Syrop Islandzki
Pierwszy oryginalny syrop z porostu islandzkiego:
Zobacz więcej
skutecznie łagodzi suchy kaszel
od pierwszego roku życia
wyciąg z porostu islandzkiego długotrwale powleka i chroni błonę śluzową gardła

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Syrop Islandzki. ZASTOSOWANIE: Łagodzenie suchego kaszlu i chrypki. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Solinea sp. z o.o.
reklama

Wzrost zachorowań na infekcje wirusowe – grypę, RSV i COVID-19, a także hMPV

Obecnie w Polsce za pośrednictwem systemu e-zdrowie notuje się tygodniowo około 45-50 tysięcy rozpoznań zachorowania na wirusa grypy, dominuje grypa typu A. Ponadto występuje tygodniowo około 1,5 tysiąca rozpoznań zachorowania na wirusa RSV i około 3 tysiące rozpoznań COVID-19.

Warto zaznaczyć, że te liczby obrazują wyłącznie przypadki zgłoszone do systemu. Niestety, zachorowań jest na pewno dużo więcej, nie wszyscy jednak z objawami infekcji udają się do lekarza, dlatego pewien odsetek zakażeń nie zostaje zdiagnozowany i nie jest zgłaszany do systemu.

Wirus hMPV to infekcja, o której zrobiło się głośno w ostatnich tygodniach z powodu wzrostu zachorowań na tę chorobę w Chinach. Warto jednak wiedzieć, że jest to wirus znany od początku lat dwutysięcznych. Do zakażenia hMPV może dojść drogą powietrzno-kropelkową. Osoba zakażona kichając, kaszląc lub dotykając skażonymi dłońmi różnych powierzchni może przenosić wirusa. Pochodzi on z tej samej rodziny, co syncytialny wirus oddechowy (RSV). Warto wiedzieć, że udział metapneumowirusa (hMPV) w ogólnej liczbie zakażeń układu oddechowego waha się w granicy zaledwie 1-10%, nie jest to ani groźny, ani niebezpieczny wirus – badacze znają go od 25 lat.

Jakie objawy w sezonie infekcyjnym mogą świadczyć o wystąpieniu poszczególnych infekcji wirusowych?

W sezonie infekcyjnym 2024/2025 niechlubne rekordy popularności bije grypa typu A. Objawy świadczące o tym, że wirusem atakującym organizm dziecka czy osoby dorosłej jest grypa, to: silny ból mięśni, dreszcze, wysoka gorączka i suchy, duszący kaszel. Ponadto organizm podczas grypy jest bardzo osłabiony, co przekłada się na złe samopoczucie chorego. Grypy nie należy bagatelizować, ponieważ może ona doprowadzić do powikłań, takich jak zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc czy niewydolność oddechowa, która wymaga hospitalizacji. W przypadku szybkiego rozpoznania grypy lekarz może zalecić pacjentowi lek przeciwwirusowy, który łagodzi objawy zakażenia i zmniejsza zakaźność wirusa. Leki przeciwwirusowe nie będą jednak skuteczne w momencie, kiedy infekcja grypą jest już silnie rozwinięta.

Objawy SARS-CoV-2 bywają podobne do objawów grypy, jednak przebieg COVID-19 jest zazwyczaj łagodniejszy. W przypadku wystąpienia infekcji mogą pojawić się: poczucie zmęczenia, ból głowy, nudności lub wymioty, utrata smaku lub węchu, ból gardła czy problemy z oddychaniem. W ciężkich przypadkach przebiegu infekcji koronawirusem może wystąpić powikłanie, jakim jest ostry zespół niewydolności oddechowej (ARDS). Aby upewnić się, czy mamy do czynienia z COVID-19 można wykonać tzw. “test combo” z apteki, a w razie bardzo złego samopoczucia warto udać się do lekarza rodzinnego.

Wirus RSV, czyli syncytialny wirus oddechowy odpowiada za ostre zapalenie oskrzelików, które u dzieci do 2. roku życia niestety zazwyczaj wymaga hospitalizacji. RSV powoduje trudną do zbicia gorączkę, okresy bezdechu, silny kaszel i duszności, siłowe oddychanie. Doprowadza do problemu z przyjmowaniem pokarmu przez dziecko, w wyniku czego może przyczynić się do odwodnienia.

Wirus RSV u dzieci powyżej 2. roku życia nie jest już aż tak groźny, zazwyczaj przebiega podobnie do przeziębienia. W kierunku zakażenia RSV również można wykonać apteczny “test combo”, jednak w przypadku podejrzenia syncytialnego wirusa oddechowego u noworodków i bardzo małych dzieci zaleca się niezwłoczne udanie się do specjalisty.

Wirus hMPV jest wirusem o sekwencji genetycznej zbliżonej do wirusa RSV. Może być groźny dla dzieci do 2. roku życia, osób o osłabionej odporności i ludzi starszych. Do objawów infekcji metapneumowirusem zalicza się: gorączkę, kaszel, duszności. Ogólnie infekcje metapneumowirusem mają zazwyczaj łagodny przebieg, a diagnozuje się je na podstawie objawów klinicznych.

Jak zapobiegać zachorowaniu na choroby wirusowe?

W sezonie infekcyjnym warto pamiętać o stosowaniu kilku zasad, które mogą zwiększyć nasze bezpieczeństwo i uchronić nas przed zachorowaniem na Koronawirusa, grypę, RSV czy hMPV. Co zrobić?

  • ograniczaj do minimum wizyty w miejscach pełnych ludzi,
  • zadbaj o dobrą wentylację w domu i w miejscu pracy,
  • kiedy podejrzewasz u siebie infekcję, stosuj maseczkę ochronną, by nie rozprzestrzeniać zarazków na innych,
  • regularnie i dokładnie myj ręce,
  • zasłaniaj usta i nos podczas kichania i kaszlu.

spray do gardła z ektoiną, wspomaga leczenie stanów zapalnych gardła wywołanych przez infekcje bakteryjne i wirusowe
bezpieczny dla dzieci, miętowy smak
pomaga zapobiec infekcji, np. po zabiegu usunięcia migdałków

To jest wyrób medyczny

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Ectilan. ZASTOSOWANIE: Wspomagająco w leczeniu stanów zapalnych gardła wywołanych przez infekcje bakteryjne i wirusowe. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Solinea sp. z o.o.
reklama

Krztusiec – objawy zakażenia pałeczką krztuśca (Bordetella pertussis)

Objawy zachorowania na krztusiec nie będą tożsame dla wszystkich. Wiele zależy od tego, czy i ile dawek szczepionki przyjął chory oraz jak dużo czasu upłynęło od ostatniej dawki. Niewątpliwie istotny jest też wiek chorego, jego kondycja i obecność chorób współistniejących.

W przebiegu choroby można wyróżnić trzy etapy:

  • etap nieżytowy, który trwa do dwóch tygodni od zakażenia,
  • etap kaszlu napadowego, który trwa od czterech do nawet ośmiu tygodni,
  • etap zdrowienia, który występuje bezpośrednio po fazie napadowej i trwa nawet do 8 tygodni.

W pierwszej fazie choroby można pomylić krztusiec z innymi infekcjami bakteryjnymi lub wirusowymi. Może występować gorączka, ból gardła, katar, a także suchy kaszel, męczący głównie w nocy. Niekiedy występuje sam kaszel, co utrudnia dostrzeżenie, że dzieje się coś niepokojącego.

Środkowa faza choroby przebiega zazwyczaj z duszącym, świszczącym kaszlem o napadowym charakterze. Takie napady mogą być bardzo silne, powodować zasinienie twarzy czy wymioty. Na etapie występowania kaszlu napadowego chory wykrztusza gęstą, lepką, trudną do oderwania wydzielinę.

Faza zdrowienia jest bardzo długa, może trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Epizody kaszlowe są coraz słabsze, ale wciąż się pojawiają, by z czasem zaniknąć. 

Wzrost zachorowań na krztusiec – z czego wynika?

Zgodnie z wcześniejszymi prognozami, wysnuwanymi na podstawie śledzenia ilości zakażeń pałeczką krztuśca na przestrzeni kolejnych kwartałów 2024 roku można już śmiało to powiedzieć – w 2024 roku zanotowano w Polsce ponad 35-krotnie więcej zachorowań na krztusiec, niż w 2023 roku.

Według najnowszego meldunku epidemiologicznego NIZP-PZH w 2024 roku zanotowano aż 32 430 zakażeń pałeczką krztuśca (Bordetella pertussis), podczas gdy w 2023 roku były to zaledwie 922 zachorowania.

Wzrosty zachorowań na krztusiec, które notujemy nie tylko obecnie, ale które notowaliśmy w Polsce i Europie na mniejszą skalę od lat 90-tych XX wieku wynikają ze stopniowego zastępowania szczepionek pełnokomórkowych szczepionkami bezkomórkowymi, w których zawarte są szczepy Bordetella pertussis pozbawione niektórych głównych antygenów. Z czasem okazało się, że ten drugi rodzaj szczepionek, czyli szczepionki bezkomórkowe nie są tak skuteczne, jak ich poprzedniczki. Ponadto dorośli dziś ludzie, którzy ostatnią dawkę szczepionki na krztusiec przyjęli w szkole podstawowej nie są już odporni na tę chorobę. Wciąż istnieje niewielka świadomość społeczna na temat tego, że szczepienie na krztusiec powinno się powtarzać co 10 lat. Na stopień wyszczepialności społeczeństwa nie wpływa korzystnie obserwowana od kilku lat niechęć do szczepień.

Co zrobić, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na krztusiec?

Podstawową metodą profilaktyki krztuśca są szczepienia. Warto dbać o ich regularność, by skutecznie zabezpieczać swój organizm przed zakażeniem.

Warto zaszczepić się dawką przypominającą. Pamiętaj! Dzieci zarażają się od dorosłych, którzy bywają bezobjawowymi nosicielami choroby. Najbardziej narażone są nieuodpornione niemowlęta.

Należy zaszczepić się w ciąży. Szczepionka jest darmowa dla kobiet ciężarnych, a chroni nie tylko matkę, ale i nienarodzone dziecko. W ciąży fizjologicznej kobieta może zaszczepić się pomiędzy 27. a 36. tygodniem. W ciąży zagrożonej kobieta może zaszczepić się przeciw krztuścowi już od 20. tygodnia ciąży. Przeciwciała matki przechodząc przez łożysko chronią dziecko także po porodzie, aż do pierwszego szczepienia. Szczepienie na krztusiec w ciąży chroni noworodki przed hospitalizacją z powodu zakażenia pałeczką krztuśca.

Półmetek sezonu infekcyjnego 2024/2025 – podsumowanie

Najświeższe dane, pochodzące z Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny nie pozostawiają złudzeń – jesteśmy w samym środku sezonu infekcyjnego, a zapadalność na niektóre choroby (grypa, krztusiec, RSV) jest znacznie wyższa w tym sezonie infekcyjnym, niż była w poprzednich. 

Mając tę świadomość, warto rozważyć szczepienia jako skuteczny sposób na ochronienie siebie i swoich najbliższych przed chorobami takimi, jak grypa czy krztusiec, który zanotował 35-krotny wzrost zachorowań w 2024 roku w stosunku z rokiem poprzednim. To pokazuje, jak poważna jest sytuacja epidemiologiczna. 


Uwolnij się od uciążliwych objawów infekcji
Reklama


Źródła:

  1. Główny Inspektorat Sanitarny, https://www.gov.pl/web/gis
  2. Narodowy Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, meldunek epidemiologiczny za rok 2024, https://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/2024/INF_24_12B.pdf