zdjęcie rodziny w małym zielonym kole
Naturalne składniki wspomagające pracę układu odpornościowego:
siła 3 naturalnych ekstraktów roślinnych – z czarnego bzu, traganka i aronii – oraz witaminy C
działanie antybakteryjnie, antywirusowe i antyoksydacyjne
składniki odpowiednio dobrane do wieku
Immucol 6

Jak wybrać sport dla dziecka? 

To może Cię zaskoczyć, ale nie rodzic powinien wybrać sport dla dziecka. Jeśli chcesz, aby Twoja latorośl naprawdę zakochała się w aktywności fizycznej i robiła to z przyjemnością, pozwól jej zdecydować. 

Warto zapomnieć o własnych ambicjach sportowych. Dziecko to autonomiczna jednostka, która powinna podążać własną ścieżką, a nie gonić marzenia rodziców. Najlepiej będzie, jeśli miłość do sportu i konkretnej dyscypliny pojawi się naturalnie. Oczywiście to nie oznacza, że nie możesz pomóc swojemu dziecku w podjęciu decyzji czy nakierowaniu go na właściwe tory. Jak to zrobić? 

Przeczytaj także: Jak zachęcić dziecko do uprawiania sportu?

KROK 1: obserwacja

Wiele dzieci wykazuje zainteresowanie konkretną dyscypliną sportową już od najmłodszych lat. Obserwuj swoją pociechę i zwracaj uwagę na to, co ją ciekawi, ale też sprawia najwięcej przyjemności. 

Dzieci zwykle najbardziej interesują się tym, w czym są dobre. Uprawianie takiej aktywności buduje w nich pewność siebie i poczucie wartości. Duży wpływ na to ma charakter dziecka. Jest to więc kolejny powód, aby nie narzucać maluchom swojej ulubionej dyscypliny, tylko pozwolić zdecydować samemu.  

dziecko gra w koszykówkę

KROK 2: rozmowa

Ze starszym dzieckiem warto przeprowadzić luźną, ale szczerą rozmowę. Wzajemne rozumienie potrzeb to fundament każdej relacji, a dzieci rozumieją więcej, niż nam się wydaje. Zapytaj swoją pociechę, czy jakaś dyscyplina szczególnie ją interesuje, czy ma ulubionego sportowca lub po prostu – co chciałaby robić w wolnym czasie. 

Dzieci z reguły szczerze mówią o swoich uczuciach i nie owijają w bawełnę. Być może rozmowa to najlepszy sposób na to, aby się dowiedzieć, jaki sport będzie odpowiedni?  

KROK 3: próbowanie nowych rzeczy 

Nie możemy zdecydować, czy coś lubimy, jeśli nigdy nie spróbowaliśmy tego na własnej skórze. Warto więc próbować z dzieckiem różnych dyscyplin – zarówno tych popularnych jak piłka nożna i jazda na rolkach, jak i tych mniej banalnych jak balet, akrobatyka czy judo. 

Na pewno znasz dobrze swoje dziecko i będziesz w stanie ocenić, jaka forma ruchu sprawia mu najwięcej przyjemności. A o to przecież chodzi! 

Doświadczajcie wspólnie nowych rzeczy i przede wszystkim bawcie się aktywnością. Sam proces może być doskonałą przygodą i okazją do zacieśnienia więzi.

KROK 4: opinia specjalisty

Czasami zdarza się tak, że ze względu na wady postawy, zaburzenia funkcjonalności czy też predyspozycje motoryczne, dziecko nie powinno uprawiać niektórych dyscyplin. Jeśli chcesz mieć stuprocentową pewność, że wybrany sport nie wpłynie negatywnie na rozwój Twojej pociechy, warto skonsultować się ze specjalistą np. fizjoterapeutą.  

Przykładowo, trenowanie tenisa ziemnego nie będzie odpowiednie dla siedmioletniego dziecka z poważną skoliozą, ponieważ tenis to sport asymetryczny. Regularne treningi mogłyby więc pogłębić wadę. 

A może Twoje dziecko boryka się z jakimś problemem, którego da się pozbyć właśnie przez odpowiedni trening? Na to pytanie również odpowie Ci dobry fizjoterapeuta. Dzięki temu nakierujesz swoją pociechę na odpowiednią ścieżkę, zwłaszcza jeśli nie wykazuje zainteresowania żadnym konkretnym sportem. 

Kiedy dziecko powinno zacząć uprawiać sport?

Aktywność fizyczna towarzyszy nam od najmłodszych lat. Gdy tylko dziecko nauczy się stawiać pierwsze kroki, próbuje biegać, podskakiwać, podnosić się. Nic dziwnego, w końcu człowiek jest stworzony do ruchu. Właśnie dlatego miłość do sportu warto zaszczepiać w dziecku jak najwcześniej. Oczywiście nie chodzi o to, aby ciągnąć dwulatka na zajęcia z trenerem pięć razy w tygodniu. 

Ważne jest, aby maluch codziennie zażywał dawkę ruchu i aby rozumiał, że sport to zdrowie, a także dobra zabawa.  W ofertach klubów sportowych możemy znaleźć zajęcia nawet dla trzylatków. Warto jednak na początku postawić na aktywności ogólnorozwojowe, a nie takie, które skupiają się na konkretnych ruchach.  

Do 5. roku życia rekomendowane są raczej takie formy ruchu jak: 

  • spacery, 
  • gry i zabawy ruchowe, 
  • taniec, 
  • jazda na rowerze, 
  • rytmika, 
  • zabawy w wodzie, 
  • zajęcia korekcyjne.  
ćwiczenia korekcyjne dla dziecka

Starsze dzieci mogą już uczestniczyć w zajęciach nakierowanych na rozwijanie konkretnych zdolności motorycznych oraz w treningach przygotowujących do jednej dyscypliny np.:

  • pływania, 
  • sportów walki, 
  • sportów zespołowych, 
  • gimnastyki akrobatycznej, 
  • wrotkarstwa. 

Oczywiście luźne zabawy związane z danym sportem możecie zacząć w każdym wieku. Chodzi o to, aby nie stymulować małego dziecka specjalistycznym treningiem sportowym nakierowanym na rozwijanie tylko jednej lub kilku wybranych zdolności motorycznych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby maluch już w wieku dwóch czy trzech lat kopał piłkę z rodzicami w ogrodzie. 

Jak wspierać dziecko w sportowej „karierze”?

Nie każde dziecko zostanie kolejnym Robertem Lewandowskim, Sereną Williams czy Usainem Boltem. Nawet jeśli maluch nie ma specjalnych predyspozycji do sportu, warto zachęcać go do podejmowania aktywności fizycznej na co dzień. Ruch jest niezbędny do zachowania zdrowia – im szybciej się tego nauczymy, tym lepiej. 

Jak więc wspierać malucha w „karierze” sportowej, aby się nie zniechęcił pomimo braku spektakularnych wyników?

Nie wywieraj presji 

Przede wszystkim nie należy wywierać presji. Wysokie oczekiwania i surowa dyscyplina to skuteczny sposób, aby zniechęcić dziecko do aktywności na długie lata, a nawet na całe życie. Na początku najważniejsza jest dobra zabawa, a nie osiąganie wyników. Warto zachęcać, ale nie zmuszać. 

Daj dobry przykład

Wspólne uprawianie aktywności to doskonały pomysł. Trzeba pamiętać, że rodzic jest dla dziecka autorytetem i wzorem do naśladowania. Warto więc dawać dobry przykład i samemu zacząć się ruszać.  

mama i córka na rolkach

Wybierz odpowiedniego trenera

Jeśli zamierzasz zapisać dziecko na zajęcia sportowe w klubie, upewnij się, że osoba prowadząca jest do tego odpowiednio przygotowana oraz że ma dobre podejście do dzieci i zdrowe nastawienie do rywalizacji. Czasami to właśnie trener z czasów dzieciństwa jest odpowiedzialny za niechęć do sportu w życiu dorosłym. Najlepiej przed wysłaniem dziecka na zajęcia porozmawiać z taką osobą i dowiedzieć się, jak wyglądają treningi, a w miarę możliwości także poobserwować pociechę w ich trakcie.

Słuchaj dziecka i reaguj na jego potrzeby

Może zdarzyć się tak, że zajęcia po prostu się dziecku nie spodobają np. ze względu na trenera, grupę czy inne aspekty. W takim przypadku sport będzie kojarzył się maluchowi ze stresem i czymś nieprzyjemnym. Dlatego warto regularnie rozmawiać ze swoją latoroślą i reagować, jeśli wystąpią jakieś problemy.  

Może zainteresować Cię również: Ćwiczenia dla mamy i dziecka


Rekomendowane produkty, tak na wszelki wypadek


Fijałkowska A. (red.): Aktualna ocena poziomu aktywności fizycznej dzieci i młodzieży w wieku 3-19 lat w Polsce