Ćwiczenia w ciąży – kiedy zacząć?

Wbrew powszechnie panującemu przekonaniu, przyszłe mamy mogą i powinny być aktywne fizycznie, już od samego początku ciąży. Systematyczna, lecz niezbyt wymagająca aktywność fizyczna pozwoli im się dotlenić, poprawi humor, zmniejszy wahania nastrojów i zminimalizuje ryzyko wystąpienia depresji ciążowej. Ćwiczenia w ciąży mogą okazać się także remedium na często pojawiające się w tym czasie zaparcia, a także doskonałym sposobem na to, by poprawić kondycję fizyczną i przygotować organizm do wymagającego zadania czekającego go za kilka miesięcy – porodu.

Jeżeli przed zajściem w ciążę byłaś bardzo aktywna, już w pierwszym trymestrze ciąży będziesz musiała zmniejszyć intensywność i poziom trudności swoich treningów. Jeżeli natomiast zawsze byłaś typem kanapowca – nie rzucaj się od razu na głęboką wodę. Zacznij od bardzo spokojnych nieobciążających ćwiczeń. Najbezpieczniej dla Ciebie i Twojego malucha będzie, jeśli postawisz na regularne spacery, rozciąganie, jogę czy swobodny taniec w rytm ulubionej muzyki.

Jeżeli Twój lekarz prowadzący ciążę nie zaleci inaczej, a Ty jesteś zdrowa i czujesz się dobrze, możesz być aktywna przez cały czas trwania ciąży. Ćwiczenia w pierwszym trymestrze powinny być jednak dopasowane do Twojego obecnego stanu.


opracowany specjalne dla kobiet w ciąży skuteczne, uzupełnienia niedobory żelaza - 30 mg w jednej tabletce
wysoka biodostępność
innowacyjna forma żelaza i kwasu foliowego
przyczyniają się do zmniejszenia uczucia znużenia
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Ćwiczenia w pierwszym trymestrze ciąży – jaką aktywność wybrać?

Ćwiczenia w pierwszym trymestrze ciąży powinny być dobrane do Twoich możliwości. Dobrym pomysłem będzie zainteresowanie się jogą (w wielu szkołach z powodzeniem znajdziesz zajęcia specjalnie dla ciężarnych), pilatesem, aerobikiem wodnym, pływaniem lub  ćwiczeniami z piłką gimnastyczną. Możesz zaopatrzyć się też w lekkie hantelki i wykonywać spokojne treningi na wzmocnienie ramion lub po prostu wprowadzić w życie regularne spacery.

Zadbaj o to, by Twoja aktywność fizyczna w pierwszym trymestrze ciąży nie była zbyt obciążająca. Nie forsuj się i nie przemęczaj i pamiętaj, żeby cały czas wsłuchiwać się w sygnały, które wysyła do Ciebie Twój organizm. Jeśli poczujesz, że jakieś ćwiczenie jest ponad Twoje możliwości – odpuść. Przed rozpoczęciem ćwiczeń w ciąży warto skonsultować się też z wykwalifikowanym trenerem lub fizjoterapeutą, żeby upewnić się, że Twoja technika jest poprawna, a treningi nie zaszkodzą Ci.

Ćwiczenia w ciąży – jak się zmotywować?

Będąc w ciąży, bierzesz odpowiedzialność nie tylko za swoje zdrowie, lecz także za zdrowie malucha, który spokojnie rośnie w Twoim brzuchu.

Naukowcy i lekarze są zgodni co do tego, że regularna aktywność fizyczna kobiet w ciąży o fizjologicznym, niepowikłanym przebiegu, ma bardzo korzystny wpływ na samopoczucie mamy i prawidłowy rozwój dziecka. Lepszy humor, głębszy sen, skuteczniejsza regeneracja organizmu, sprawniejsza praca układu pokarmowego, a także mniejsza szansa na to, że po ciąży zostaniesz z nadprogramowymi kilogramami to tylko niektóre z korzyści, jakie niosą za sobą systematyczne ćwiczenia.

Jeżeli jednak to Cię nie przekonuje, możesz poszukać też zewnętrznych motywatorów – umawiaj się na długie spacery z przyjaciółką lub zapisz się na zorganizowane zajęcia, na których będziesz mogła spotkać się z innymi kobietami spodziewającymi się dziecka i powymieniać się doświadczeniami.

Jeżeli Twoja ciąża przebiega fizjologicznie, bez powikłań, a Twój stan zdrowia pozwala Ci na regularne treningi nie wahaj się i zadbaj o aktywność fizyczną już w pierwszym trymestrze. Pamiętaj, żeby ćwiczenia nie były zbyt intensywne – unikaj ciężkich treningów siłowych i bardzo wymagających interwałów, a wszelkie niepokojące Cię kwestie konsultuj zawsze ze swoim lekarzem.