Silaurum
SILAURUM - SILIKONOWE PLASTRY NA BLIZNY PO CC
silikonowe plastry na blizny po cesarskim cięciu
rozjaśniają i wygładzają bliznę po cesarskim cięciu, zmniejszając jej widoczność
skuteczne zarówno przy świeżych, jak i już istniejących bliznach
komfortowe, dyskretne i łatwe w użyciu

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Silaurum plastry. ZASTOSOWANIE: Wspomaganie leczenia blizn różnego pochodzenia: pooperacyjnych, pooparzeniowych, pourazowych itp., wygładzanie i rozjaśnianie blizn nowo powstałych oraz już istniejących, zmniejszanie widoczności blizn, wspomaganie prawidłowego bliznowacenia zmian skórnych. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Solinea sp. z o.o.
reklama

Blizna po cięciu cesarskim – dlaczego warto o nią zadbać jak najwcześniej?

Nacięcie wykonywane w trakcie cięcia cesarskiego znajduje się na linii bikini, tuż nad spojeniem łonowym. Ma około 15 cm długości, i mimo że zwykle rana po tego typu porodzie goi się bez problemów, pozostaje blizna. Jeszcze kilka lat temu nikt na bliznę po cięciu nie zwracał uwagi, ale aktualnie wiadomo, że zaniedbana blizna po cesarce może być przyczyną różnych dolegliwości zdrowotnych. Jakich?

Bolesne współżycie, przewlekły ból zlokalizowany w miednicy mniejszej, niecharakterystyczne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, moczowego czy rodnego, uczucie parcia na pęcherz moczowy, trudności z zajściem w ciążę, zaburzenia postawy – to wszystko konsekwencje cesarskiego cięcia. Warto jak najwcześniej po porodzie zadbać o to, aby rana goiła się prawidłowo, gdyż to najlepszy sposób profilaktyki powyższych zaburzeń.

Jak może wyglądać blizna po cięciu cesarskim?

jak może wyglądać blizna po cesarskim cięciu

Wygląd blizny po cięciu cesarskim z reguły jest podobny u większości z nas. Zaraz po wygojeniu jest to czerwona kreska, która z biegiem czasu blednie, rozjaśnia się.

Blizna powstaje w trzech etapach. 

  • Pierwszy z nich to stan zapalny, 
  • kolejny proliferacja, 
  • trzeci przebudowa.

We wczesnym połogu, kilka godzin po porodzie okolica nacięcia jest bolesna, może być zaczerwieniona – to znak, że układ odpornościowy gromadzi w ranie m.in. limfocyty i granulocyty, aby zapobiec zakażeniu i odbudować tkankę. Pojawia się wysięk, skrzep z krwi.

Proliferacja trwa od trzech do sześciu tygodni po porodzie. Zmniejsza się stan zapalny, a rana zasklepia się ziarniną, zwiększa się ilość włókien kolagenowych. Na tym etapie zostają ściągnięte szwy. Jeśli blizna jest wygojona, zamknięta, nic się nie sączy – warto skonsultować z ginekologiem, położną lub fizjoterapeutą uroginekologicznym, czy już można zacząć pracę z blizną, np. poprzez stosowanie plastrów silikonowych.

Trzeci etap, czyli przebudowa blizny, trwa do roku po porodzie. Blizna staje się zazwyczaj płaska, o kolorze perłowym, jest lśniąca. Jest mniej elastyczna niż otaczająca ją skóra.  Czasem zdarza się, że blizna przerasta, staje się wypukła, wystaje ponad linię skóry, widoczne są zaciągnięcia skóry, albo tuż nad blizną pojawia się „fałdka” – to znak, że warto zacząć mobilizować bliznę, bo proces gojenia przebiegł nieprawidłowo.


krem z ektoiną dla dzieci od pierwszych dni życia
nie zawiera sterydów, substancji zapachowych, barwników, środków konserwujących, olejów mineralnych, emulgatorów
tworzy na skórze barierę stabilizującą i ochronną

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Ectokrem. ZASTOSOWANIE: Objawowe leczenie oraz łagodzenie zaczerwienienia i świądu występującego w przebiegu różnego typu dermatoz zapalnych, tj. atopowe zapalenie skóry (AZS), kontaktowe zapalenie skóry, popromienne zapalenie skóry. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: bitop AG
reklama

Plastry silikonowe – najskuteczniejsze na blizny po cesarce

Na rynku dostępne są różne preparaty na blizny o działaniu miejscowym, które w swoim składzie mają m.in. ekstrakt z cebuli, zielonej herbaty, aloesu, witaminę E i D. Obok tych produktów znajdują się opatrunki silikonowe w formie żeli lub plastrów, które uznaje się za najbardziej skuteczne w profilaktyce blizn.

Silikony są szeroko uznane w dermatologii i kosmetologii, gdyż to substancje o bardzo dobrej tolerancji przez pacjentki. Ich skuteczność w profilaktyce powstawania blizn sięga nawet 56-85%. W przypadku cięcia cesarskiego plastry silikonowe są pierwszym wyborem podczas pracy z blizną. Dlaczego?

Plastry silikonowe mają formę opatrunku, który nakleja się na bliznę, zaraz po wygojeniu się rany. Ich rozmiar jest specjalnie dopasowany dla kobiet po cięciu cesarskim, aby swobodnie pokrywał całą bliznę. Jedna strona plastra jest klejąca, dzięki czemu dobrze trzyma się skóry.

Silikon w plastrze zapobiega parowaniu wody, przez co dba o odpowiednie nawilżenie blizny. To sprawia, że staje się bardziej miękka i gładka. Forma plastra jest wygodna, można go przykleić i zapomnieć o nim na cały dzień. Dla porównania żele silikonowe czy maści na blizny, aby odpowiednio zadziałały, trzeba kilkukrotnie w ciągu dnia wmasowywać w bliznę. Plaster silikonowy to także ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, ogranicza m.in. ocieranie się ubrań o bliznę.

Plastry z silikonem na blizny po cięciu cesarskim są bezpieczne dla organizmu kobiety i nie wpływają negatywnie na karmienie piersią, gdyż żadne substancje zawarte w produkcie nie przenikają do skóry. Uznaje się je bezpieczne nawet w przypadku długotrwałej terapii. Najlepiej działają na świeże blizny, ale w przypadku starych blizn po cesarskim cięciu również stwierdza się pozytywne efekty, głównie jako zmiękczenie blizny i wzrost jej elastyczności. 

Plastry na bliznę – jak używać?

Plastry silikonowe na bliznę po cesarskim cięciu stosuje się na umytą i osuszoną skórę. Najlepiej jest je utrzymywać na bliźnie 12-24 godziny na dobę, przez kilka miesięcy. Im dłużej plaster ma kontakt z blizną, tym lepiej. Jeden plaster można nosić przez kilka dni, co znacząco wpływa na wzrost opłacalności tej metody profilaktyki blizn.

Naklejony plaster ściąga się przed kąpielą i nakleja ponownie, gdy skóra jest odpowiednio przygotowana. Plaster jest do wyrzucenia dopiero wtedy, kiedy samoistnie się odkleja od blizny – to znak, że należy go wymienić na nowy.

Każda blizna po cięciu jest inna, dlatego plastry można przycinać, aby jak najlepiej dopasować do blizny.

Warto wspomnieć, że stosowanie plastrów silikonowych na bliznę po cesarce jest bardzo proste i nie wymaga dużego przygotowania. Same plastry są przezroczyste, miękkie i rozciągliwe, przez co bardzo dobrze dopasowują się nawet do przerośniętych blizn.

Dużą zaletą stosowania plastrów silikonowych jest fakt, że to metoda zupełnie nieinwazyjna, gdyż silikon działa tylko w miejscu, gdzie jest przyklejony.  Plaster można ściągnąć w każdej chwili, aby wspomóc proces tworzenia się blizny, np. poprzez masaże.


Dla niemowląt i dzieci
Reklama


1.  Jamrógiewicz M., Żebrowska M., Łukasiak J., Sznitowska M.: Silikonowe preparaty do leczenia powierzchniowego blizn. Farmacja Polska, 2010, 66(6), 437-442.

2.  Zieliński T., Witmanowski H., Lewandowicz E., Łuczkowska M.: Blizny przerostowe i keloidy. Część II. Zapobieganie i leczenie. Postępy Dermatologii i Alergologii. 2008, 25(3), 116-124.

3.  https://podyplomie.pl/dermatologia/26929,blizny-profilaktyka-i-wybrane-opcje-terapeutyczne?page=4, dostęp z dnia 20.09.2023