Pierwsza komunia święta to sakrament, który jest nierozerwalnie związany z wiarą katolicką. Bez niego wierny nie może w pełni uczestniczyć we wspólnocie kościoła katolickiego. Zgodnie z postanowieniami Komisji Wychowania Katolickiego Episkopatu Polski w naszym kraju dzieci przystępują do sakramentu na zakończenie III klasy szkoły podstawowej.
Z czego wynika ta granica wiekowa? Dlaczego pierwsza komunia święta odbywa się właśnie wtedy? W czasach starożytnych komunii udzielano nawet niemowlętom. Dopiero później zdecydowano, że do sakramentu powinno się dopuszczać dzieci świadome znaczenia Eucharystii, w związku z czym w różnych krajach ustanawiano własne zasady w tym zakresie. Te, które obowiązują obecnie w Polsce, wynikają ze wskazań Konferencji Episkopatu Polski z 29 sierpnia 2020 r.
Pierwsza komunia święta a aspekt duchowy
Pierwsza komunia święta z założenia powinna prowadzić dziecko do czystości duszy i rozwijania w sobie tego, co dobre. To wyjątkowy moment, w którym zgodnie z nauką kościoła katolickiego powinno się skupiać przede wszystkim na aspekcie duchowym. Chociaż do przyjęcia sakramentu dzieci przygotowują się przez dłuższy czas, ucząc się wybranych modlitw i zwiększając aktywność w życiu kościoła, a sama uroczystość ma zazwyczaj podniosły charakter. O duchowości najczęściej zapomina się wtedy, gdy w grę wchodzi świętowanie tego wydarzenia.
Pierwsza komunia święta, czyli kiedy dziecko patrzy na rodziców
Rodzice, ciocie, wujkowie, babcie i dziadkowie bardzo często skupiają się nie na tym, czym jest pierwsza komunia święta i co wydarzy się w kościele, ale na tym, co będzie później. Dyskutują o rezerwacji sali, wyborze menu, torcie, dekoracjach, atrakcjach, zamówieniu fotografa, o prezentach i o kosztach, zapominając o aspekcie duchowym. Dzieci, które obserwują swoich najbliższych, zaczynają myśleć, że pierwsza komunia święta to impreza, a nie wydarzenie religijne. Coraz częściej w rozmowach z koleżankami i kolegami licytują się, kto będzie miał więcej gości, lepszy strój i oczywiście kto dostanie lepsze prezenty.
Pierwsza komunia święta – właściwy strój
Jeśli chodzi o kwestię ubioru, w wielu parafiach dzieci w trakcie uroczystości ubrane są w jednolite stroje – alby. Wszystko jednak zależy od decyzji proboszcza. Zdarza się, że ten zostawia pełną dowolność rodzicom, a ci robią wszystko, żeby także w tym aspekcie ich dziecko wypadło jak najlepiej. W końcu pierwsza komunia święta traktowana jest jak doskonała okazja do wystrojenia siebie i dziecka.
W efekcie dziewczynki mają na sobie sukienki przypominające małe suknie ślubne, idą do fryzjera, a nawet do kosmetyczki, a chłopcy wchodzą do kościoła w drogich garniturach, które założą tylko raz. Dzieci, zamiast skupić się na tym, co dzieje się na ołtarzu, rozglądają się, porównując się z rówieśnikami i pierwsza komunia święta już wtedy traci na znaczeniu.
Pierwsza komunia święta – przyjęcie
Dodatkowo ten wyścig, w którym biorą udział zarówno dzieci, jak i rodzice, podkręca fakt, że mało kto decyduje się na organizację skromnego poczęstunku w domu po uroczystości. Większość już rok lub dwa lata wcześniej rezerwuje salę i przygotowuje się na przyjęcie, które w wielu przypadkach przypomina raczej małe wesele niż komunię.
Część rodziców wprost deklaruje, że wyda tysiące złotych tylko po to, żeby pierwsza komunia święta była wyjątkowa a ich dziecko zadowolone. Oprócz obiadu planuje również atrakcje dla najmłodszych np. wynajmuje dmuchańce, fotobudkę albo zamawia animatorów i kupuje personalizowane dekoracje, robiąc z przyjęcia komunijnego wielką imprezę. Trudno się zatem dziwić, że dziecko najbardziej czeka na to, co wydarzy się po kościele.
Czy pierwsza komunia święta to pretekst do dawania drogich prezentów?
Dziś z okazji pierwszej komunii dziecko dostaje wymarzone prezenty. Dawniej pierwsza komunia święta wiązała się z drobnymi podarunkami – większość dostawała gotówkę, zegarki albo biżuterię, czasami rodzice chrzestni lub wszyscy zaproszeni goście składali się na jeden duży prezent, np. na rower. Dziś dzieci oczekują m.in. elektronicznych gadżetów takich jak tablety, drony, laptopy albo smartwatch’e, rowery elektryczne, a niektóre marzą nawet o zagranicznych wycieczkach.
Goście, czując się w obowiązku, wkładają do kopert setki, a nawet tysiące złotych i mówią wprost, że niedługo nie będzie ich stać na pójście na przyjęcie albo zostaną zmuszeni do zaciągnięcia kredytu na prezent. Pierwsza komunia święta staje się zatem synonimem wielkich wydatków a nie duchowego przeżycia i to zarówno dla rodziców, jak i dla gości. Warto się zatem zastanowić, czy rzeczywiście tak to powinno wyglądać?
Skoro pierwsza komunia święta to jeden z najważniejszych sakramentów, najbliżsi powinni się skupić na tym, żeby podkreślać duchowe znaczenie tego wydarzenia. Prezenty i przyjęcie są dodatkami do tego, co się dzieje, a nie najistotniejszymi aspektami. Pamiętajmy, że to my, dorośli, w dużej mierze napędzamy dzieci do tego wyścigu za podarunkami, pytając wielokrotnie, co chciałyby dostać. Dlatego może warto się zastanowić: „czym jest dla mnie pierwsza komunia święta mojego dziecka?” i zamiast myśleć, ile wydamy na przyjęcie albo co dostanie od chrzestnego i chrzestnej, przygotować się duchowo do sakramentu razem z nim.
prosto z natury