Śmiertelnie groźne wyzwanie

Blackout challenge to groźne wyzwanie na TikToku. Polega na jak najdłuższym wstrzymaniu oddechu z pomocą najróżniejszych narzędzi – pasków czy sznurków. To w praktyce podduszanie się aż do utraty przytomności. W wyniku tej „zabawy” zginęło już kilkoro dzieci, głównie ze Stanów Zjednoczonych, ale nie tylko. 

W 2021 roku głośna była sprawa dwóch dziewczynek 8- i 9-latki, które podjęły wzywanie, co zakończyło się tragicznie. Ich rodzice złożyli pozew do sądu, oskarżając TikTok o rozprzestrzenianie niebezpiecznej aplikacji. TikTok zablokował #Blackoutchallenge w swojej wyszukiwarce, ale nie na wiele się to zdało. Blackout challenge wrócił pod innymi nazwami (np. Pass-Out Challenge) i wciąż jest dostępny dla użytkowników TikToka. W dodatku nie tylko tych, którzy mają skończone 13 lat i mogą oficjalnie z niego korzystać. Wyzwanie trafia też do młodszych. 

Przeczytaj także: Cyberprzemoc w szkole okiem prawnika

dzieci w sieci

12-letnia ofiara Blackout challenge

13 stycznia br. kolejną ofiarą popularnego wyzwania stała się Milagros. Dziewczynka dwukrotnie podejmowała próbę wstrzymania oddechu, za trzecim razem coś poszło nie tak. Nastolatka zacisnęła pętlę na szyi zbyt mocno i udusiła się. Zmarła w swoim domu, w mieście Capitán Bermúdez w prowincji Santa Fe w Argentynie. 

Tragiczną historię opisują polskie i zagraniczne media. The Mirror przywołuje słowa ciotki dziewczynki, która twierdzi, że siostrzenica była prześladowana w szkole, że cierpiała z powodu zastraszania, a link do wyzwania ktoś wysłał jej przez Whatsapp. Kobieta uważa, że Milagros była zmuszana do wzięcia udziału w wyzwaniu. W sprawie trwa śledztwo. 

Ciemna strona social mediów

smartfon, social media

Blackout challenge to tylko jedno z wielu niebezpieczeństw social mediów. Podobnych wyzwań i aplikacji jest więcej. Co najgorsze, szybko rozprzestrzeniają się wśród dzieci i młodzieży. Chociaż może się wydawać, że to problem USA, wcale tak nie jest. Takie virale mają przecież zasięg globalny, dotyczą więc wszystkich jego użytkowników. 

Warto porozmawiać z dziećmi, zapytać, czy słyszały o Blackout challenge albo innych internetowych wyzwaniach. Trzeba im wyjaśnić, że niektóre gry mogą wyrządzić komuś krzywdę, a nawet doprowadzić do tragedii. Dobrze też sprawdzić, czy rzeczywiście pociechy nie mają z nimi nic wspólnego. Jeśli zauważysz, że dzieci biorą do zabawy sznurki, paski, smycze, zainteresuj się, do czego właściwie ich potrzebują. Objawem, mogącym wskazywać na to, że dziecko podejmuje groźne wyzwanie, mogą być fizyczne ślady na ciele – zaczerwienienie skóry na szyi, przekrwienie oczu, a także zmiany zachowania – wycofanie, zalęknienie, dezorientacja. Ważne, aby otwarcie rozmawiać z dziećmi, uświadamiać je o zagrożeniach płynących z sieci i monitorować ich aktywność w social mediach. Pamiętajmy też, że im częściej dziecko jest online, tym bardziej narażone jest na niebezpieczne trendy obecne w Internecie. 

Może zainteresować Cię również: Zaburzenia psychiczne u dzieci i młodzieży – dlaczego warto prosić o pomoc?


wspiera pamięć i koncentrację u dzieci, usprawnia procesy uczenia się
unikalne proporcje kwasów tłuszczowych omega-3
nie zawiera cukru, barwników ani sztucznych aromatów
bogaty w kwasy tłuszczowe EPA, DHA i GLA, które mają kluczowe znaczenie dla mózgu, pamięci i koncentracji
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama