Sól i cukier w diecie dziecka

Posiłki spożywane przez niemowlęta nie powinny zawierać soli i cukru lub zawierać ich bardzo ograniczoną ilość. Pierwszy rok życia dziecka jest okresem zwiększonej wrażliwości na sól i jej nadmiar może podwyższać ciśnienie krwi niemowląt i noworodków, które można także obserwować w późniejszych latach życia dziecka. Uważa się, że ponad 50% posiłków przygotowanych przez rodziców dla dzieci w wieku do 6 miesięcy jest dosalanych. To samo dotyczy zdecydowanej większości dań serwowanych dzieciom starszym.

Może się to wiązać z budowaniem „nałogu soli”, czyli wrodzonej preferencji słonego smaku.

Oprócz soli zaleca się także zmniejszenie udziału cukru w diecie dzieci, ponieważ jest on najważniejszym czynnikiem rozwoju próchnicy, i o ile nie ma jednoznacznych dowodów, że spożycie cukrów prostych przez niemowlęta prowadzi do próchnicy i rozwoju otyłości, to jest to obserwowane u dzieci w starszym wieku. Mówić o cukrze w diecie niemowląt, uważać trzeba przede wszystkim na płyny – słodzone herbaty, napary i soki, które mogą zawierać sporą ilość cukrów prostych.

Rola przekąsek

Przekąski są szybkim rozwiązaniem w chwili, kiedy dziecko między głównymi posiłkami odczuwa lekki głód lub po prostu ma na coś ochotę. Łatwo je zabrać ze sobą na spacer lub wrzucić do plecaka i zabrać do szkoły, należy jednak pamiętać, że nie zastępują one pełnowartościowego posiłku niezbędnego do prawidłowego rozwoju dziecka. Dobrym rozwiązaniem są owoce i warzywa, które nazywamy bombami witaminowymi, jednak dziecko nie zawsze ma na nie ochotę. Wtedy na ratunek przychodzą gotowe produkty dostępne w sklepach, które swoim opakowaniem skuteczne przyciągają uwagę niejednego smyka. Niestety kiedy przyjrzymy się na skład owych przekąsek, bardzo często zawierają konserwanty i wzmacniacze smaku.

Przeczytaj także: 6 pytań do dietetyka – zdrowe lunchboxy do szkoły


wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego u dzieci
starannie dobrane, naturalne składniki
zawiera certyfikowany MIÓD MANUKA MGO 263+
wyciąg z kwiatostanu lipy, witamina C i cynk uczestniczą w procesach łagodzących błony śluzowe gardła
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Co kryje lista składników przekąsek dla dzieci?

Poza podstawowymi makroelementami, do których należą białka, tłuszcze i węglowodany, na etykietach przekąsek znajdują się składniki oznaczone literą E. Nie wszystkie z nich są „złe”, jednak dobrze umieć to ocenić. Lista E to dodatki do żywności, powszechnie stosowane w przemyśle spożywczym i są to zarówno naturalne substancje występujące w przyrodzie, jak również te syntetyczne. Podział E-składników prezentuje się następująco:

  • E100- E199: barwniki
  • E200- E299: konserwanty
  • E300- E399: przeciwutleniacze
  • E400- E499: emulgatory, środki zagęszczające
  • E500- E599: dodatki o zróżnicowanym przeznaczeniu
  • E600- E699: wzmacniacze smaku
  • E700- E799: antybiotyki
  • E900- E1299: dodatki do żywności o różnym zastosowaniu
  • E1300- E1400: modyfikowane skrobie

Dla przykładu witamina C czyli kwas askorbinowy oznaczona jest jako E300.

Jak to jest z konserwantami w przekąskach dla dzieci?

Konserwanty dodawane są w celu przedłużenia trwałości produktu oraz hamowania rozwoju drobnoustrojów powodujących psucie się żywności. Należy pamiętać, że aby substancja została dopuszczona do stosowania w żywności, musi być przebadana pod kątem bezpieczeństwa. Na podstawie badań ustala się bezpieczne dziennie spożycie, które nie wpłynie negatywnie na stan zdrowia.

Niestety kiedy zalecana dzienna dawka danej substancji zostanie przekroczona to może okazać się szkodliwa. Biorąc pod uwagę niewielką masę ciała dzieci, to o przekroczenie bezpiecznej dawki danej substancji nie jest trudno. Dlatego też należy dokładnie czytać składy produktów i jak najrzadziej sięgać po te, które zawierają w sobie konserwanty.

Barwniki, aromaty i wzmacniacze smaku gotowych przekąsek

Dodawane są do produktu w celu wzmocnienia smaku lub przedłużenia jego odczuwania, dla uatrakcyjnienia wyglądu produktu oraz przywrócenia smaku utraconego w procesie produkcji. Jeśli lista składników na przekąsce jest długa może to oznaczać, że taka przekąska nie jest odpowiednim wyborem dla dziecka. Śmiało można zatem sięgać po świeże lub suszone i liofilizowane owoce oraz warzywa, żelki bez dodatku cukru, ciasteczka owsiane, gotowe musy owocowe w tubkach a także bakalie.

Częstowanie dzieci przekąskami nie jest niczym złym, należy jednak pamiętać żeby wybierać takie produkty, które nie zaszkodzą, lecz pozytywnie wpływają na ich zdrowie.

Może zainteresować Cię również: Jakie warzywa i owoce podawać dzieciom jesienią? Sezonowe!


Nebu Dose Isotonic
NEBU-DOSE ISOTONIC (0,9% NaCl)
izotoniczny roztwór z chlorku sodu dla dzieci od pierwszych dni życia
nie zawiera konserwantów
wieloaspektowe zastosowanie - do inhalacji, do higieny oczu, nosa i uszu oraz do oczyszczania ran
objawowo łagodzi katar

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: NEBU-dose ISOTONIC. ZASTOSOWANIE: Wskazany w terapii inhalacyjnej w celu ułatwienia ruchu wydzielinie w drogach oddechowych, aby poprawić komfort oddychania. Zalecany dla pacjentów cierpiących na zapalenie oskrzelików, ostre zapalenie oskrzeli, mukowiscydozę oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Unolab Manufacturing S.l.
reklama