Dlaczego ważny jest odpowiedni strój na WF?
Nauczyciele wychowania fizycznego różnie podchodzą do braku stroju sportowego. Niektórzy nie wahają się przed wpisaniem do dziennika jedynki i usadzeniem ucznia na ławce na całe 45 minut. Inni każą dziecku ćwiczyć w ubraniu, w którym przyszło do szkoły. Pomijając karanie młodocianego niską oceną, pierwsze podejście wydaje się rozsądniejsze. Uczeń nie powinien ćwiczyć i pocić się w zwykłym ubraniu, w którym będzie chodził jeszcze przez kilka godzin, zanim wróci do domu.
To niehigieniczne, a do tego może postawić dziecko w przykrej sytuacji i narazić na wyśmiewanie ze strony rówieśników z powodu nieprzyjemnego zapachu. Strój na WF to więc podstawa szkolnej wyprawki dla każdego ucznia!
Ale czy naprawdę znaczenie ma to, jaki to będzie strój? Oczywiście, że tak. Każdy, kto uprawia aktywność fizyczną (nawet okazjonalnie) wie, jak ważne jest komfortowe, wygodne ubranie. Przecież nie wyszlibyśmy na jogging w dżinsach czy sukience. Strój na WF ma zapewnić dziecku wygodę, bezpieczeństwo, a także komfort psychiczny.
Przeczytaj także: Wyprawka szkolna – na jakie świadczenia można liczyć, komu przysługują i w jaki sposób się o nie ubiegać
Czym kierować się przy wyborze stroju sportowego na WF?
Wybierając strój sportowy dla dziecka, weź pod uwagę kilka kwestii.
- Rozmiar
Zsuwające się z bioder spodenki czy podwijająca się bluzka potrafią zabrać całą przyjemność z aktywności fizycznej. A o to przecież – między innymi – na WF-ie chodzi. Dzieci muszą rozładować energię, odpocząć od matematyki czy biologii i po prostu dobrze się bawić.
Zbyt luźna lub zbyt ciasna odzież jest nie tylko niekomfortowa i niebezpieczna, ale może doprowadzić do kompromitujących w oczach dziecka sytuacji np. kiedy koszulka zsunie się podczas stania na rękach i odsłoni klatkę piersiową. Dla dziewczynek może być to bardzo krępujące i przykre przeżycie, zwłaszcza dla tych młodszych, które ćwiczą przecież bez stanika na WF-ie.
Dlatego przy wyborze stroju na wf, zarówno dla chłopca, jak i dla dziewczynki, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę rozmiar odzieży. Warto też sprawdzić, jak spodenki czy bluzka zachowują się podczas ruchu np. przy unoszeniu rąk nad głowę i robieniu skłonu.
- Materiał
Odzież przeznaczona do uprawiania aktywności fizycznej musi oddychać, czyli zapewniać dobrą cyrkulację powietrza, a także odprowadzać pot na zewnątrz.
Najpopularniejszą tkaniną wykorzystywaną do produkcji ubrań sportowych jest poliester. To materiał lekki i niepochłaniający potu. Dzięki temu nawet podczas intensywnego wysiłku dziecko nie będzie odczuwało nieprzyjemnego uczucia wilgoci. Trzeba jednak zwrócić uwagę na jakość tkaniny, najlepiej wybrać taką z domieszką włókien naturalnych, dzięki czemu koszulka zapewni również dobrą cyrkulację powietrza.
Dobrą opcją jest też odzież bawełniana, która również „oddycha”. Wadą jest to, że bawełna pochłania całą wilgoć, dlatego nie jest to tkanina polecana do bardzo intensywnych aktywności np. do biegania. Jednak dla dziecka na WF będzie odpowiednia.
- Wygoda
Kolejna, i to szalenie ważna kwestia, to wygoda. Dziecko musi czuć się po prostu komfortowo! W przeciwnym wypadku będzie unikało wkładania na siebie stroju sportowego lub niechętnie ćwiczyło na WF-ie. Ale jak wybrać te wygodne spodenki i koszulkę? Ta kwestia zależy wyłącznie od dziecka. Nie możemy przecież pójść do sklepu i poprosić o „wygodny strój na WF”, bo dla każdego dziecka oznacza to coś innego.
Maluch musi po prostu przymierzyć koszulkę, spodenki czy legginsy i zdecydować, czy jest mu w tym wygodnie. Dla jednego dziecka będzie to oznaczało miękki, przyjemny materiał, dla innego spodnie ze ściągaczami, a dla trzeciego jeszcze coś innego.
- Preferencje dziecka
Strój może zachęcać i motywować do podejmowania aktywności fizycznej i co ciekawe, nie dotyczy to wyłącznie dzieci, ale też osób dorosłych. Kiedy kupimy sobie nowe, świeżutkie buty do biegania, nie możemy doczekać się kolejnego treningu, chcemy je jak najszybciej wypróbować.
Koszulka z napisem „Ronaldo”, spodenki z barwami ulubionego klubu czy legginsy z podobizną idola mogą dać dziecku dużo radości i przy okazji sprawić, że rzadziej będzie prosiło o zwolnienie z WF-u. Najprościej mówiąc, pozwól dziecku zdecydować.
Strój na WF dla dziewczynek powinien składać się z:
- wygodnej koszulki;
- spodenek, legginsów lub kolarek;
- antypoślizgowych butów wiązanych na sznurówki;
- skarpetek.
Warto zwrócić uwagę, czy spodenki nie są zbyt krótkie, aby przy szpagacie, skłonie i innych wygibasach dziecko czuło się komfortowo. Teoretycznie dotyczy to zarówno dziewczynek, jak i chłopców, jednak w praktyce to właśnie spodenki dla dziewcząt dostępne w sklepach są zawsze krótsze.
Strój na WF dla chłopców powinien składać się z:
- wygodnej koszulki;
- spodenek lub getrów (choć większość chłopców nie przepada za obcisłym „dołem” stroju);
- antypoślizgowych butów wiązanych na sznurówki;
- skarpetek.
A co z długimi spodniami dresowymi? Jeśli regulamin szkoły nie stawia sprawy jasno, teoretycznie Twoje dziecko może w nich ćwiczyć. W praktyce lepiej sprawdzają się jednak krótkie spodenki. Podczas intensywnych zajęć z pewnością będą bardziej komfortowe dla dziecka. Do tego nauczycielowi łatwiej będzie ocenić technikę wykonywania ćwiczeń. W długich i luźnych spodniach trudno sprawdzić na przykład to, czy dziecku nie uciekają kolana do środka podczas przysiadu.
Potraktuj to jednak jako luźną wskazówkę. Jeśli Twoja latorośl nalega na długie spodnie, nic się nie stanie, jeśli właśnie w takich będzie ćwiczyć.
Co jeszcze może się przydać?
Poza odzieżą i obuwiem dziecku z pewnością przyda się worek na buty. Można go wygodnie zawiesić na wieszaku w szatni, przydaje się też po to, aby brudne podeszwy obuwia nie ubrudziły koszulki czy spodenek w plecaku.
A jaki worek wybrać? Nie dajmy się zwariować, nie ma to aż tak dużego znaczenie. Worko-plecak zamykany na sznurek z pewnością spełni swoje zadanie niezależnie od tego, ile będzie kosztował i z jakiego materiału zostanie wykonany. W Internecie znajdziesz worki na buty dla dziecka za kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych. Jeśli zależy Ci na wieloletniej trwałości, wybierz produkt z grubego i łatwego w czyszczeniu materiału.
Oprócz tego warto zaopatrzyć dziecko w bluzę z długim rękawem. Na halach sportowych często jest zimno, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Kiedy maluch zacznie biegać za piłką, skakać czy robić fikołki, bluza z pewnością nie będzie mu potrzebna, jednak może się przydać na czas rozgrzewki, a także podczas zajęć na świeżym powietrzu jesienią.
Jeśli nauczyciel będzie chciał przeprowadzić lekcje na zewnątrz w okresie zimowym (kiedy bluza to za mało), najprawdopodobniej poinformuje uczniów wcześniej, dzięki czemu będą mogli przygotować dodatkowo długie spodnie czy też ciepłą, sportową kurtkę. Nie ma więc sensu, aby uczeń codziennie w plecaku nosił dodatkową odzież, ale warto ją zakupić i mieć w domu w razie potrzeby.
A co poza odzieżą?
Idealnie byłoby, gdyby uczeń po każdej lekcji wychowania fizycznego mógł wziąć prysznic. Niestety wiemy, jak wygląda kwestia pryszniców w polskich szkołach. W wielu placówkach nie ma ich wcale, w innych są, ale nie do dyspozycji uczniów, w jeszcze innych zostały zamienione na kantorek. Czasami zdarza się tak, że uczniowie po prostu nie mają czasu na wzięcie prysznica, bo muszą pędzić na kolejną lekcję.
Warto więc zaopatrzyć dziecko w antyperspirant oraz mokre chusteczki. To pozwoli mu zachować higienę, odświeżyć się, a dzięki temu także czuć komfortowo na kolejnych zajęciach.
Jaki strój na WF do liceum?
Wybór stroju sportowego dla ucznia liceum w zasadzie niczym nie różni się od wyboru odzieży dla młodszego dziecka. Ważna jest wygoda, funkcjonalność oraz dopasowanie do ewentualnych wymagań szkoły czy nauczyciela.
Strój sportowy do liceum dla dziewcząt
Dziewczęta mogą ćwiczyć w bawełnianej lub poliestrowej koszulce oraz krótkich spodenkach albo legginsach. Warto zwrócić uwagę na to, czy materiał legginsów nie jest zbyt cienki i nie prześwituje przy pochylaniu. Często dzieje się tak w przypadku tanich, bawełnianych produktów z sieciówek. U nastoletnich dziewcząt może to powodować poczucie wstydu, co jest oczywiście zupełnie naturalną reakcją. Lepiej więc zainwestować w dobrej jakości legginsy, przeznaczone do uprawiania sportu.
Dobrym pomysłem jest też zakup sportowego stanika na WF. Przede wszystkim założenie suchej bielizny po zajęciach będzie bardziej higieniczne i komfortowe dla uczennicy. Druga sprawa to zdrowie piersi. Biust podczas podskoków, biegania, zeskoków i innych dynamicznych ruchów porusza się na wszystkie strony, co może powodować ból (zwłaszcza w przypadku dużych piersi), uszkodzenie więzadeł odpowiedzialnych za trzymanie piersi, a także duży dyskomfort psychiczny.
Strój sportowy do liceum dla chłopców
Chłopcom najwygodniej jest zazwyczaj w szortach i koszulce. W okresie nastoletnim w organizmie mocno szaleją hormony płciowe, które powodują m.in. zwiększone wydzielanie potu. Warto więc zainwestować w koszulkę przeznaczoną do intensywnej aktywności fizycznej, z oddychających i odprowadzających pot tkanin (dotyczy to również dziewcząt).
W liceum zajęcia wychowania fizycznego są oczywiście bardziej intensywne niż w podstawówce, dlatego też lepiej unikać ćwiczenia w trampkach czy halówkach i zamiast tego postawić na sportowe obuwie z amortyzacją.
Może zainteresować Cię również: Jaki sport dla dziecka? Pływanie, sporty walki, a może gimnastyka artystyczna?