Skąd się biorą rozstępy w ciąży?
Rozstępy ciążowe (striae gravidarum) to trwałe zmiany skórne, podobne do blizn. Ich pojawienie się jest zależne m.in. od czynników genetycznych czy nagłego przyrostu masy ciała, a także od zmian hormonalnych. Można wyróżnić dwie fazy powstawania rozstępów: zapalną i zanikową. Mechanizm powstawania rozstępów nie jest do końca poznany.
Fazę zapalną można rozpoznać wraz z pierwszą pręgą na skórze. Na początku rozstępy są czerwone lub sino-czerwone. Skóra może być nieco bolesna, a często swędząca. Stosowanie kremów na rozstępy w ciąży jest najbardziej zasadne na tym etapie, jeśli nie uda się im zapobiec przez profilaktyczną pielęgnację. Według różnych źródeł, faza zapalna trwa do 6 lub od 12 do 24 miesięcy. Rozstępy na brzuchu zwykle są pionowe, w miejscu ich pojawienia następuje ścieńczenie naskórka i zmienia się ułożenie elementów włóknistych skóry.
Rozstępy pojawiają się również u kobiet, które cierpią na niedobory składników odżywczych, przez co ich skóra nie jest tak wytrzymała, jak być powinna. Warto suplementować mikro- i makroelementy wpływające na stan skóry jak żelazo, witamina C oraz kwas foliowy.
Faza zanikowa polega na atrofii naskórka, rozstępy jaśnieją, stają się błyszczące i bardzo podobne do blizn. Są zupełnie bezobjawowe, nie bolą i nie swędzą. Z reguły ulegają wpukleniu w porównaniu z powierzchnią skóry. Stosowanie kremów na rozstępy w ciąży na tym etapie ich dojrzewania zwykle nie jest tak efektywne i nie daje rezultatów, jakich spodziewają się kobiety ciężarne.
Czy krem pomoże na rozstępy w ciąży?
Nie można jednoznacznie określić, czy krem na rozstępy w ciąży okaże się cudownym środkiem który sprawi, że na skórze przyszłej mamy nie pojawi się ani jeden czerwony ślad. Jednak badania naukowe jasno wskazują, że stosowanie substancji o działaniu nawilżającym i uelastyczniającym, wraz z wykonywaniem regularnych masaży i peelingów, znacząco zmniejsza ryzyko pojawiania się dużej ilości rozstępów.
Organizm kobiety ciężarnej zmienia się, skóra na brzuchu rozciąga się z każdym tygodniem, a piersi powiększają się nawet o kilka rozmiarów. Ciąża oznacza również rewolucję w układzie hormonalnym poprzez wzrost hormonów, takich jak progesteron i estrogen. Skóra nie zawsze radzi sobie z takimi zmianami, dlatego warto stosować kremy na rozstępy w ciąży, aby przywrócić właściwy poziom nawilżenia, szczególnie dolnych warstw skóry. Peelingi sprawiają, że składniki aktywne wybranych preparatów wnikają głębiej, a masaż pobudza tkanki i wspomaga ukrwienie.
Kobieta ciężarna powinna uważać z masowaniem brzucha czy wykonywaniem peelingów w tej okolicy, aby nie wzbudzić czynności skurczowej, mogącej doprowadzić do porodu przedwczesnego.
Rozstępy nie są szkodliwe, ale negatywnie wpływają na samopoczucie przyszłych mam. Należą jednak do fizjologicznych zmian w ciąży i trudno im całkowicie zapobiec. Stosowanie kremów na rozstępy w ciąży zmniejsza ryzyko ich nadmiernego powstawania, dodatkowo eliminuje swędzenie, co podnosi komfort życia ciężarnej. Najlepiej regularnie nawilżać skórę przed ich pojawieniem się, a jeśli już wystąpią – w fazie zapalnej należy zintensyfikować pielęgnację. Faza zapalna to moment, kiedy rozstęp jest w stanie zareagować na odpowiednią terapię.
Rozstępy to trudni przeciwnicy, zwykle niemożliwe jest ich całkowite usunięcie, ale można sprawić, że będą mniej widoczne, a skóra wciąż będzie dość elastyczna.
Z ektoiną
prosto z natury
Kremy na rozstępy w ciąży czy olejek?
Decyzję, czy lepiej wybrać krem na rozstępy w ciąży, czy może olejek, musi podjąć kobieta, która będzie go stosować. Czym się kierować przy zakupie?
Pierwszą sprawą jest konsystencja. Nie każda ciężarna lubi kosmetyki pozostawiające tłusty film na skórze jak olejki, niektóre kobiety wolą, kiedy preparat szybko się wchłania, a skóra pozostaje sucha w dotyku. Wiele balsamów i kremów na rozstępy w ciąży, po wsmarowaniu w newralgiczne obszary, pozostawi skórę gładką i jedwabistą. To istotne, kiedy produkt jest stosowany kilka razy dziennie, a ciężarna po aplikacji chce założyć ubranie.
Skład produktu to następny element, jaki należy brać pod uwagę, kiedy kobieta zastanawia się nad olejkiem lub kremem na rozstępy w ciąży. Najlepiej, aby skład produktu był jak najkrótszy, pozbawiony dużej ilości konserwantów, substancje muszą być bezpieczne dla ciężarnej i rozwijającego się w macicy płodu.
Przy systematycznym stosowaniu i prawidłowym przygotowaniu skóry do przyjęcia substancji aktywnych, zawartych w wybranym kosmetyku, nie ma większego znaczenia, czy ciężarna wybierze krem na rozstępy w ciąży, czy olejek.
Jakich kosmetyków na rozstępy unikać w ciąży?
Jak wcześniej wspomniano, dla przyszłej mamy kluczowy powinien być skład produktu, jakiego będzie używać. Warto wybierać preparaty bezpieczne, których składowe nie są w stanie zaszkodzić dziecku, ani jego mamie.
Jakich substancji należy się wystrzegać, kiedy wybieramy najlepszy krem na rozstępy w ciąży?
- Witamina A i jej pochodne,
- wysoko stężone kwasy owocowe,
- ftalany,
- parabeny,
- konserwanty,
- pochodne ropy naftowej,
- kwas salicylowy,
- kompozycje zapachowe,
- silikony,
- olejki eteryczne: bazyliowy, mirrowy, cedrowy, miętowy, szałwiowy, jałowcowy, rozmarynowy, jaśminowy.
Część z powyższych środków ma udowodnione działanie teratogenne (wit. A), a niektóre z nich mogą stać się powodem powikłań ciążowych, gdyż ich wpływ na rozwój ciąży jest nieznany (konserwanty i zapachy).
Jaki wybrać krem na rozstępy w ciąży?
Rynek kosmetyczny i farmaceutyczny obfituje w preparaty opisane jako kremy na rozstępy w ciąży. Warto wybierać jednak produkty firm, które nie testują swoich kosmetyków na zwierzętach i które używają do ich produkcji substancji pochodzenia naturalnego z certyfikowanych źródeł. To ważne, aby mieć pewność, że kupiony krem na rozstępy w ciąży jest w 100% bezpieczny i nie stanie się powodem powikłań, a dodatkowo jest przyjazny dla środowiska.
W kwestii składu preparatów na rozstępy substancjami polecanymi dla ciężarnych są:
- alantoina,
- D-pantenol,
- masło shea,
- masło kakaowe,
- witamina E, C,
- oleje roślinne: m.in. kokosowy, ze słodkich migdałów, arganowy.
Oprócz kremu na rozstępy w ciąży warto również wybrać emolient plus, który nawilży i natłuści skórę, zapobiegając dodatkowo utracie wody z naskórka. Użycie emolientu w formie balsamu lub kremu może złagodzić podrażnienie, swędzenie, uczucie napięcia powłok skórnych oraz wyciszyć stan zapalny i zmniejszyć zaczerwienienie. Warto szukać preparatów probiotycznych, które dodatkowo wspierają mikrobiom skóry. Nawilżona skóra jest w mniejszym stopniu narażona na pojawienie się rozstępów.
Krem na rozstępy w ciąży należy zacząć stosować od pierwszych tygodni jej trwania, aby zapewnić skórze jak najwcześniej odpowiedni poziom nawilżenia. Dzięki temu wzrasta jej odporność na rozciąganie. Delikatne masaże, wykonywane w czasie aplikacji produktu, pobudzają krążenie, dzięki czemu uelastyczniają skórę.
Dobrym pomysłem jej wykorzystanie peelingów, aby złuszczając martwy naskórek ułatwić wniknięcie wybranego kremu na rozstępy w ciąży w głąb skóry. Jeśli przyszła mama obawia się peelingów drogeryjnych, z powodzeniem można zrobić domowy peeling cukrowy, wykorzystują cukier i olej roślinny, np. ze słodkich migdałów.
Rozstępy na piersiach – jaki wybrać krem?
Jeśli ciężarna chce uniknąć rozstępów na piersiach, o nie również warto zadbać od pierwszych tygodni ciąży. Preparaty polecane jako kremy na rozstępy w ciąży, z powodzeniem można stosować również na piersi. Konieczne jest nawilżenie skóry oraz zadbanie o jej barierę hydrolipidową. Działania profilaktyczne nie oznaczają, że nie pojawi się ani jeden rozstęp, ale może być ich zdecydowanie mniej.
Tuż po porodzie wciąż warto pielęgnować biust, jednak nie zawsze kremy na rozstępy w ciąży mogą być używane przez kobiety karmiące piersią. Nie wszystkie składniki preparatów są bezpieczne dla noworodka, a jeśli trzeba zmywać je przed każdym karmieniem, mogą spowodować podrażnienia brodawek, szczególnie we wczesnym połogu.
Dobrym sposobem na wzmacnianie skóry, oprócz systematycznego używania kremów na rozstępy w ciąży, jest naprzemienny prysznic z ciepłej i zimnej wody. Dodatkowo obowiązkowo należy nosić porządnie dobrany biustonosz, który utrzyma piersi w ryzach i odpowiednio je podtrzyma, kiedy powiększą się za sprawą ciążowych hormonów.
Bibliografia:
1. Reich A., Heisig M., Szczęch J.: Dermatozy ciężarnych. Wydawnictwo PZWL, Warszawa, 2018, 11-28.
2. Wcisło-Dziadecka D.: Podstawy kosmetologii leczniczej. Wydawnictwo PZWL, Warszawa, 2022, 241-245.
3. Faruga-Lewicka W.: Wybrane terapie rozstępów wykorzystywane w gabinetach kosmetologicznych. Aesthetic Cosmetology and Medicine, 2021, 2(10), 65-68.
4. Jastrzębska-Więsek M. i in.: Współczesne możliwości terapii rozstępów. Farmakologia Kliniczna, 2018, 74(7), 417-426.
5. Bojarska-Hurnik S.: Pielęgnacja skóry w okresie ciąży. Kosmetologia Estetyczna, 2019, 2(8), 259-262.
6. Bień A. i in.: Zabiegi pielęgnacyjne i pielęgnacja skóry kobiety ciężarnej. Najnowsze Technologie Medyczne, 2014, 2(3), 66-71.