Kiedy spodziewać się pierwszego zęba? Kalendarz ząbkowania
W skład uzębienia mlecznego wchodzi 20 zębów, po 10 w szczęce i żuchwie. W każdym łuku znajdują się dwa siekacze, kieł oraz dwa zęby trzonowe. Swoim kształtem tzw. mleczaki przypominają mniejsze odpowiedniki zębów stałych. W przypadku pierwszego pokolenia zębów nie znajdziemy przedtrzonowców – pojawiają się one dopiero w uzębieniu stałym.
Kiedy spodziewać się pierwszego zęba u naszej pociechy?
- Centralne siekacze dolne (jedynki) – 6/9 miesiąc życia;
- Centralne siekacze górne (jedynki) – 6/12 miesiąc życia;
- Boczne siekacze górne (dwójki) – 6/16 miesiąc życia;
- Boczne siekacze dolne (dwójki) – 7/18 miesiąc życia;
- Pierwsze trzonowce górne i dolne (czwórki) – 12/16 miesiąc życia;
- Kły górne i dolne (trójki) – 16/20 miesiąc życia;
- Drugie trzonowce górne i dolne (piątki) – 23/30 miesiąc życia.
Ząbkowanie – najczęstsze objawy
Do najczęstszych objawów obserwowanych podczas ząbkowania należą:
- drażliwość i niepokój,
- zwiększona temperatura ciała,
- biegunka,
- utrata apetytu,
- apatia.
U maluchów można zaobserwować także charakterystyczne objawy w jamie ustnej. Najczęściej jest to:
- zapalenie dziąseł,
- owrzodzenia śluzówki jamy ustnej,
- skłonność do ssania palców,
- nadmierne ślinienie.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Późne ząbkowanie – kiedy należy zgłosić się do stomatologa?
Niezależnie od tego, czy u dziecka pojawiły się już zęby mleczne, pierwsza wizyta u stomatologa powinna odbyć się nie później niż w 12 miesiącu życia.
Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym dają szansę na skuteczne uchronienie naszych pociech przed rozwojem choroby próchnicowej.
Należy pamiętać, że różnica czasu wyrzynania zębów mlecznych jest stosunkowo duża i wynosi aż 6 miesięcy. Jeśli po tym czasie w dalszym ciągu nie zauważymy objawów wskazujących na pojawienie się nowego zęba w buzi malucha, zalecana jest pilna konsultacja stomatologiczna. Brak zębów mlecznych stanowi jej bezwzględne wskazanie!
Późne ząbkowanie – najczęstsze przyczyny
Późne ząbkowanie lub brak uzębienia mlecznego u dzieci powyżej roku może być spowodowane wieloma czynnikami.
W wielu przypadkach sytuacja spowodowana jest genami. Jeśli w rodzinie obserwuje się tendencję do opóźnionego ząbkowania lub braku poszczególnych zębów, dziecko również może wykazywać podobną przypadłość. Problem nie musi dotyczyć bezpośrednio rodziców malucha. Często cechy te dziedziczone są po dziadkach, a nawet dalszych członkach rodziny!
- Opóźnione ząbkowanie obserwowane jest również w przypadku chorób ogólnoustrojowych, między innymi niedoczynności przysadki oraz niedoczynności tarczycy.
- Niedoczynność przysadki jest schorzeniem polegającym na zmniejszonym wydzielaniu wytwarzanych przez nią hormonów. Prowadzi do poważnych w konsekwencjach schorzeń, między innymi otyłości.
- Niedoczynność tarczycy również polega na zmniejszonej ilości wydzielanych hormonów. Odgrywa istotną rolę nie tylko w ząbkowaniu, ale też optymalnym utrzymaniu temperatury ciała, metabolizmu, a nawet częstości pracy serca.
- Opóźnione ząbkowanie obserwowane jest także u dzieci z zespołem Downa, wadliwym kostnieniem czaszki oraz nieprawidłowym rozwojem szkliwa.
- Problem ze zbyt późnym pojawieniem się zębów mlecznych często dotyczy dzieci otrzymujących niedostateczną ilość składników odżywczych. Sytuacja taka ma miejsce w przypadku niedożywienia, karmienia mlekiem modyfikowanym o źle dobranej formule lub niedoborami witaminy D.
Bardzo ważne jest to, aby przy podejrzeniu jednej z wyżej wymienionych przyczyn,jak najszybciej wdrożyć odpowiednią modyfikację codziennego żywienia oraz suplementacji u dziecka. Niedobory żywieniowe mogą nieść znacznie poważniejsze skutki dla zdrowia, niż zbyt późne pojawienie się pierwszego zęba.
Późne ząbkowanie – powikłania
Opóźnione ząbkowanie niesie ze sobą wiele powikłań, które mogą mieć wpływ na dalszy rozwój uzębienia stałego.
Jedną z pierwszych komplikacji związaną z brakiem zębów jest trudność w rozszerzaniu diety malucha. Niezdolność do rozdrabniania twardszych pokarmów znacznie obniża możliwości wprowadzania nowych dań i posiłków.
Zbyt późne pojawienie się uzębienia mlecznego może prowadzić do poważnych zaburzeń zgryzowych. Dzieci często zmagają się z zaburzoną funkcją mowy, problemem chrapania, a nawet bezdechem sennym.
Jedną z poważniejszych konsekwencji opóźnionego ząbkowania jest jednoczasowe pojawienie się mlecznych i stałych zębów w jamie ustnej. W efekcie u niektórych dzieci obserwuje się dwurzędowe ustawienie zębów. Stanowi to nie tylko defekt estetyczny, ale też funkcjonalny. U części maluchów sytuacji takiej towarzyszy utrudniona erupcja, czyli wyrzynanie zębów. Nie mogąc przedostać się przez dziąsło, pozostają one pod jego powierzchnią. Stan taki jest zwykle przyczyną stanów zapalnych, wykazujących dużą tendencję do szerzenia się na okoliczne tkanki.