Czym jest karta ciąży? Co to za dokument?
Karta ciąży jest dokumentem zakładanym w momencie rozpoznania ciąży przez lekarza. Zawiera podstawowe informacje o kobiecie, datę ostatniej miesiączki, przewidywany termin porodu oraz informacje z każdej przeprowadzonej wizyty lekarskiej. Jeśli były wykonywane badania USG czy badania z krwi – w karcie ciąży powinny zostać odnotowane ich wyniki.
Karta ciąży ułatwia opiekę nad kobietą ciężarną przed i w trakcie porodu, a także wtedy, gdy zachodzi potrzeba hospitalizacji. Jeśli kobieta udaje się do innego specjalisty niż ginekolog, również powinna mu przedstawić kartę przebiegu ciąży.
Prowadzenie karty ciąży na każdej wizycie u lekarza sprawia, że ginekolog ma pełny obraz prowadzenia ciąży i wie, jakie badania zlecił, jakie wyniki otrzymano i który jest tydzień ciąży.
Przeczytaj także: Pozytywny test ciążowy i co dalej?
Kto prowadzi kartę przebiegu ciąży? Wypełnia ją lekarz prowadzący ciążę?
W którym tygodniu ciąży zakłada się kartę ciąży? Od razu po jej rozpoznaniu, czy później?
Kartę ciąży zakłada się na pierwszej wizycie u lekarza ginekologa, potwierdzającej ciążę. Może to być już w 5. tygodniu ciąży, zaraz po odkryciu braku miesiączki lub później, w zależności kiedy kobieta umówi się na wizytę lub odkryje, że może być w ciąży.
Co jest w karcie ciąży? Jakie informacje powinny się w niej znaleźć?
W karcie ciąży znajdują się podstawowe informacje dotyczące kobiety ciężarnej: jej imię i nazwisko, pesel, adres zamieszkania, kontaktowy numer telefonu, data ostatniej miesiączki i przewidywany termin porodu. Jest również miejsce na grupę krwi, jednak przy przyjęciu do szpitala należy mieć dodatkowo wynik potwierdzający jej ustalenie.
Na początku karty powinna znaleźć się pieczątka poradni dla kobiet, której lekarz będzie prowadził ciążę.
Na karcie ciąży znajduje się również miejsce na wpisanie, w której aktualnie ciąży jest kobieta i ile razy urodziła. Liczba ciąż uwzględnia ciąże stracone lub usunięte wskutek aborcji.
Rozkładając kartę ciąży, zobaczymy szczegółową tabelkę. Nie ma jednego ustalonego wzoru karty ciąży, każdy szpital czy przychodnia może opracować swój, jednak wpisywane tam informacje powielają się bez względu na szatę graficzną. Najważniejsze jest, aby karta ciąży była przejrzysta i czytelna.
Każda wizyta u ginekologa powinna być wpisana do karty: tydzień ciąży, ciśnienie krwi kobiety, jej waga, tętno dziecka i wszelkie badania, jakie zostały zlecone przez lekarza na poprzedniej wizycie, jeśli kobieta tego dnia przyszła z wynikami.
Wpisuje się także wynik każdego badania USG. Przed porodem ciężarna ma pobierany wymaz na GBS, którego wynik należy umieścić w karcie przebiegu ciąży.
Jest miejsce na wpisanie dolegliwości, tj. żylaki, obrzęki. Na karcie powinny znaleźć się informacje o przebytych hospitalizacjach w czasie ciąży czy wizytach u specjalistów.
To ważny dokument, czy zatem kartę ciąży trzeba nosić przy sobie?
Ostatnie pytanie dotyczy okresu już po porodzie, czy do becikowego jest potrzebna karta ciąży?
Świadczenie na dziecko, tzw. becikowe, dostaje kobieta, która zgłosiła się do lekarza, celem potwierdzenia ciąży i jej prowadzenia, do 10 tygodnia ciąży. Tygodnie ciąży liczy się od pierwszego dnia ostatniej prawidłowej miesiączki, dlatego pierwsza wizyta wypada zwykle po 5. tygodniu ciąży, gdy kobieta zauważy brak kolejnego krwawienia miesięcznego.
Zaświadczenie potwierdzające, że kobieta zgłosiła się do lekarza, może wystawić ginekolog prowadzący ciążę lub położna rodzinna, właśnie na podstawie karty ciąży. Będzie tam wpisana data pierwszej wizyty lekarskiej wraz z ustalonym tygodniem ciąży.
Może zainteresować Cię również: Kwas foliowy w ciąży