Patriotyzm, a co to takiego?

Postawa patriotyczna wielu z nas może wydawać się przestarzała i nieistotna. Niektórzy uważają nawet, że w obecnych czasach nie da się prezentować postawy patriotycznej, bo jak się nią wykazać, kiedy nie walczymy o swój kraj na wojnie?

Bycie patriotą to nie tylko walka na froncie, to również znajomość historii narodu, dbanie o przekazywanie jej kolejnym pokoleniom, szanowanie kultury i symboli narodowych, a także kultywowanie tradycji. Ważne, aby już od najmłodszych lat uczyć dzieci postawy patriotycznej. A jak zrobić to najlepiej? Oczywiście poprzez zabawę!

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie pexels-robert-stokoe-4552456.jpg

Piosenki i wierszyki

Największą radość dziecku sprawia muzyka i wierszyki, a najlepiej rymowanki. Już od urodzenia maluchy reagują na dźwięki. Im starsze się robią, tym reakcje te są coraz częstsze, a z czasem same zaczynają naśladować poszczególne odgłosy. Nic więc dziwnego, że to właśnie śpiewnie sprawia im najwięcej radości i pozwala na przyswojenie największej ilości wiedzy.

Istnieje wiele piosenek napisanych specjalnie dla dzieci, które w prosty sposób przedstawiają historie związane z naszym narodem. Słuchając ich razem z dziećmi i wspólnie śpiewając, pomożemy im zrozumieć nasze dzieje, a tłumacząc niezrozumiałe słowa, sprawimy, że dziecko łatwiej zrozumie sens piosenki czy wierszyka. Przecież każdy z nas kiedyś uczył się rymowanki „Kto ty jesteś? Polak mały…” i pamięta ją do dziś.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie pexels-bartosz-bartkowiak-4261005.jpg

Poznajmy symbole narodowe

Pamiętajmy również o naszych symbolach narodowych – hymnie, fladze i godle. Na pewno każde dziecko nie raz będzie miało z nimi styczność, szczególnie w szkole, gdzie godło znajduje się w każdej sali, a hymn śpiewa się na apelach z okazji ważnych uroczystości. Ale czy dzieci rozumieją ich znaczenie?

Poznanie hymnu zacznijmy od wspólnego śpiewania. Wytłumaczmy dziecku, dlaczego w tym czasie stoimy na baczność, a przy tym zapoznajmy ze znaczeniem poszczególnych wersów. Do każdej zwrotki możemy dołączyć opowiastkę wyjaśniającą jej znaczenie historyczne.

Dobrym pomysłem jest również wykonywanie prac plastycznych. Wtedy wspólnie z dzieckiem możemy zrobić z plasteliny, narysować albo wykleić godło czy flagę, a przy okazji wyjaśnić ich znaczenie. Możemy również pokazać dziecku, jak na przestrzeni lat zmieniały się symbole. W Internecie pełno jest obrazków przestawiających flagi i godła z dawnych lat, bo przecież nie od początku wyglądały tak jak teraz.

Również wspólnie możemy wieszać flagę, czy to na balkonie, czy w oknie z okazji ważnych świąt narodowych, właśnie takich jak święto odzyskania niepodległości czy uchwalenia konstytucji.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie pexels-dominika-roseclay-4318193.jpg

Razem uczestniczmy w świętach narodowych

Oprócz 11 listopada, na kartach historii zapisały się również inne ważne dla nas daty. Pamiętajmy, aby w tych dniach razem z dziećmi uczestniczyć w organizowanych przez miasto uroczystościach. Co roku proponowane są coraz to inne atrakcje, a nawet niektóre przygotowywane są specjalnie z myślą o najmłodszych. Wspólnie z dzieckiem możemy pójść bawić się, a przy okazji pozwolić na naukę nowych rzeczy, gdyż wydarzenia te stawiają właśnie na edukację.  

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie adobestock_235733609.jpeg

Kultywujmy tradycje

W życiu, niezmiennie od lat, wykonujemy niektóre czynności. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, że robiono je już dziesiątki lat temu i są one naszą polską tradycją. Do nich właśnie zaliczamy topienie marzanny na wiosnę, przygotowywanie 12 potraw na stół wigilijny czy wywieszanie flagi w święto niepodległości. Na pytanie „a dlaczego tak robimy?” od razu odpowiadamy „bo to nasza tradycja”. Już wtedy, świadomie lub też nie, uczymy dzieci naszych polskich zwyczajów. Chcąc patrzeć w przyszłość, nie możemy zapominać o naszej przeszłości, o tym kim jesteśmy i skąd się wywodzimy.