przyśpiesza gojenie się ran, w tym trudno gojących się, skaleczeń, zadrapań i otarć, niewielkich oparzeń I i II stopnia
chroni przed zakażeniem
łagodzi ból i świąd
bardzo łatwa i bezbolesna aplikacja

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Kelatis. ZASTOSOWANIE: Wskazany do stosowania na rany, otarcia, niewielkie oparzenia, skaleczenia skóry itp. Pozwala kontrolować wysięk, tworząc czyste i wilgotne środowisko, które wspiera fizjologiczne procesy gojenia oraz chroni przed wzrostem egzogennej mikroflory w miejscu zastosowania. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Signorini Medicale S.r.l.
reklama

Są kultury, w których normą jest przekłuwanie uszu niemowlakom mającym kilka miesięcy, a nawet kilka tygodni. U nas stosunkowo rzadko widuje się małe dzieci z kolczykami, ale to nie znaczy, że się to nie zdarza. 

Dlaczego rodzice decydują się na przekłuwanie uszu tak wcześnie? Zazwyczaj główny argument brzmi: małe dziecko nie będzie pamiętało bólu. Są również mamy, które mówią wprost, że podobają im się maluchy z kolczykami i podejmują tę decyzję głównie ze względów estetycznych.

Czy to dobry pomysł?

Przekłuwanie uszu dzieciom – w jakim wieku wykonać zabieg?

Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca, by poczekać z przekłuwaniem uszu do czasu, aż dziecko będzie na tyle duże, że samodzielnie zadba o dziurki. Jej stanowisko podtrzymują także krajowi lekarze i osoby zawodowo zajmujące się piercingiem. Niektóre studia przyjmują np. wyłącznie dziewczynki powyżej 8. roku życia, ale są również takie, które za wiek minimalny przyjmują 10 lat.

Decydując się na zabieg trzeba pamiętać o tym, że po jego wykonaniu należy przez kilka tygodni przemywać dziurki środkiem dezynfekującym lub antyseptycznym dwa do trzech razy na dobę. To może być nieprzyjemne szczególnie wtedy, gdy maluch nie rozumie, co się stało i dlaczego odczuwa ból.

Powinno się również dbać o to, żeby dotykać okolic uszu wyłącznie czystymi rękoma oraz uważać, aby nie zahaczyć o kolczyk i niechcący go nie naderwać – w przypadku niemowląt zachowanie tych zasad jest bardzo trudne.

Poza tym kolczyki to ingerencja w ciało, o której dziecko samo powinno zdecydować. Być może nie zechce w ogóle mieć przekłutych uszu albo będzie chciało z tym poczekać do momentu, aż dorośnie. Zresztą, gdyby chodziło np. o tatuaż, nie mielibyśmy takich wątpliwości, a przecież i jedno, i drugie to wyłącznie rodzaj ozdoby.

Przeciwwskazania do przekłucia uszu

Warto również mieć na uwadze, że istnieją przeciwwskazania do przekłuwania uszu. Takimi przeciwwskazaniami są m.in. atopowe zapalenie skóry, choroby nerek, cukrzyca, zaburzenia krzepliwości krwi, alergia na metale i plastik medyczny oraz stany zapalne toczące się w organizmie.

W przypadku małych dzieci, które nie potrafią powiedzieć np. o odczuwanym bólu gardła, często nie wiemy, że doszło do rozwoju infekcji. Wykonanie zabiegu w takiej sytuacji zwiększa ryzyko powikłań i może być zwyczajnie niebezpieczne.

Możliwe powikłania po przekłuciu uszu

Jakie powikłania zdarzają się najczęściej? Obserwuje się m.in.:

  • ból ucha w miejscu zabiegu,
  • infekcje bakteryjne, grzybicze, wirusowe, pasożytnicze (w tym zakażenie gronkowcem złocistym, WZW typu C itp.),
  • owrzodzenia, krwiaki lub ropnie,
  • przerost blizny,
  • rozrost ziarnisty,
  • keloid (bliznowiec),
  • deformację lub zapalenie chrzęstnej,
  • reakcję alergiczną.

Uwaga – obrzęk i zaczerwienienie utrzymujące się przez 2 do 3 dni są naturalną reakcją na przekłucie uszu.

 W przypadku najmłodszych dzieci może dojść również do wyrwania albo migracji kolczyka.

Żeby zmniejszyć ryzyko powikłań trzeba nie tylko przestrzegać zaleceń dotyczących właściwej pielęgnacji ran, lecz także przeprowadzić zabieg w odpowiedni sposób i w sterylnych warunkach.


krem wspomagający naturalny proces gojenia, łagodzący suchą i podrażnioną skórę
formuła oparta na emolientach i składnikach aktywnych, w tym srebrze mikronizowanym i ceramidach NP
skuteczna pomoc dla skóry zmienionej zapalnie, atopowej, podrażnionej i suchej, dotkniętej poparzeniem słonecznym

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Epireg. ZASTOSOWANIE: Wspomagająco w leczeniu oraz łagodzeniu objawów związanych z podrażnioną, suchą i wrażliwą skórą. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea Sp. z o.o. PRODUCENT: Solinea Sp. z o.o.
reklama

Przekłuwanie uszu u dzieci – kosmetyczka czy piercer?

Uszy można przekłuć w salonie kosmetycznym albo w salonie piercingu. Trzeba jednak pamiętać, że kosmetyczka korzysta z innych metod niż profesjonalny piercer.

W salonach kosmetycznych zazwyczaj używa się tak zwanego pistoletu. W pistolecie mocuje się ostro zakończony kolczyk wykonany z materiału leczniczego – głównie zawierającego stal chirurgiczną z dużą domieszką niklu – który wystrzela się z dużą prędkością tak, aby przebił płatek ucha.

Niestety ta metoda ma kilka minusów. Po pierwsze, powoduje zmiażdżenie i rozerwanie tkanek, co wpływa na czas gojenia się ran. Po drugie, nikiel zawarty w kolczykach u niektórych osób wywołuje alergię, która objawia się m.in. wypryskiem skórnym nie tylko w miejscu kontaktu z metalem, lecz także na innych częściach ciała. Po trzecie, pistoletu nie da się dokładnie wysterylizować, co zwiększa ryzyko zakażenia np. WZW typu C. Po czwarte, nie da się dostosować długości sztyftu do grubości płatka ucha, a zbyt krótki kolczyk może powodować ucisk i obrzęk. Dlaczego zatem się ją stosuje? Głównie ze względu na czas trwania zabiegu – wszystko zajmuje dosłownie kilka minut.

W przypadku przebijania uszu w salonie piercingu wykorzystuje się igłę, którą wbija się w płatek ucha. Tego rodzaju zabieg pozwala na delikatniejsze przerwanie ciągłości tkanek, co zmniejsza ryzyko powikłań. Poza tym używa się głównie kolczyków z nieuczulającego tytanu, a ich długość dopasowuje się indywidualnie do uszu klienta. Co ważne, igły, podobnie jak rękawiczki, gazy itp. są jednorazowe, więc ryzyko zakażenia maleje do minimum. Jedyny minus to długość trwania zabiegu, dlatego nie przeprowadza się go u małych dzieci.

Przekłuwanie uszu dzieciom – podsumowanie

Podsumowując, Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca, aby poczekać z przekłuwaniem uszu u dzieci do momentu, aż dziecko będzie na tyle duże, że samodzielnie zadba o dziurki. Odpowiednie dbanie o rany wpływa bowiem na proces gojenia i zmniejsza ryzyko powikłań. Należy pamiętać o tym, że dziurki powinno się przemywać środkiem antyseptycznym lub dezynfekującym dwa do trzech razy na dobę. W pierwszych dniach po przekłuciu uszu warto stosować proszek mineralny Kelatis, który ma w swoim składzie 2,5% srebra jonowego. Pomaga on zmniejszac wysięk i wspiera fizjologiczne procesy gojenia tkanki. Istotne jest także, aby dotykać okolic uszu wyłącznie czystymi rękoma i uważać w trakcie zakładania ubrań.

Jeśli nie będzie się przestrzegało zaleceń, może dojść do powikłań, np. rozwoju infekcji, powstania ropni, przerostu blizny albo wytworzenia się keloidu.

Najlepiej wykonywać zabieg w sprawdzonym salonie piercingu przy użyciu igły – to najbezpieczniejsza metoda przebijania uszu. Wymaga jednak współpracy i cierpliwości, dlatego salony same określają minimalny wiek dziecka, które mogą przyjąć. Zazwyczaj jest to 8 lat.


Rekomendowane produkty, tak na wszelki wypadek
Reklama


Bibliografia

  1. Breuner CC., Levine DA., AAP Committee on Adolescence. Adolescent and Young Adult Tattooing, Piercing, and Scarification, „Pediatrics”, 2017, 140(4).
  2. Fijałkowska M., Pisera P., Kasielska A., Antoszewski B., Should we say NO to body piercing in children? Complications after ear piercing in children, „Int J Dermatol.”, 2011 Apr, 50(4).