wspiera pamięć i koncentrację u dzieci, usprawnia procesy uczenia się
unikalne proporcje kwasów tłuszczowych omega-3
nie zawiera cukru, barwników ani sztucznych aromatów
bogaty w kwasy tłuszczowe EPA, DHA i GLA, które mają kluczowe znaczenie dla mózgu, pamięci i koncentracji
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Kiedy dziecko przestaje wierzyć w świętego Mikołaja?

Poszukując odpowiedzi na to pytanie, warto sięgnąć do badań. Profesor Chris Boyle, naukowiec psycholog z uniwersytetu w Exeter, w ramach „The Exeter Santa Survey” zadawał pytania dorosłym z całego świata, w jaki sposób utracili złudzenia o świętym Mikołaju, jak zmieniała się ich opinia i czy poznanie prawdy wpłynęło na zaufanie do osób bliskich. Międzynarodową ankietę wypełniło 1200 osób. Otrzymane wyniki skłaniają do wielu przemyśleń.

  • 65 proc. badanych, będąc dziećmi, udawało, że wciąż wierzy w świętego Mikołaja.
  • 34 proc. zadeklarowało, że nadal chciałoby wierzyć w świętego Mikołaja.
  • 50 proc. wyrażało zadowolenie, że przestali wierzyć.
  • 34 proc. utrzymywało, że wiara w świętego Mikołaja wpłynęła pozytywnie w dzieciństwie na ich zachowanie.
  • 47 proc. wskazało na odmienne doświadczenie.
  • W związku z odkryciem prawdy o świętym Mikołaju 1/3 badanych opisało zdenerwowanie, 15 proc. poczuło się zdradzonych przez rodziców, a 10 proc. odczuwało złość.
  • Głównym powodem utraty wiary było celowe lub przypadkowe działanie rodziców, w niektórych przypadkach dzieci odkryły prawdę samodzielnie.

Przeciętny wiek, w którym dzieci przestają wierzyć w świętego Mikołaja to 8 lat.

Wielu badanych wskazało, że w dochodzeniu do prawdy utwierdzały ich błędy popełniane przez bliskich, między innymi prezenty znalezione wcześniej, ukrywane przed momentem podarowania przez kilka tygodni, przetrzymywane w szufladzie rodziców listy adresowane do świętego Mikołaja czy też ten sam charakter pisma świętego Mikołaja i jednego z rodziców. Okoliczności wskazywanych jako moment poznania prawdy było jednak znacznie więcej, mniej lub bardziej zamierzonych przez osoby bliskie.


Dla przedszkolaków i uczniów
Reklama

Kiedy jest dobry moment, by powiedzieć dziecku, że Mikołaj nie istnieje?

Tak jak wskazał profesor Chris Boyle, umowną granicą jest 8. rok życia. Wynika to w głównej mierze z tego, że 7-8-latek staje się w tym temacie bardzo podejrzliwy. Ponadto, w tym wieku inne dzieci już bardzo często rozpowiadają wśród rówieśników, że święty Mikołaj nie istnieje. Dzieci skupiają się wtedy na konkretach, poddając w wątpliwość zasłyszane rozwiązania. Czy jest możliwe, żeby jeden człowiek mógł wszystkim dostarczyć prezenty? Czy tak gruby mężczyzna rzeczywiście zmieścił się w kominie? Którędy wszedł, jeśli nie ma komina, a wszystkie drzwi były zamknięte? Czy renifery potrafią latać?

Wielu psychologów uważa, że zaplanowane, celowe uświadamianie w temacie świętego Mikołaja nie jest konieczne. Warto wykorzystać moment, gdy dziecko stanie się podejrzliwe i zacznie zadawać różne pytania.

Czy mówić więc dzieciom, że święty Mikołaj nie istnieje? To zależy. W niektórych rodzinach już od samego początku tłumaczy się dzieciom, że nie istnieje. W przeważającej mierze wynika to z obawy, że dziecko dowie się przez przypadek od kolegów i koleżanek i wtedy dozna szoku. Nie zawsze jednak tak musi być. Dla części dzieci stanie się to po prostu faktem, tak jak ten, że wilk nie połknął w całości Czerwonego Kapturka i babci czy jak wymyślone wydarzenia w bajkach i w baśniach.

Z drugiej strony, z pewnością podtrzymywanie na siłę złudzeń nie ma większego sensu, zwłaszcza gdy dziecko zaczyna pytać i powątpiewać. O ile w przypadku maluszków wyobrażenie świętego Mikołaja może być ważne, o tyle u starszych dzieci pogodzenie się z rzeczywistością również jest istotne i stanowi rozwojowy etap dorastania. Zadaniem rodziców jest dostosowanie prawdy do wieku i potrzeb dziecka. Niektórym dzieciom wystarczy proste wyjaśnienie, inne będą drążyć temat i zadawać wiele pytań. Dobrze jest nie pozostawiać dziecka bez odpowiedzi. To, czego nie powinno się robić, to okłamywać dziecka i na siłę podtrzymywać złudzeń.


Revibel
REVIBEL - KOLAGEN DO PICIA
harmonia Twojego piękna w 12 skoncentrowanych składnikach
zawiera w jednej saszetce aż 4000 mg peptydów kolagenowych
zawiera biotynę, kwas hialuronowy, witaminy: C, A, E, B2, B3, cynk, selen oraz aminokwasy siarkowe: L-metioninę i L-cysteinę
całe opakowanie starcza na miesiąc kuracji
czysty skład, potwierdzony badaniami, nie zawiera konserwantów
NIEZALECANY KOBIETOM W CIĄŻY I KARMIĄCYM PIERSIĄ.

Suplement diety.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama