Doskonale pamiętam, jak trudno było uśpić moją pierworodną córkę. Od początku nie zasypiała podczas karmienia, tylko wymagała długotrwałego kołysania i to najlepiej na stojąco. Godzinami chodziłam po pokoju z nią na rękach i śpiewałam jej cicho do ucha, ale nawet gdy już zasnęła, budziła się przy próbie odłożenia. Wtedy do gry wkroczył wózek. Rzeczywiście się sprawdzał, o ile cały czas był w ruchu, dlatego stał się wybawieniem na czas drzemek, ale w nocy mała spała w swoim łóżeczku, które kupiliśmy na długo przed porodem razem z wyprawką. Wiem jednak, że część rodziców celowo rezygnuje z łóżeczka na rzecz gondoli przynajmniej na pierwsze kilka miesięcy życia dziecka. Czym się kierują?
Dlaczego chcemy zastępować łóżeczko wózkiem?
To zależy. Niektórzy podkreślają, że w sypialni nie mają miejsca na to, żeby wstawić łóżeczko, a chcą przez cały czas być blisko dziecka, dlatego wybierają wózek. Inni twierdzą, że maluszek i tak nie będzie spał u siebie, więc to zbędny wydatek w przeciwieństwie do wózka. Jeszcze inni uważają, że skoro dziecko szybko zasypia w wózku i śpi w nim w ciągu dnia, równie dobrze może spać także w nocy. Te argumenty trafiają pewnie do części rodziców. Trzeba jednak mieć świadomość, że nawet najlepszy wózek nie jest przystosowany do snu nocnego.
Materac w wózku a wygoda spania
Przede wszystkim materac w gondoli nie nadaje się do wielogodzinnego leżenia na nim. Zazwyczaj jest dość cienki i stosunkowo miękki, dlatego nie podtrzymuje odpowiednio ciała dziecka. Dodatkowo ze względu na spód wózka, w którym przeważnie nie ma wywietrzników, nie zapewnia właściwej cyrkulacji powietrza. W efekcie maluch po kilku godzinach może odczuwać dyskomfort i zacząć się pocić.
A co jeśli kupimy dobrej jakości materac? Nawet gdy udałoby się znaleźć materac wykonany z wysokiej jakości pianki zapewniającej stabilne podparcie pleców nie powinno się go używać do snu nocnego.
Spanie dziecka w wózku a ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej
Spanie nocne w wózku zwiększa ryzyko SIDS, czyli zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Zgodnie z zaleceniami Amerykańskiej Akademii Pediatrii (AAP), żeby zmniejszyć ryzyko SIDS niemowlęta zawsze należy układać do snu w pozycji na plecach na twardym podłożu przykrytym dobrze naciągniętym prześcieradłem. Najlepiej, aby było to łóżeczko ze szczebelkami oddalonymi od siebie nie więcej niż 6 cm bez wolnej przestrzeni między materacem a stelażem. Z miejsca snu należy usunąć wszelkie miękkie, luźne przedmioty, które mogłyby spowodować uduszenie, zadzierzgniecie albo zaklinowanie się dziecka, to znaczy m.in. ochraniacze do łóżek, kocyki, poduszki, maskotki czy kołderki.
Do tych zaleceń nie da się dostosować w przypadku spania w gondoli. Boki wózka są zabudowane i obłożone miękkim materiałem, w który dziecko niechcący może wtulić buzię i nosek, utrudniając sobie oddychanie. Noworodki i niemowlaki nie mają jeszcze na tyle wykształconego instynktu samozachowawczego, żeby odsunąć główkę, dlatego istnieje wysokie ryzyko uduszenia.
Spanie nocne tylko w łóżeczku
W ciągu dnia, gdy rodzic ma przez cały czas kontrolę nad tym, jak ułożyło się dziecko, wózek jest dobrym wyborem. Natomiast w nocy, kiedy nie pilnuje się maluszka, lepiej zrezygnować z gondoli. Najbezpieczniejsze są łóżeczka ze szczebelkami albo dostawne z siatką po bokach. Wówczas nawet jeśli dziecko się przekręci lub przesunie, będzie w stanie swobodnie oddychać.
Jeżeli zatem nie ma się miejsca na łóżeczko w sypialni, warto rozważyć zakup modelu dostawnego, ale nie należy traktować gondoli jako zamiennika.
Podsumowując, niektórzy młodzi rodzice zastępują łóżeczko gondolą ze względu na brak miejsca, oszczędność albo wygodę, bo dziecko szybko zasypia w wózku. Trzeba jednak pamiętać, że materace dodawane do wózków nie są przystosowane do wielogodzinnego korzystania, a spanie nocne w gondoli zwiększa ryzyko SIDS, czyli zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Wózki będą zatem dobrym wyborem na czas drzemki, ale nie powinny być używane do spania w nocy.
Bibliografia:
- Moon R.Y. i in., Evidence Base for 2022 Updated Recommendations for a Safe Infant Sleeping Environment to Reduce the Risk of Sleep-Related Infant Deaths, „Pediatrics”, 2022, 150 (1).
- Bogusławski S., Feleszko W., SIDS w świetle wytycznych American Academy of Pediatrics z 2016 roku, https://podyplomie.pl/pediatria/27117,sids-w-swietle-wytycznych-american-academy-of-pediatrics-z-2016-roku [dostęp na: 24.03.2024].