Silaurum
SILAURUM - SILIKONOWE PLASTRY NA BLIZNY PO CC
silikonowe plastry na blizny po cesarskim cięciu
rozjaśniają i wygładzają bliznę po cesarskim cięciu, zmniejszając jej widoczność
skuteczne zarówno przy świeżych, jak i już istniejących bliznach
komfortowe, dyskretne i łatwe w użyciu

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Silaurum plastry. ZASTOSOWANIE: Wspomaganie leczenia blizn różnego pochodzenia: pooperacyjnych, pooparzeniowych, pourazowych itp., wygładzanie i rozjaśnianie blizn nowo powstałych oraz już istniejących, zmniejszanie widoczności blizn, wspomaganie prawidłowego bliznowacenia zmian skórnych. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Solinea sp. z o.o.
reklama

Rekonwalescencja po cesarskim cięciu a kolejna ciąża

Rekonwalescencja po cesarskim cięciu może trwać wiele miesięcy, dlatego uważa się, że po porodzie chirurgicznym należy odłożyć plany powiększania rodziny przynajmniej na rok. Zalecenia to jedno, a scenariusze pisane przez życie drugie. Nierzadko zdarza się, że młode mamy już w kilka miesięcy po cesarce spodziewają się kolejnego maluszka. W takich przypadkach należy szczególnie o siebie zadbać. Dlaczego?

ciąża zagrożona a blizna po cesarskim cięciu

Ciąża po cesarskim cięciu jest ciążą podwyższonego ryzyka (tzw. ciąża zagrożona). Istnieje obawa, że blizna pooperacyjna rozejdzie się, co doprowadzi do pęknięcia macicy i krwotoku. To powikłanie zagrażające życiu matki i dziecka. Oczywiście nie w każdej kolejnej ciąży po cesarce musi do tego dojść, aczkolwiek warto mieć świadomość takiego ryzyka. 

Jest jeszcze jeden powód, dla którego w okresie rekonwalescencji po cesarskim cięciu lepiej zaniechać starań o dziecko. To ciąża ektopowa, nazywana też pozamaciczną. Diagnozuje się ją, gdy zarodek zagnieżdża się poza błoną śluzową macicy, na przykład w jajowodzie albo… w bliźnie po cesarce. Chociaż zdarza się to bardzo rzadko, nie jest wykluczone. Ciążę ektopową trzeba leczyć, do czego stosuje się środki farmakologiczne bądź chirurgiczne. 

Przeczytaj także: Boląca blizna po cesarce – czy jest się czym martwić?


Dla Ciebie i Twojego dziecka
Reklama

Przebieg ciąży po porodzie przez cesarskie cięcie

Ciąża po cesarce to stan, który powinien być stale monitorowany przez lekarza, ze względu na wyżej wymienione duże ryzyko wystąpienia powikłań. Dlatego, jeśli podczas rekonwalescencji po cesarskim cięciu dojdzie do kolejnej ciąży, kobieta powinna zgłosić się do ginekologa od razu po zauważeniu ciążowych objawów. 

Należy przy tym nadmienić, że objawy ciąży niedługo po cesarskim cięciu można łatwo pomylić z dolegliwościami, z którymi mierzy się wielu rodziców niemowlaków. Za przyczynę senności i zmęczenia młode mamy w pierwszej kolejności wskazują nieprzespane noce, a pobolewanie podbrzusza i pieczenie blizny po cesarce szybciej przypiszą regeneracji organizmu po porodzie niż kolejnej, zwłaszcza niespodziewanej, ciąży. Wiedząc o tym, dobrze wykazać się czujnością i bacznie obserwować swoje ciało po zakończeniu połogu. Pamiętając, że karmienie piersią nie stanowi ochrony przed zapłodnieniem!

Jeśli chodzi o przebieg ciąży po cesarce, pozostawanie pod stałą opieką lekarza i regularne wykonywanie badań, pozwala trzymać rękę na pulsie i szczęśliwie dotrwać do rozwiązania. Bardzo ważnym badaniem w takich sytuacjach jest badanie ultrasonograficzne (USG), które pozwala ocenić m.in. grubość ściany macicy w miejscu blizny po cesarce. W ciąży USG wykonuje się kilkakrotnie i jest to badanie mało inwazyjne i wysoce bezpieczne – zarówno dla matki, jak i rozwijającego się w jej brzuszku dziecka. 

Ciąża po porodzie zakończonym cesarskim cięciem może przebiegać podobnie, jak ta poprzednia. Chociaż wiele ciężarnych martwi się, czy przebyły poród chirurgiczny nie przyniesie w kolejnej ciąży powikłań, warto być dobrej myśli. 

Dowiedz się więcej: Naturalny poród po cesarce – czy to możliwe?

Pieczenie blizny po cesarce w ciąży – przyczyny

Jednym z często niepokojących objawów jest pieczenie blizny po cesarce w ciąży. Przyszłe mamy odczuwają podobne dolegliwości martwią się, czy z maluszkiem wszystko jest w porządku i czy nic mu nie zagraża. Najczęściej pieczenie blizny po cesarce w ciąży nie wskazuje na żadne poważniejsze problemy, lecz wynika ze zmian fizjologicznych. 

Pieczenie blizny po cesarce we wczesnej ciąży

Pieczenie blizny po cesarce w ciąży, szczególnie takiej, która pojawiła się niedługo po porodzie chirurgicznym, przeważnie jest objawem typowym podczas rekonwalescencji po cesarskim cięciu. Świadczy o trwającym wciąż procesie gojenia tkanek. Zmaga się z tym wiele kobiet, które rodziły na sali operacyjnej. 

Dolegliwości w okolicy brzucha po cesarskim cięciu mogą utrzymywać się przez wiele miesięcy, stopniowo zanikając. Jeśli pieczenie blizny po cesarce w ciąży dokucza przez dłuższy czas lub jest bardzo nasilone, może to wskazywać na powstanie zrostów w jamie macicy. W takiej sytuacji o niepokojących objawach należy koniecznie porozmawiać z lekarzem.

Pieczenie blizny po cesarce w zaawansowanej ciąży

Zdarza się także, że pieczenie blizny po cesarce w ciąży pojawia się dopiero wtedy, gdy brzuszek przyszłej mamy staje się bardziej wydatny. To efekt rozciągającej się skóry i tkanek wewnętrznych. Chociaż taki objaw może wynikać z typowych dla ciąży zmian, zawsze wymaga oceny specjalisty – ginekologa, położnej lub fizjoterapeuty.

Pieczenie blizny po cesarce w ciąży – leczenie

Pieczenie blizny po cesarce w ciąży może być bardzo uciążliwe, wówczas z pomocą idzie fizjoterapia. Terapeuta, specjalizujący się w pracy z ciężarnymi, podpowie jaki rodzaj ćwiczeń pomoże złagodzić dolegliwości. Czasem dyskomfort w okolicy brzucha udaje się zwalczyć technikami relaksacyjnymi: kąpielą, spacerem, sesją jogi dla ciężarnych – w zależności od tego, z czego kobieta może skorzystać. 

Jeśli pieczenie blizny po cesarce w ciąży wiąże się z rozciąganiem skóry, warto zastosować balsamy pielęgnacyjne, poprawiające jej elastyczność. 

Pieczenie blizny po cesarce w ciąży i w czasie rekonwalescencji po cesarskim cięciu – podsumowanie

Rekonwalescencja po cesarskim cięciu, podobnie jak 9-miesięczne oczekiwanie na dziecko, to moment w życiu kobiety, kiedy warto szczególnie o siebie zadbać – zdrowo się odżywiać, w miarę możliwości dobrze się wysypiać i dbać o komfort psychiczny. 

Jeśli ciężarną cokolwiek niepokoi, pieczenie blizny po cesarce w ciąży czy jakiekolwiek inne dolegliwości, najlepszym wyjściem jest rozmowa z lekarzem. Tylko ginekolog jest w stanie stwierdzić dokładnie, z czego wynika ból i w jaki sposób go złagodzić. Na zakończenie przypomnijmy, że w ciąży nie wolno przyjmować żadnych leków na własną rękę. Zwłaszcza jeśli jest to ciąża wysokiego ryzyka, jak ta po niedawno przebytym porodzie przez cesarskie cięcie. 

Może zainteresować Cię także: Rana po cesarskim cięciu – co zrobić, żeby się szybko zagoiła?


Silaurum
SILAURUM - SILIKONOWE PLASTRY NA BLIZNY PO CC
silikonowe plastry na blizny po cesarskim cięciu
rozjaśniają i wygładzają bliznę po cesarskim cięciu, zmniejszając jej widoczność
skuteczne zarówno przy świeżych, jak i już istniejących bliznach
komfortowe, dyskretne i łatwe w użyciu

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Silaurum plastry. ZASTOSOWANIE: Wspomaganie leczenia blizn różnego pochodzenia: pooperacyjnych, pooparzeniowych, pourazowych itp., wygładzanie i rozjaśnianie blizn nowo powstałych oraz już istniejących, zmniejszanie widoczności blizn, wspomaganie prawidłowego bliznowacenia zmian skórnych. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Solinea sp. z o.o.
reklama