Libido po porodzie – co na nie wpływa?
Zmiany hormonalne
Okres ciąży i połogu wiąże się się ze znaczącymi zmianami w poziomie hormonów reprodukcyjnych. Niższy poziom estrogenu i testosteronu po porodzie przy jednoczesnym zwiększeniu poziomu oksytocyny i prolaktyny służą budowaniu i wzmacnianiu więzi z dzieckiem, a jednocześnie zmniejszają ochotę na intymność seksualną. Z jednej strony umożliwiają karmienie piersią, a z drugiej znacząco wpływają na libido oraz występowanie naturalnej lubrykacji pochwy.
Zmiany w sferze emocji
Zmiany, które oddziałują na chęć uprawiania seksu po porodzie, dotyczą nie tylko gospodarki hormonalnej. Dla libido równie ważne jest to, co dzieje się w głowie i emocjach. Depresja oraz lęk poporodowy, a także traumatyczny poród to doświadczenia, z którymi trudno uporać się ot, tak. Nie należy ich bagatelizować, tylko czym prędzej zgłosić się po pomoc psychologiczną. Nawet gdy trudne przeżycia nie miały miejsca, samo obciążenie psychiczne i fizyczne związane z nową rolą jest wystarczające, aby skutecznie zepchnąć seks na ostatnią pozycję na liście rzeczy do zrobienia lub całkowicie go z niej wykreślić.
Zmiany natury intymnej
Po porodzie siłami natury może pojawić się zarówno zwiększona wrażliwość pochwy oraz dolegliwości bólowe podczas penetracji, jak i całkowity brak czucia w obrębie miejsc intymnych. Choć te zjawiska są powszechne, nie oznacza to, że łatwo się z nimi pogodzić. Sama obawa przed bólem może skutecznie odbierać ochotę na współżycie, a brak fizycznych doznań, które być może przed porodem były bardzo intensywne – wzbudzać niepokój. Ciało potrzebuje czasu na regenerację, a procesy te warto monitorować, korzystając z rad specjalistów, dlatego nie należy wymagać od niego zbyt dużo, w zbyt krótkim czasie.
Zmiany w relacji
To nie tajemnica, że pojawienie się dziecka zmienia wszystko, również relację między partnerami. Pojawiają się nowe obowiązki, w obliczu których często trudno jest znaleźć chwilę dla siebie, a co dopiero wykrzesać czas na intencjonalną bliskość z drugą osobą. Do relacji może wkradać się również frustracja i wzajemne niezrozumienie, zwłaszcza w sytuacji, gdy większość opieki nad dzieckiem spoczywa na barkach jednej osoby. Dlatego niezwykle ważna jest otwarta komunikacja – w tym mówienie o swoich doświadczeniach, tęsknotach, aby wspierać się i wspólnie szukać rozwiązań.
Przeczytaj także: Prawa mamy karmiącej piersią
Suplement diety.
Kiedy po porodzie wraca ochota na seks?
To pytanie często zadają sobie świeżo upieczeni rodzice. Prawda jest taka, że nie obowiązuje tu jedna reguła. Na poziom libido zarówno po porodzie, jak i ogólnie, składa się wiele czynników – zarówno biologicznych, jak i emocjonalnych oraz psychospołecznych. Trudno oczekiwać, że w obliczu wydarzenia, które oddziałuje na każdy obszar życia, sfera seksualna w cudowny sposób oprze się tym zmianom.
Niektóre kobiety odczuwają ochotę na seks już kilka tygodni po porodzie, podczas gdy u innych libido wycisza się nawet na kilkanaście miesięcy. Duże znaczenie ma tutaj zarówno fakt, czy jest to pierwsze dziecko, czy kolejne, przebieg porodu, system wsparcia związany z opieką nad dzieckiem, odnajdywanie się w nowej roli, dynamika relacji, możliwość zadbania o siebie poprzez odpowiednie odżywianie i odpoczynek oraz wiele innych.
Nie powrót, a droga naprzód
Odzyskiwanie intymności po urodzeniu dziecka bywa wyzwaniem, warto jednak stanąć do niego z odpowiednim nastawieniem. Oczekiwanie, że kilka tygodni czy miesięcy po porodzie zainteresowanie seksem (i samo współżycie!) będzie wyglądało tak, jak przed ciążą, to przepis na rozczarowanie. Trzeba więc przygotować się nie tyle na powrót do znanych form intymności, co na wyznaczenie zupełnie nowej ścieżki.
Jak zaopiekować się libido po porodzie i odnaleźć się w nowej seksualnej rzeczywistości?
Zaprzyjaźnienie się z lubrykantem
Częstą poporodową dolegliwością jest zmniejszenie naturalnego nawilżenia pochwy. W jego wyniku podczas prób penetracji, a nawet stymulacji waginy palcem, może pojawiać się dyskomfort, a tarcie powodować urazy i tak bardzo wrażliwej tkanki. Dlatego w nocnej szafce czym prędzej powinien zagościć lubrykant, który zmieni tarcie w bardzo przyjemny poślizg.
Samopoznanie
Ciąża i poród powodują zmiany w ciele, które czasem trudno namierzyć i zrozumieć. Gdy okazuje się, że pieszczoty, które kiedyś wywoływały dreszcz podniecenia, już nie działają, to sygnał, że nadszedł czas na ponowne odkrycie stref erogennych. Najlepiej zacząć to odkrywanie w pojedynkę, badając dotykiem, które miejsca na ciele reagują na stymulację, jakie jego rodzaje i intensywność powodują odczuwanie największej przyjemności.
Odkrycie, jakiego seksu chce się chcieć
Jeśli seks jeszcze przed ciążą i porodem nie był dla kobiety satysfakcjonujący, motywacja, aby znów go uprawiać, będzie raczej niska. Być może jest to dobry moment, aby zastanowić się, czego brakowało w życiu seksualnym, że współżycie nie wydaje się atrakcyjne, i zadanie sobie pytania: jaki seks jest wart zachodu? Czy jest to seks, podczas którego przyjemność obojga partnerów traktowana jest po równo, który jest urozmaicony, który poprzedza długa rozmowa i pieszczoty? Niech odpowiedź będzie impulsem do zastanowienia się, jak te elementy mogłyby wyglądać, jak zakomunikować je bliskiej osobie, aby następnie wprowadzić je do życia erotycznego.
Eksplorowanie alternatyw
Dla wielu par seks oznacza stosunek seksualny, którego głównym elementem jest penetracja pochwy. Są jednak sytuacje – urazy podczas porodu i ich terapia, gojenie, dokuczliwa suchość – które sprawiają, że stymulacja waginy staje się nieprzyjemna lub bolesna. Decydowanie się na współżycie, które boli lub powoduje jakikolwiek fizyczny dyskomfort, to najkrótsza droga do unikania seksu przez kobietę. Gdy problemu nie rozwiązuje sięgnięcie po lubrykant, warto zastanowić się, czy stosunek to jedyna dostępna forma seksualnej bliskości, która obydwu stronom sprawiłaby satysfakcję. Być może eksplorowanie alternatyw w postaci innych pieszczot, np. seksu oralnego, stymulacji manualnej, wprowadzenia do sypialni zabawek erotycznych, okaże się tym, co pozwoli cieszyć się intymnością, bez narażania kobiety na ból związany z penetracją.
Gdy trudno odzyskać seks samodzielnie
Jeśli brak seksu i obniżenie libido po porodzie powodują cierpienie u jednego lub obydwojga partnerów, a samodzielne próby rozwiązania problemu nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, zdecydowanie warto skorzystać z pomocy specjalistycznej. Wizyta u seksuologa, terapia par czy psychoterapia seksualna to procesy, które ułatwiają komunikację, a także są niezwykle pomocne we wskazaniu nowej drogi i rozwiązywaniu konfliktów. Wspólne szukanie porady to również dowód, że każdej ze stron zależy na relacji, a partnerzy dostrzegają potrzebę zmian oraz chcą zobaczyć się w nowym świetle. A to również pozwala na nowo odkryć wzajemną erotyczną fascynację.
Może zainteresować Cię również: Baby blues – jak sobie pomóc, gdy oczekiwania zderzają się z rzeczywistością, a bycie mamą wcale nie cieszy?