Laptopy dla czwartoklasistów
Laptopy dla czwartoklasistów to wieloletni projekt, który zakłada, że co roku wszyscy uczniowie 4. klas nieodpłatnie otrzymają komputery – niezbędne do korzystania z dobrodziejstw współczesnego systemu edukacji. Projekt ma nie tylko wspomóc proces cyfryzacji polskiej szkoły, ale zapewnić wszystkim młodym ludziom dobry start, odciążając przy tym domowe budżety. Jak poinformował podczas konferencji KPRM premier Mateusz Morawiecki – Począwszy od września tego roku wszyscy uczniowie IV klasy otrzymają nieodpłatnie laptopy, które będą im służyły przez kolejne etapy edukacji. Zdaniem szefa rządu, laptop jest tak samo potrzebny dzisiejszym uczniom jak piórnik z przyborami, a może i bardziej.
Dlaczego sprzęt trafi akurat do czwartoklasistów? Dzieci na tym etapie edukacji rozpoczynają naukę większej liczby przedmiotów niż w klasach 1-3. W tym informatyki, której nie da się uczyć bez komputera. Komputer przydaje się zresztą na wielu innych zajęciach. To narzędzie do zgłębiania wiedzy i rozwijania umiejętności cyfrowych. Przekazanie laptopów uczniom pozwoli aktywniej realizować podstawę programową.
Przeczytaj także: Zmiany w szkołach w roku szkolnym 2022/2023
Komputery dla wszystkich uczniów
Na realizację projektu Laptopy dla czwartoklasistów rząd przeznaczył 760 mln złotych. We wrześniu 2023 darmowe komputery mają trafić do 370 tys. uczniów, a więc wszystkich którzy w tym roku rozpoczną naukę w czwartek klasie szkoły podstawowej. Projekt nie zakłada ograniczeń w postaci np. progu dochodowego rodziny.
Pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński poinformował, że przekazanie komputerów uczniom czwartej klasy szkoły podstawowej to rekomendacja ekspertów. Sprzęt będzie własnością ucznia, tak jak było to w przypadku sprzętu przekazanego w ramach programu dla dzieci z obszarów popegeerowskich, które były realizowane w poprzednich latach.
Minister Janusz Cieszyński zapowiedział też uruchomienie przetargu na sprzęt komputerowy dla nauczycieli, a w kolejnym roku na sprzęt dla kolejnych roczników. – Chcemy, by ten program został w polskiej szkole na zawsze – dodał Janusz Cieszyński.
Może zainteresować Cię również: Nauka gry na instrumencie – dlaczego warto zaproponować ją dziecku?