- Podczas cięcia cesarskiego przecina się wiele warstw powłok brzusznych, stąd blizna obejmuje nie tylko skórę, ale również tkankę podskórną czy mięśnie.
- Prawidłowy proces gojenia się rany po cięciu cesarskim to bardzo ważna kwestia, rzutująca na dalsze funkcjonowanie całego ciała kobiety, nie tylko jej brzucha.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Blizna po cesarskim cięciu – jak wygląda?
Prawidłowo zagojona blizna po cesarce to zwykle cienka linia na wysokości bikini, czyli tuż nad wzgórkiem łonowym, o długości około 15 cm. Na początku blizna jest zaczerwieniona, z biegiem czasu staje się blada, perłowa.
Czasem jednak proces gojenia nie przebiega fizjologicznie, występuje zakażenie, wikłające powstawanie blizny lub kobieta ma genetyczną tendencję do powstawania przerośniętych blizn czy bliznowców, które wyglądają nieestetycznie i stanowią problem wizualny dla kobiety.
Prawidłowe gojenie jest kluczowe nie tylko dla osiągnięcia zadowalającego wyglądu blizny po cesarce, ale również dla uniknięcia powikłań związanych z pojawianiem się zrostów czy nieprawidłowego napięcia mięśniowego w miejscu cięcia.
Można wspomagać proces gojenia przez prawidłową pielęgnację rany, np. wykorzystując spray na bliznę po cesarskim cięciu zawierający srebro, które przyspiesza proces gojenia oraz zapobiega powstawaniu zakażenia, działając przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i antyseptycznie.
Nieprawidłowa rana jest czerwona, bolesna, tkliwa, bywa swędząca. W jej okolicy występują zgrubienia, skóra nad nią układa się nierówno, czasem w formie nawisu skórnego. Blizna prawidłowa jest równa z powierzchnią skóry, nieprawidłowa wystaje ponad jej poziom, niekontrolowanie przerasta, wykraczając poza linię cięcia.
Blizna po cesarce – powikłania
Oprócz nieprawidłowego procesu gojenia, który może spowodować, że blizna po cięciu cesarskim będzie wyglądać nieestetycznie, pojawienie się jej może również skutkować zaburzeniami w funkcjonowaniu całego ciała. Jak to możliwe?
W trakcie cięcia cesarskiego operator, czyli lekarz wykonujący operację, nie tylko przecina skórę. Jego skalpel sięga głębiej, przez mięśnie, nerwy, powięzi, naczynia krwionośne, by przeciąć mięsień maciczny i wydobyć dziecko na świat. Szycie tylu warstw powłok jamy brzusznej zazwyczaj przebiega w sposób typowy i wydaje się bezproblemowe dla organizmu, jednak samo wykonanie nacięcia i uszkodzenie ścian brzucha może wywołać odległe skutki, jakich kobieta nie łączy z przebytym porodem zabiegowym.
Zrosty to miejsca, gdzie przyrastają do siebie dwie tkanki, które fizjologicznie nie są ze sobą połączone. Związane z cesarskim cięciem zrosty mogą powodować m.in.:
- zespoły bólowe kręgosłupa i narządu ruchu,
- zaburzenia chodu i postawy,
- wulwodynię, czyli zespół bólowy miednicy mniejszej,
- dyspareunię, czyli ból w trakcie stosunku seksualnego,
- problemy związane z układem moczowym, pokarmowym oraz rozrodczym,
- niepłodność.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Praca z blizną po cesarce – dlaczego warto?
Pracę z blizną, czyli wdrożenie postępowań mających na celu jej zmiękczenie i uelastycznienie oraz zapobieganie powikłaniom, można rozpocząć już mniej więcej trzy tygodnie po wykonanym cięciu cesarskim, kiedy rana jest już zagojona – nic się nie sączy i nie ma strupków.
Pierwszą terapię blizny można rozpocząć samodzielnie, od delikatnych masaży, głaskania, dotykania blizny, co sprzyja jej regeneracji oraz wzmaga prawidłowe ukrwienie.
Kobieta lub jej partner mogą bliznę masować, rozcierać, przesuwać skórę wokół i samą bliznę względem tkanki podskórnej, jednak bardzo ważne jest, by te działania nie sprawiały bólu ani dyskomfortu oraz były delikatne, by nie zrobić krzywdy.
Profesjonalna terapia blizn to zadanie fizjoterapeuty. Przed zagojeniem się rany specjalista może działać przeciwobrzękowo i wspomagać powrót odpowiedniego krążenia wokół rany. Gdy powstanie blizna, jego działania są bardziej intensywne, obejmują np. masaż głęboki, techniki rozluźniające mięśnie i powięzi oraz drenaż limfatyczny. Dodatkowo fizjoterapeuta może wspomagać regenerację blizny poprzez wykorzystanie kinesiotapingu, czyli dynamicznego plastrowania.
Autoterapia to ważny element pracy z blizną, specjalista pokaże, jak samodzielnie można działać, by blizna po cesarce była tylko cienką kreską na skórze.
Jakie preparaty na blizny po cesarce?
Aktualnie na rynku jest mnóstwo produktów, wspierających skórę w procesie kształtowania się prawidłowej blizny. Zawierają m.in. wyciągi z cebuli, heparynę, alantoinę czy kwas hialuronowy, ale na szczególną uwagę zasługują produkty z silikonem medycznym.
Plastry na bliznę po cesarskim cięciu to produkt, który ma prosty skład oraz jego stosowanie nie przynosi skutków ubocznych. Silikon medyczny, jaki wykorzystuje się do produkcji plastrów na blizny sprawia, że blizna nie wysycha nadmiernie, przez co jest w stanie lepiej się regenerować. Dodatkowo plastry stanowią ciągłą ochronę dla gojącej się tkanki, nie pozwalają m.in. na podrażnianie przez bieliznę.
Żel silikonowy na bliznę w swoim składzie również ma silikon medyczny, a także koloid złota. Warto go często aplikować i wmasowywać w bliznę.
Najważniejsza jest jednak konsekwencja i regularne stosowanie preparatów na blizny, gdyż bez względu na wybór produktu, systematyczność jest kluczem do osiągnięcia zadowalających efektów.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Bibliografia
1. Wawryków A., Korabiusz K. i in.: Blizna skórna po cięciu cesarskim – możliwości fizjoterapeutyczne. Journal of Education, Health and Sport, 2017, 7(7), 629-639.
2. Chochowska M., Marcinkowski J., Klimberg A.: Terapia manualna w pracy z blizną po operacji cięcia cesarskiego. Hygeia Public Health, 2017, 52(2), 151-156.
3. Naimi A., Mouzakiti N. i in.: Does the appearance of the cutaneous scar after cesarean section reflect the residaual myometrial thickness? Archives of Gynecology and Obstetrics, 2021, 303(3), 847-851.