Nowa lista leków refundowanych 2023
Dnia 30 sierpnia br., weszła w życie nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych1, która rozszerzyła katalog osób, którym przysługuje bezpłatne zaopatrzenie w leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne, wyszczególnione w wykazie ogłoszonym przez Ministra Zdrowia o:
- dzieci i młodzież do ukończenia 18. roku życia oraz
- osoby powyżej 65. roku życia.
Dotychczas, refundacją leków na powyższych zasadach, objęte były wyłącznie osoby powyżej 75. roku życia.
Wykaz leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, które od 1 września br., może bezpłatnie otrzymać każde dziecko – wynika z obwieszczenia Ministra Zdrowia z dnia 30.08.2023 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, z którego pełną treścią, można zapoznać się pod adresem: https://www.gov.pl/web/zdrowie/obwieszczenie-ministra-zdrowia-z-dnia-30-sierpnia-2023-r-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-na-1-wrzesnia-2023-r.
Lista ta, obejmuje prawie 280 substancji czynnych, wśród których znalazły się m.in. leki:
- antyhistaminowe,
- hipoglikemizujące,
- hormonalne,
- immunostymulujące,
- immunosupresyjne,
- okulistyczne,
- przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe,
- przeciwbólowe,
- przeciwzakaźne,
- przeciwdrgawkowe,
- stosowane w chorobach dróg oddechowych,
- stosowane w nadciśnieniu tętniczym,
- stosowane w chorobach urologicznych,
- stosowane w chorobach układu pokarmowego
- oraz szczepionki (przeciw grypie i HPV).
W celu skorzystania z refundacji leku, należy spełnić następujące warunki:
1) lek musi znajdować się w wykazie Ministra Zdrowia,
2) dziecko musi być w wieku poniżej 18. roku życia,
3) lekarz musi zdiagnozować u dziecka schorzenie, które zawiera się w zakresie wskazań objętych refundacją dla danego leku (które zostały skonkretyzowane w wykazie Ministra Zdrowia),
4) lekarz lub pielęgniarka, uprawnieni do wypisania na recepcie bezpłatnych leków (czyli udzielający świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, a nie w gabinetach prywatnych) – musi wystawić dziecku receptę na określony lek,
5) na recepcie, w rubryce „kod uprawnień dodatkowych pacjenta” – musi zostać przez lekarza lub pielęgniarkę, wystawiającego/ą receptę, wpisany kod – „DZ”.
W związku ze zbliżającym się wielkimi krokami sezonem infekcyjnym – warto, żeby każdy rodzic (który, oby jak najrzadziej!), ale pewnie niejednokrotnie, w najbliższym czasie, przekroczy próg apteki – miał świadomość powyższych uprawnień. Lada moment, rozpoczyna się również okres szczepień na grypę, które w tym roku, dla wszystkich dzieci, będą bezpłatne! Pozostaje nam zatem korzystać z nowych przywilejów i trzymać kciuki za to, żeby realnie, przełożyło się to, na mniejszą liczbę zachorowań wśród najmłodszych.
1 Ustawa z dnia 13.07.2023 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz.U. z 2023 r., poz. 1733)
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 2561)
Ustawa z dnia 12.05.2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 826)
Aleksandra Rybak