Czy masaż w ciąży jest bezpieczny?
Mimo obiekcji, które mogą pojawić się w myślach przyszłej mamy masaż w ciąży, wykonywany przez wykwalifikowanego terapeutę to bezpieczny zabieg zarówno dla kobiety, jak i dziecka, które rozwija się w brzuchu.
Przed takim zabiegiem warto jednak skonsultować tę decyzję z lekarzem prowadzącym ciążę, aby wyeliminować potencjalne przeciwwskazania. Umawiając się na masaż w ciąży, warto uprzednio powiadomić terapeutę o swojej sytuacji, który powinien przed zabiegiem przeprowadzić wywiad. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że zabieg jest dopasowany do Twoich potrzeb i nie zagraża dziecku.
Jaki masaż w ciąży można wykonywać bez obaw?
Masaż specjalnie przeznaczony dla przyszłych mam to masaż prenatalny, wykonywany trzecim a ósmym miesiącem ciąży. Najlepiej, jeśli jest to osoba, która ma już doświadczenie w masowaniu kobiet ciężarnych. Taki terapeuta poinstruuje Cię na temat odpowiedniej pozycji, a zabieg przeprowadzi, używając tylko bezpiecznych technik – dostosowując natężenie nacisku do określonych obszarów ciała. Unika się wtedy gwałtownych i silnych ruchów na rzecz łagodnego i delikatnego ucisku.
Masaż ciężarnych różni się też klasycznego masażu. Główną różnicą jest ułożenie ciała – kobieta, zamiast leżeć na brzuchu lub plecach, przyjmuje pozycję boczną, najbardziej optymalną i komfortową dla dziecka, a także kręgosłupa przyszłej mamy.
Przeczytaj także: 6 pytań do położnej – aktywność fizyczna w ciąży
Jakich obszarów należy unikać podczas masażu w ciąży?
Niektórzy uważają, że masowanie punktów na ciele może wywoływać przedwczesny poród, a nawet poronienie. Jednak nie ma wystarczających dowodów potwierdzających to przekonanie. Mimo to, warto uwrażliwić się na sygnały, które wysyła ciało podczas masażu. Z tego względu nie powinno się wykonywać sesji z terapeutą w pierwszym trymestrze ciąży. Jeżeli odczuwasz mdłości lub inne ciążowe dolegliwości, masaż może je nasilić.
Z uwagi na bezpieczeństwo rozwijającego się maluszka i dobre samopoczucie przyszłej mamy, najlepiej wybrać się na masaż w ciąży po pierwszym trymestrze. Jednak jeżeli w dniu wizyty u masażysty pojawia się osłabienie, spadek nastroju czy pogorszenie samopoczucia, zawsze lepiej przełożyć termin lub po prostu podczas sesji poinformować osobę masującą o swoich dolegliwościach.
Niektóre partie Twojego ciała są szczególnie wrażliwe na dotyk. Brzuch i jego okolice to najbardziej delikatny obszar podczas ciąży. W tym okresie jest najbardziej podatny na zranienie. Korzyści może przynieść delikatny masaż specjalnym kremem na rozstępy. Odradza się stosowania zbyt silnego ucisku tkanek, ponieważ Twoje nogi w okresie ciąży są bardzo podatne na zakrzepy.
Kiedy trzeba zrezygnować z masażu w ciąży?
Czy można robić masaż w ciąży zawsze, bez wyjątku? Nie, taka forma relaksu nie zawsze jest bezpieczna. Najczęstsze przeciwwskazania do masażu w ciąży to:
- ryzyko przedwczesnego porodu,
- nadciśnienie spowodowane ciążą,
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- mdłości, wymioty,
- stan przedrzucawkowy,
- nagłe i silne bóle głowy.
Jakie korzyści płyną z masażu w ciąży?
Masaż podczas ciąży to naprawdę pomocne narzędzie, które uwalnia od nagromadzonego stresu i napięcia. Wraz z nabieraniem coraz większej masy ciała plecy i biodra są najbardziej wystawione na odczuwanie dyskomfortu i bólu. Wykonują bowiem stałą pracę, starając się utrzymać ciało w odpowiedniej pozycji. Regularny masaż w ciąży pomoże Ci w zachowaniu lepszego samopoczucia i sprawi, że z łatwością będziesz się poruszać.
Według badań z 2011 roku masaż w ciąży przyczynia się nie tylko do rozładowania napięcia, ale też pomaga zmniejszyć odczuwany niepokój oraz ryzyko wystąpienia depresji.
Wśród korzyści potwierdzonych naukowo są takie czynniki jak:
- redukcja stresu,
- zmniejszenie ryzyka depresji poporodowej,
- poprawienie jakości snu,
- zmniejszenie obrzęków,
- skuteczna redukcja bólów pleców i nóg.
Dowiedz się więcej: Czy dziecko w brzuchu odczuwa emocje mamy?
Kto może wykonać masaż w ciąży, partner czy wyłącznie profesjonalny terapeuta?
Wprawdzie nic nie jest w stanie zastąpić wizyty u specjalisty, jednak czasami są takie sytuacje, w których nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy stres mocniej da o sobie znać. W takich przypadkach masaż wykonany przez partnera lub bliską osobę też może okazać się zbawienny.
Zanim przyszły tata przystąpi do działania, warto, aby dowiedział się, jak zrobić masaż pleców kobiecie w ciąży. Dlatego dobrze zasięgnąć w tym zakresie porady u eksperta – położnej, masażysty lub fizjoterapeuty. Specjalista dokładnie objaśni, w jaki sposób uciskać punkty na ciele ciężarnej, aby pomóc zredukować napięcie i stres.
Najważniejsze to mieć na uwadze środki ostrożności, które omówiliśmy powyżej. Delikatny masaż szyi czy ramion na pewno nie zaszkodzi, a sprawi, że przyszła mama poczuje się o wiele lepiej.
Czy można robić masaż w ciąży – wnioski
Masaż w ciąży jest bezpieczną techniką, która pozwala lepiej radzić sobie z różnymi dolegliwościami i stresem. Niezależnie od sytuacji zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem, który stwierdzi, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania.
Terapeuci wykwalifikowani w masażu prenatalnym najlepiej wiedzą czego potrzeba Twojemu ciału. Dlatego umawiając się na wizytę, zapytaj eksperta o kwalifikacje i doświadczenie. Profesjonalny, regularny masaż podnosi jakość życia i ułatwia przetrwanie, czasem trudnych, 9. miesięcy oczekiwania na dziecko. To wyjątkowy, ale i wymagający dla kobiecego organizmu czas, dbanie o relaks powinno więc zajmować w nim ważne miejsce.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.