Dlaczego rola ojca w czasie ciąży jest taka ważna?

Wydaje się, że na etapie ciąży mężczyzna ma niewiele pracy – to ciało kobiety zmienia się i staje się domem dla dziecka. Nie przeżywa on różnych dolegliwości, nie musi chodzić co chwilę do lekarza, jednak to również jego świat się zmienia. Pojawiają się wyzwania związane z organizacją wizyt lekarskich, utrzymaniem rodziny, przygotowaniem domu na przyjęcie nowego człowieka, a także oswojeniem emocji, które wiążą się z ciążą, porodem i pojawieniem się w życiu pary, dziecka.

Partnerka w czasie ciąży potrzebuje wsparcia – zarówno fizycznego, ze względu na objawy ciąży, większe zmęczenie i troskę o dziecko, jak i emocjonalnego – które jest niezbędne w czasie zachodzących zmian i burzy hormonów. Przyszły ojciec może zrobić bardzo dużo dobrego dla całej rodziny. To czas, kiedy nie tylko może zadbać o partnerkę i siebie, ale także przygotować się na rewolucję, jaka zdarzy się w życiu pary po 9 miesiącach.

Przyszły ojciec ma ogromne znaczenie w sposobie przeżywania przez partnerkę ciąży – troska, uwaga poświęcana na dowiadywanie się, o tym jak rozwija się dziecko i przebiega ciąża, odpowiadanie na potrzebę pomocy – powoduje, że kobieta czuje się spokojna. Ma poczucie zaopiekowania i świadomość, że w czasie ciążowych zmian nie jest sama. A to wszystko sprzyja zdrowiu psychicznemu, odczuwanemu komfortowi oraz zmniejszeniu ewentualnego stresu, który negatywnie działa na kobietę i dziecko.

Paulina Gaworska-Gawryś

Ciąża to czas, kiedy rodzi się ojciec. Mężczyzna, mimo że fizycznie nie doświadcza zmian, przeżywa różne zmiany psychologiczne. Pojawiają się marzenia i wyobrażenia związane z przyszłym dzieckiem – jak będzie wyglądać, co będzie lubić, kim będzie w przyszłości. Przychodzą własne wspomnienia dotyczące dzieciństwa, klaruje się styl rodzicielstwa, jaki chcą przyjąć młodzi rodzice.W mężczyźnie budzą się różne emocje – radość z tego, że już niedługo pozna swojego potomka, odpowiedzialność za całą rodzinę i jej utrzymanie, strach i obawa – jak sobie poradzi w nowej roli. W chwili, kiedy pojawia się taka mieszanka emocji – warto dać sobie czas, pozwolić, aby wybrzmiały i wsłuchać się w nie. Na początku ciąży – pojawienie się dziecka może być dla przyszłego ojca dość abstrakcyjne, jednak z czasem, kiedy rozpoczynają się ruchy dziecka, a brzuch kobiety powiększa się, mężczyzna czuje z maluchem coraz większą więź. Jednym z najważniejszych momentów dla rodziców jest poród lub pierwsze spotkanie ojca z dzieckiem, to wtedy u wielu mężczyzn rodzi się w sercu tata i klaruje się myśl „jestem ojcem”.

Co może robić przyszły tata w czasie ciąży?

Wspierać

Mężczyzna może bardzo pozytywnie przyczynić się do dobrostanu całej rodziny, kiedy kobieta jest w ciąży. Wysłuchanie, odpowiadanie na zachcianki, zainteresowanie zmianami, jakie pojawiają się w czasie ciąży, edukowanie się i uczestniczenie w emocjonalnym i fizycznym przygotowaniu na dziecko jest dla kobiety ogromną pomocą. Zrozumienie nieoczekiwanych zmian zachowania, wzmożonej płaczliwości, ogromnej senności – to również zadanie dla przyszłego taty. W organizmie kobiety szaleją hormony, zmienia się cały organizm, który jest nastawiony na rozwój małego człowieka, dlatego emocje kobiety znajdują się na hormonalnej huśtawce.


krople zawierające enzym laktazę, który poprawia trawienie laktozy, zwłaszcza u niemowląt
dwa rodzaje laktazy - szersze zastosowanie już od pierwszych dni życia
można stosować zarówno podczas karmienia piersią, jak i mlekiem modyfikowanym
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Rozmawiać

Rozmowa o obecnej sytuacji, samopoczuciu obojga przyszłych rodziców, planowanie i wyobrażanie sobie życia z dzieckiem, to bardzo dobra droga do zacieśniania więzi między parą. Rozmowy na temat przyszłości pozwalają oswajać zmiany, jakie pojawią się w życiu partnerów po pojawieniu się dziecka i pomagają się do nich przygotować.

Dbać o relację

Małe i duże przyjemności, to bardzo dobry pomysł w ciąży dla obojga partnerów. Organizacja wyjazdu, wyjścia czy kolacji przy świecach w domowym zaciszu są świetnymi pomysłami, które może zrealizować przyszły ojciec. Warto wykorzystać wspólny czas we dwoje i nacieszyć się wyjazdami, odpoczynkiem i swobodą. Pierwszy rok z dzieckiem może być wymagający, a wspomnienia, które zbudują partnerzy na etapie ciąży, mogą pomóc przetrwać trudne chwile.

Uczestniczyć w szkole rodzenia

Wspólne uczenie się o ciąży, porodzie i zmianach, jakie nadchodzą wraz z pojawieniem się dziecka – obniża u rodziców lęk i pozwala zrozumieć to, co się dzieje w ich życiu. Dzięki uczestnictwu w zajęciach, partnerzy lepiej się poznają, dowiadują się, co mogą zrobić wcześniej przed pojawieniem się dziecka, uczą się jak przygotować się do porodu i opiekować się maluchem. Kiedy mężczyzna uczestniczy w szkole rodzenia, może on zapamiętać wiele ważnych informacji, które ze względu na zmęczenie lub złe samopoczucie, czasem umykają kobiecie. Dzięki temu może on bardziej ją wspierać i czuć się pewnie w pierwszych chwilach po pojawieniu się dziecka na świecie.

Przygotować dom

Syndrom wicia gniazda, czyli przygotowanie domu, miejsca, rzeczy dla dziecka, nie dotyczy tylko kobiety. Wspólne przyszykowanie domu na pojawienie się nowego członka rodziny może być świetną zabawą dla obojga rodziców. Do tego jest to czas, kiedy można zacieśnić więzi i zadbać o relację – wybierając łóżeczko, wózek czy ubranka – przyszli rodzice poznają swoje wizje i preferencje. Kiedy kobieta jest już w szpitalu, a mężczyzna nie może towarzyszyć jej na oddziale (lub para ustaliła, że kobieta chce rodzić bez partnera), bardzo dobrym pomysłem jest ostatnie sprzątanie mieszkania i przygotowanie go na powrót partnerki z maleństwem. Dodatkowo, kupienie kwiatów, zrobienie dobrego obiadu, udekorowanie domu na powrót ze szpitala – będą bardzo miłymi niespodziankami dla kobiety.

Zaangażowanie mężczyzny w przygotowania w czasie ciąży ma ogromne znaczenie dla niego samego, przyszłej matki i dziecka. Ojciec, który rozumie swoje emocje, wspiera partnerkę i uczy się jak zajmować się niemowlakiem po porodzie – czuje się pewniej i lepiej radzi sobie ze zmianami, jakie pojawią się po przyjściu dziecka na świat. Dodatkowo takie wsparcie i zaangażowanie wzmacnia relację między dwojgiem ludzi, co jest bardzo ważne przy doświadczaniu ogromnego zmęczenia, niepewności i złości w pierwszych miesiącach z niemowlakiem.

Bibliografia:

Dąbrowska-Wnuk M. Zaangażowanie mężczyzn – przyszłych ojców w proces oczekiwania narodzin dziecka a styl przywiązania do partnerki. HUMANUM. Międzynarodowe Studia Społeczno-Humanistyczne, 2017, 25(2), 19-38

Ruszkiewicz D. Doświadczanie ojcostwa przed narodzinami dziecka. Pedagogika Rodziny, 2011, 1(1), 197-206