy z grupy B. Dodatkowo mogą być wzbogacone o żelazo, cynk, magnez oraz witaminy A, C i E.
Pamiętajmy jednak, że jeżeli leczenie nie przynosi efektów i nie widać żadnych zmian, należy udać się do lekarza.
Domowe sposoby na zajady
Kiedy nie mamy dostępu do specjalnych preparatów aptecznych, można pomóc dziecku, stosując domowe sposoby przyspieszające regenerację skóry oraz zwalczające ból i swędzenie.
Należą do nich:
- okłady z aloesu lub miodu – substancje te wykazują działanie przeciwzapalne, a także przyspieszają regenerację skóry;
- smarowanie olejkiem lawendowym lub olejkiem z drzewa herbacianego – działają przeciwzapalnie i bakteriobójczo;
- okłady z pokruszonej witaminy B2 – tabletkę rozkruszyć, dodać do kremu np. Ectokrem i smarować zmienione chorobowo miejsca.
Jak zapobiegać powstawaniu zajadów?
Aby zapobiec powstawaniu zajadów u dziecka, należy przede wszystkim zadbać o prawidłową dietę bogatą w witaminy z grupy B (szczególnie B2), witaminę C, a także makro- i mikroelementy, których niedobór prowadzi do powstawania zmian w kącikach ust. Dodatkowo ograniczmy dziecku słodkie przekąski i napoje, które będą stanowić idealną pożywkę dla potencjalnych bakterii bytujących w buzi.
Zadbajmy również o prawidłową higienę jamy ustnej dziecka, poprzez nauczenie prawidłowego mycia zębów, częstą wymianę szczoteczki, a także stosowanie płynów do płukania jamy ustnej przeznaczonych dla najmłodszych. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji obniży się ryzyko występowania grzybów i bakterii w jamie ustnej, a zatem i zakażeń ust. Nie zapominajmy również o higienie rąk, które wkładane do buzi powodują przenoszenie patogenów i rozwój choroby.