Prenasol
PRENASOL - DLA KOBIET W CIĄŻY I KARMIĄCYCH PIERSIĄ:
DHA z alg, dwie formy kwasu foliowego
starannie dobrane składniki wspierają prawidłowy rozwój dziecka i dbają o zdrowie mamy
bezpieczne i innowacyjne składniki wysokiej jakości
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Kiedy i dlaczego pojawiają się rozstępy na skórze?

Rozstępy pojawiają się, gdy skóra jest zmuszona gwałtownie rozciągnąć się w krótkim czasie. Do najczęstszych powodów należy ciąża, ale też przyrost masy ciała. U nastolatków rozstępy mogą pojawić się z powodu szybkiego wzrostu i zmiany proporcji ciała.

Włókna elastyny ​​i kolagenu, które znajdują się w skórze, nie są w stanie przystosować się do nagłego naprężenia i zamiast rozciągać się zostają przerwane. Powstałe blizny to właśnie rozstępy, które z czasem blakną i nabierają srebrzystego lub białego koloru. Rzadko zanikają same z siebie i chociaż nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, mogą prowadzić do problemów z samooceną.

Przeczytaj także: Dobre rady po porodzie – jak reagować?

rozstępy na nogach

Według badań rozstępy ma od 55% do 90% kobiet. U wielu z nich nieestetyczne linie pojawiają się podczas ciąży, gdy skóra rozciąga się, aby zrobić miejsce dla rozwijającego się dziecka. Zmiany hormonalne podczas ciąży mogą również zmienić włókna skóry, czyniąc je bardziej podatnymi na powstanie rozstępów. Rozstępy ciążowe najczęściej pojawiają się po szóstym miesiącu, te na piersiach mogą jednak rozwinąć się podczas laktacji

Im więcej i szybciej przybieramy na wadze, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia rozstępów. Szybki przyrost masy mięśniowej może również prowadzić do pojawiania się nieestetycznych smug wokół powiększonego mięśnia. Do rozstępów predysponują także niektóre choroby, takie jak zespół Cushinga i zespół Marfana. Zespół Marfana powoduje, że tkanka skóry staje się znacznie mniej elastyczna, co ogranicza jej zdolność do rozciągania. Z kolei zespół Cushinga stymuluje nadprodukcję kortyzolu, co prowadzi do szybkiego przybierania na wadze i zmniejsza elastyczność skóry. Niektóre schorzenia, które powodują nagły wzrost, szybki przyrost masy ciała lub problemy ze skórą, mogą również być przyczyną rozstępów.

Za rozstępy mogą odpowiadać także niektóre maści ze sterydami. Kortykosteroidy hamują produkcję kolagenu w skórze, a przez to osłabiają skórę. Dlatego długotrwałe stosowanie kremów i balsamów zawierających kortykosteroidy zwiększa podatność na powstawanie rozstępów.

Sprawdzone sposoby na rozstępy

Jak każda inna blizna na ciele, rozstępy są bardzo trwałe. Istnieją jednak skuteczne kremy i zabiegi dermatologiczne, które sprawią, że będą mniej zauważalne.

Szukając kremu na rozstępy, należy zwracać uwagę na te, które zawierają kwas hialuronowy i tretinoinę. Zarówno kwas hialuronowy, jak i retinoina działają poprzez stymulację produkcji kolagenu i przywrócenie elastyczności skóry. Stosowanie kontrolowanej ilości kwasu hialuronowego we wczesnych stadiach rozstępów może sprawić, że finalnie będą one mniej widoczne, a może nawet zanikną.

Dermatolodzy polecają również mikrodermabrazję na brzuch po ciąży i rozstępy na piersiach. Mikrodermabrazja to niezbyt inwazyjna procedura, która wykorzystuje skoncentrowany i kontrolowany przepływ drobnych kryształków do złuszczania skóry. Dzięki pozbyciu się zewnętrznej warstwy naskórka rozstępy wydają się jaśniejsze. 

Podobnym sposobem na rozstępy jest peeling chemiczny. Polega on na zaaplikowaniu odpowiedniego roztworu chemicznego na dotknięty obszar, aby złuszczyć górne warstwy skóry. Sprzyja to regeneracji skóry i usuwa rozstępy. Rodzaj stosowanego peelingu będzie się różnić w zależności od tego, jak bardzo widoczne są zmiany. Oczywiście, najlepsze rezultaty da profesjonalny zabieg w gabinecie kosmetycznym.

sposoby na rozstępy

Usuwanie rozstępów laserem – jaki zabieg wybrać?

Do bardziej nowoczesnych zabiegów należą te z użyciem laserów. Laseroterapia pulsacyjna to jeden z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się świeżych rozstępów. Laser wysyła krótkie impulsy światła w głąb skóry właściwej, gdzie tworzą się rozstępy. Światło stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, które są niezbędne do zwiększenia rozciągliwości skóry. Zdarza się, że świeże rozstępy znikają po jednym zabiegu, natomiast te starsze mogą wymagać od dwóch do czterech wizyt w gabinecie w ciągu kilku tygodni.

Inną opcją jest zabieglaserem frakcyjnym. Polega on na wytworzeniu niewielkich ran w skórze, aby zainicjować naturalny proces gojenia, zwiększając w ten sposób produkcję kolagenu. Skupiona wiązka światła przechodząca przez mikroskopijną ranę dostarcza energii potrzebnej do rozpoczęcia regeneracji. Powstająca nowa tkanka skórna jest zwykle zdrowa i gładka. Zabieg laserem frakcyjnym może trwać od kilku minut do kilku godzin, w zależności od potrzeby.

Peeling radiofrekwencyjny nie wymaga użycia lasera, wykorzystując zamiast wiązki laserowej fale radiowe. Daje świetne rezultaty w radzeniu sobie z zarówno wczesnymi, jak i późnymi rozstępami. Fale radiowe dostarczają kontrolowaną energię cieplną do warstwy skóry właściwej, aby uruchomić produkcję kolagenu. Pomaga to trwale zredukować obszar rozstępów na pośladkach, brzuchu i udach.

Niezależnie od wszystkiego, warto pamiętać, znacznie łatwiej zapobiegać uszkodzeniom skóry niż później szukać sposobu, jak pozbyć się rozstępów. Świeże zmiany są też łatwiejsze do usunięcia niż te stare – najlepiej zaraz po ich pojawieniu się zacząć stosować krem na rozstępy, dopiero później rozważając poważniejsze zabiegi. 

Może zainteresować Cię także: 6 pytań do eksperta – fizjoterapia po ciąży


krem z ektoiną dla dzieci od pierwszych dni życia
nie zawiera sterydów, substancji zapachowych, barwników, środków konserwujących, olejów mineralnych, emulgatorów
tworzy na skórze barierę stabilizującą i ochronną

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Ectokrem. ZASTOSOWANIE: Objawowe leczenie oraz łagodzenie zaczerwienienia i świądu występującego w przebiegu różnego typu dermatoz zapalnych, tj. atopowe zapalenie skóry (AZS), kontaktowe zapalenie skóry, popromienne zapalenie skóry. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: bitop AG
reklama