krem z ektoiną dla dzieci od pierwszych dni życia
nie zawiera sterydów, substancji zapachowych, barwników, środków konserwujących, olejów mineralnych, emulgatorów
tworzy na skórze barierę stabilizującą i ochronną

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Ectokrem. ZASTOSOWANIE: Objawowe leczenie oraz łagodzenie zaczerwienienia i świądu występującego w przebiegu różnego typu dermatoz zapalnych, tj. atopowe zapalenie skóry (AZS), kontaktowe zapalenie skóry, popromienne zapalenie skóry. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: bitop AG
reklama

Basen w ciąży – korzyści i zagrożenia

Czy w ciąży można pływać? Wiele przyszłych mam zadaje sobie to pytanie, jednak odpowiedź nie jest jednoznaczna. Samo pływanie jest prawdopodobnie najbezpieczniejszą aktywnością dla kobiet w ciąży, ale wizyty na publicznym basenie wiążą się z pewnym ryzykiem. Nie jest to zatem kwestia zero-jedynkowa.   

W ciąży warto pływać 

Zacznijmy od strony pozytywnej, czyli od korzyści, jakie niesie regularne uczęszczanie na basen w ciąży. Na początek krótka lekcja anatomii. Otóż powiększający się brzuch zmienia środek ciężkości ciała i prowadzi do pogłębienia lordozy lędźwiowej. Konsekwencją tego są przeciążenia kręgosłupa i nadmierne napięcie struktur mięśniowo-powięziowych. 

Nie można też zapominać o szybkim przyroście masy ciała. Nieprzyzwyczajony organizm często nie radzi sobie z dodatkowymi kilogramami, przez co przyszła mama boryka się z bólem stawów i mięśni.  

Ulgę przynosi pływanie. Jest to najbezpieczniejsza forma aktywności fizycznej dla kobiet w ciąży. To dlatego, że poprawia wydolność, ale nie obciąża przy tym stawów, dzięki czemu ryzyko urazu praktycznie nie istnieje. Warto też wspomnieć, że woda działa na skórę jak delikatny masaż. Dlatego też pływanie jest sprzymierzeńcem w walce z rozstępami i cellulitem, które pojawiają się u wielu kobiet oczekujących dziecka. 

Największe korzyści pływania w ciąży: 

  • odciążenie kręgosłupa i ulga w bólu pleców,
  • wzmocnienie wszystkich mięśni, 
  • zmniejszenie obrzęków kończyn, 
  • poprawa krążenia, 
  • wzmocnienie układu oddechowego, 
  • lepsze samopoczucie. 
pływanie w ciąży

Basen w ciąży to ryzyko infekcji

Ciąża a basen to temat omawiany od wielu lat przez lekarzy, ginekologów i innych specjalistów od zdrowia przyszłych mam. To dlatego, że pływanie w publicznym basenie niesie ryzyko infekcji. Ze względu na zmiany hormonalne oraz zaburzenia równowagi flory bakteryjnej w narządach płciowych, kobiety w ciąży są bardziej narażone na infekcje intymne.

A co z chemikaliami do oczyszczania wody? Na ten temat przeprowadzono wiele badań. Naukowcy stwierdzili, że środki do dezynfekcji wody w żadnym stopniu nie zagrażają bezpieczeństwu kobiety ani płodu. 

Jedynym zagrożeniem wynikającym z regularnego uczęszczania na basen w ciąży są zatem infekcje. 

Dowiedz się więcej: Częste infekcje intymne w ciąży – czy to powód do niepokoju?

Kiedy trzeba zrezygnować z pływania w ciąży? 

Z basenu w ciąży powinny zrezygnować przede wszystkim kobiety podatne na infekcje intymne. Często nawracające schorzenia w obrębie dróg rodnych są szczególnie niebezpieczne w trakcie oczekiwania na dziecko, ponieważ szybko mogą rozwinąć się w poważne choroby. 

W takich sytuacjach niezbędne jest właściwe leczenie wsprate profilaktyką. Aby zapobiec rozwojowi infekcji intymnych w ciąży, warto rozważyć przyjmowanie probiotyków ginekologicznych, jak Intifem, które pomagają utrzymać prawidłowe pH w pochwie, blokując rozwój chorobotwórczych drobnoustrojów. 

Kobiety zmagające się z częstymi infekcjami intymnymi w ciąży powinny unikać kąpieli w publicznym basenie, z którego codziennie korzysta mnóstwo osób.

Inne przeciwwskazania do chodzenia na basen w ciąży: 

  • krwawienie z dróg rodnych, 
  • zapalenie nerek, 
  • problemy rozwojowe płodu, 
  • infekcje różnego rodzaju. 
basen a ciąża

Basen w ciąży – jak się zabezpieczyć, aby korzystać z pływalni bezpiecznie?

Wiesz już, że pływanie to aktywność przynosząca ulgę w bólu i zmniejszająca dyskomfort. Jednak wiesz też, że na publicznej pływalni na przyszłe mamy czyhają zagrożenia w postaci bakterii. Co można zrobić, aby zmniejszyć ryzyko związane z chodzeniem na basen w ciąży? Jak się zabezpieczyć? Oto kilka najważniejszych zasad: 

  1. Wzmocnij swoją odporność, stosując zdrową dietę. Silny układ immunologiczny lepiej poradzi sobie z ewentualnymi infekcjami.
  2. Wybierz odpowiedni basen. Ważne jest to, aby woda dezynfekowana była ozonem, a jej temperatura mieściła się w granicach 28-30°C. 
  3. Siadaj tylko na własnym ręczniku. Jeśli będąc na pływalni, chcesz usiąść na ławce, krześle czy krawędzi basenu, zawsze używaj swojego ręcznika.
  4. Zabierz dodatkowy ręcznik do wytarcia ciała po prysznicu. Nie używaj tego, na którym siedziałaś na pływalni. 
  5. Po pływalni poruszaj się zawsze w klapkach na nogach. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko grzybicy, a także unikniesz poślizgnięcia się.
  6. Po wyjściu z basenu koniecznie wejdź pod prysznic i umyj dokładnie całe ciało żelem. Po kąpieli osusz się ręcznikiem i nawilż skórę.  
  7. Nie wchodź do jacuzzi. Tradycyjny basen w ciąży jest bezpieczny, jednak wanna z gorącą wodą już nie. Wysoka temperatura negatywnie wpływa na łożysko, a do tego w ciepłym środowisku łatwiej rozwijają się bakterie.  

starannie dobrane, naturalne składniki
zawiera opatentowaną mieszankę szczepów bakterii probiotycznych oraz ekstrakt z owoców żurawiny i witaminę C
pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu moczowego
każda kapsułka zawiera co najmniej 1 miliard bakterii
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Może zainteresować Cię także: 6 pytań do położnej – poród w wodzie


PO, C. Dolegliwości bólowe okolicy lędźwiowo-krzyżowej u kobiet w ciąży. Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu.

Zaremba, M. (2013). Wpływ wysiłku fizycznego w wodzie na samopoczucie kobiet ciężarnych.